Only
£177.05
£147.54
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
216 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
68.6cm (27") Quad HD 2560 x 1440 VA, 16:9, 300cd/m², 1.07B, 0.5ms, 178°/178°, 5000:1
- Rapid VA Panel – Provides 0.5ms (GtG, Min.) response time, optimizes screen colors and brightness
- WQHD High Resolution – Games will look even better, displaying more details
- 180Hz Refresh Rate – Respond faster with smoother frames
- 0.5ms (GtG, Min.) Response Time – Eliminate screen tearing and choppy frame rates
- Night Vision – Smart black tuner to brighten your day by bringing out the fine details in dark areas
- Adaptive-Sync Technology - Tear free, stutter free, fluid gaming
- Less Blue Light – Use a software solution to reduce the light emission in the blue-violet region of the blue light spectrum
Visualize your victory with MSI MAG 27CQ6F gaming monitor. Equipped with a 180Hz Refresh rate, 0.5ms (GtG, Min.)response time panel, MAG 27CQ6F will give you the competitive edge you need to take down your opponents. The WQHD (2560x1440) high resolution will let you experience the mesmerizing images. Enjoy extremely smooth, tear-free gameplay with built-in Adaptive-Sync technology when paired with your GPU for ultra-smooth gameplay.
The MSI ARSENAL GAMING (MAG) series is engineered to give gamers the edge they need to dominate on the virtual battlefield. Inspired by the rugged durability and unwavering reliability of military-grade equipment, the MAG series is built to provide an unwavering defense in every gaming scenario.
However, MAG isn't just about performance; it's a design language that conveys ruggedness and toughness, embodying the very essence of the MAG style. For gamers who are determined to dominate their digital battlegrounds, the MAG series is here to stand with you, establishing the ultimate defense.
The MSI ARSENAL GAMING (MAG) series is engineered to give gamers the edge they need to dominate on the virtual battlefield. Inspired by the rugged durability and unwavering reliability of military-grade equipment, the MAG series is built to provide an unwavering defense in every gaming scenario.
However, MAG isn't just about performance; it's a design language that conveys ruggedness and toughness, embodying the very essence of the MAG style. For gamers who are determined to dominate their digital battlegrounds, the MAG series is here to stand with you, establishing the ultimate defense.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 80% |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 105% |
| Adobe RGB coverage | 80% |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Horizontal scan range | 70.56 - 266.4 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 180 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 0.5 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 10 bit |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display diagonal (metric) | 69 cm |
| Colour gamut standard | Adobe RGB |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 362.5 mm |
| Depth (without stand) | 90.4 mm |
| Width (without stand) | 610.5 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 3.95 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 29 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 362.5 mm |
| Depth (without stand) | 90.4 mm |
| Width (without stand) | 610.5 mm |
| Width (with stand) | 610.5 mm |
| Depth (with stand) | 249.8 mm |
| Height (with stand) | 451.6 mm |
| Weight (with stand) | 3.95 kg |
| Weight (without stand) | 3.56 kg |
| Package width | 704 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 508 mm |
| Package weight | 5.65 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 704 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package height | 508 mm |
| Package weight | 5.65 kg |
| Other features | |
| Height (without stand) | 362.5 mm |
| Depth (without stand) | 90.4 mm |
| Width (without stand) | 610.5 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
AOC B3 24B3CF2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £173.59 £144.66 -
OMEN by HP 23.8 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 24Only £142.64 £118.87 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £152.80 £127.33 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £144.58 £120.48 -
DELL Pro P P2426H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £148.18 £123.48 -
AOC B3 27B3CF2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £183.70 £153.08 -
Acer CB2 Vero CB272U E3 27" Quad HD IPS 100Hz 1ms LED MonitorOnly £165.00 £137.50 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £251.20 £209.33 -
DELL Pro P P2426 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD GreyOnly £163.36 £136.13 -
MSI Pro MP273U computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £161.33 £134.44 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
HP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £159.19 £132.66 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Lenovo ThinkVision T24-4v MonitorOnly £214.42 £178.68 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £161.33 £134.44 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £208.45 £173.71 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £202.67 £168.89 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
HP E-Series E22 G5 FHD MonitorOnly £155.26 £129.38 -
MSI MAG 32C6X computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
AOC 24P3CW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £234.56 £195.47 -
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £198.67 £165.56 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £183.34 £152.78 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
MSI MAG 274CXF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £156.10 £130.08 -
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £152.24 £126.87 -
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £214.67 £178.89 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
Acer SA322QUE - 32" Quad HD (2560x1440), 100Hz, 1ms, DP, HDMI, BlackOnly £197.99 £164.99 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £214.67 £178.89 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £192.36 £160.30
You may also be interested in
| Product |
MSI MAG 27CQ6F computer monitor 68.6 c...
Only
£177.05
£147.54
|
Popular
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£171.88
£143.23
|
Hot Product
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Bestseller
Philips E Line 322E1C/00 computer moni...
Only
£195.96
£163.30
|
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
Recommended
Philips E Line 271E1SCA/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9S6-3CD91M-003
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
322E1C/00
|
325E1C/00
|
271E1SCA/00
|
| Manufacturer |
MSI
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
N/A
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|
| Native aspect ratio |
N/A
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display technology |
N/A
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|


















































































