Only
£211.88
£176.57
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
27 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
80.0cm (31.5") Wide Quad HD 2560 x 1440 Rapid VA, 16:9, 300cd/m², 1.07B, 0.5ms, 178°/178°, 3500:1
- 80.0cm (31.5") Wide Quad HD 2560 x 1440 Rapid VA
- 0.5ms, 16:9, 300cd/m2, 3500:1
- HDMI, DisplayPort
Experience immersive gaming with the MAG 325QF E18V gaming monitor. It features a 2560x1440 (WQHD) panel, a 180Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms (GtG, Min) response time. The monitor is HDR Ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 325QF E18V gaming monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 84% |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 109% |
| Adobe RGB coverage | 85% |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2724 x 0.2724 mm |
| Horizontal scan range | 71 - 266 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 180 Hz |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, vertical | 69.7 cm |
| Viewable size diagonal | 39.2 cm |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Supported video modes | 1440p |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 0.5 ms |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 3500:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Rapid VA |
| DCI-P3 coverage | 84% |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 420.1 mm |
| Depth (without stand) | 61.1 mm |
| Width (without stand) | 713.9 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 5.4 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | No |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | No |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 39 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 420.1 mm |
| Depth (without stand) | 61.1 mm |
| Width (without stand) | 713.9 mm |
| Width (with stand) | 713.9 mm |
| Depth (with stand) | 249.7 mm |
| Height (with stand) | 507.9 mm |
| Weight (with stand) | 5.4 kg |
| Package width | 790 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package weight | 8.35 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 790 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package weight | 8.35 kg |
| Package type | Box |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 84% |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Height (without stand) | 420.1 mm |
| Depth (without stand) | 61.1 mm |
| Width (without stand) | 713.9 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AOC B3 27B3CF2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £183.70 £153.08 -
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
Samsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming MonitorOnly £306.18 £255.15 -
Samsung M7 32" Smart Monitor M70F UHDOnly £306.18 £255.15 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £251.20 £209.33 -
MSI Pro MP273U computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
AOC B3 24B3CF2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £173.59 £144.66 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Lenovo ThinkVision T27QD-40 MonitorOnly £291.20 £242.67 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Lenovo ThinkVision T24-4v MonitorOnly £214.42 £178.68 -
Lenovo ThinkVision P24q-30 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LEDOnly £288.12 £240.10 -
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £295.97 £246.64 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Monitor - 527puOnly £270.67 £225.56 -
OMEN by HP 31.5 inch QHD 165Hz Curved Gaming Monitor - OMEN 32cOnly £266.28 £221.90 -
Lenovo ThinkVision P24QD-40 MonitorOnly £301.52 £251.27 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £208.45 £173.71 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £202.67 £168.89 -
Hot ProductLenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
Acer SA322QUE - 32" Quad HD (2560x1440), 100Hz, 1ms, DP, HDMI, BlackOnly £197.99 £164.99 -
AOC 24P3CW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £234.56 £195.47 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £198.67 £165.56 -
MSI MAG 27CQ6F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £177.05 £147.54 -
ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £315.89 £263.24 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £183.34 £152.78 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
AOC Q27P3CW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £273.54 £227.95 -
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £214.67 £178.89 -
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
MSI MAG 32C6X computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
ASUS XG27WCS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.20 £234.33 -
HP E24t G5 FHD Touch MonitorOnly £313.64 £261.37 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £214.67 £178.89 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £192.36 £160.30
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
MSI MAG 325QF E18V computer monitor 80...
Only
£211.88
£176.57
|
Recommended
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£171.88
£143.23
|
Popular
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Philips E Line 322E1C/00 computer moni...
Only
£195.96
£163.30
|
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
Bestseller
Philips B Line 243B1/00 computer monit...
Only
£272.30
£226.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MAG 325QF E18V
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
322E1C/00
|
325E1C/00
|
243B1/00
|
| Manufacturer |
MSI
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|











































































