- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
- Touch technology - Capacitive
- Anti-fingerprint coating
- IPS
- Scratch resistance

IPS Technology
Ensure perfect visibility from any position - The IPS panel delivers vivid, consistent colors and wide viewing angles, ideal for dynamic retail environments and busy commercial spaces.

Touch technology - Capacitive
This technology uses a sensor-grid of micro-fine wires integrated into the glass that covers the screen. Touch is detected because electrical characteristics of the sensor grid change when human finger is placed on the glass. Thanks to the glass overlay this technology is highly durable, and the touch function remains unaffected even if the glass is scratched. It offers perfect picture performance and will work with human finger (also latex gloved) and stylus-pen.

Anti-fingerprint coating
This special Nano coating ensures a smoother touch and less resistance in the swipe. It makes the screen less static and susceptible to dirt, dust, fingerprints and it improves the clarity of the content displayed on the screen.

Scratch resistance
Scratch resistance is a critical requirement for touch solutions deployed in commercial, educational, and industrial environments. A protective glass overlay covering the screen provides enhanced durability, ensuring reliable touch performance over time. The touch functionality remains fully operational and unaffected.

Speakers
This LED monitor is equipped with two stereo speakers.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Palm rejection | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.274 x 0.274 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Surface hardness | 7H |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Display brightness | 360 cd/m² |
| Positional accuracy | 2 mm |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| USB Touch port | Yes |
| Number of downstream ports | 2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| User controls | Picture adjust (brightness, contrast, i-Style Color, adv. contrast, ECO, OverDrive, X-Res technology), color settings (gamma, RGB range, color temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp and soft), OSD (horizontal pos., vertical pos., OSD time, OSD background, language, display information), extra (reset, DDC/CI, signal select, volume, mute, led, opening logo, touch switch) |
| Front bezel colour | Black |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CE, cTUVus, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Brightness | 360 cd/m² |
| Power supply type | Internal |
| Active display area (W x H) | 527 x 296.5 mm |
| Weight (with stand) | 5.6 kg |
| Touch method | stylus, finger, glove (latex) |
| Surface hardness | 7H |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -25 - 90° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.7 W |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15.4 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 567 mm |
| Depth (with stand) | 253.5 mm |
| Height (with stand) | 385 mm |
| Weight (with stand) | 5.6 kg |
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 7.2 kg |
| Width | 567 mm |
| Weight | 5.6 kg |
| Height | 385 mm |
| Depth | 253.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 7.2 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Brightness | 360 cd/m² |
| Active display area (W x H) | 527 x 296.5 mm |
| USB ports quantity | 2 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| User controls | Picture adjust (brightness, contrast, i-Style Color, adv. contrast, ECO, OverDrive, X-Res technology), color settings (gamma, RGB range, color temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp and soft), OSD (horizontal pos., vertical pos., OSD time, OSD background, language, display information), extra (reset, DDC/CI, signal select, volume, mute, led, opening logo, touch switch) |
| Touch method | stylus, finger, glove (latex) |
| Width | 567 mm |
| Weight | 5.6 kg |
| Height | 385 mm |
| Depth | 253.5 mm |
| Positional accuracy | 2 mm |
| Compliance certificates | CE, cTUVus, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Control panel | Menu, scroll up / ECO, scroll down / volume, select / input, power |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 7H |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Front bezel colour | Black |
-
ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £315.89 £263.24 -
Samsung M7 32" Smart Monitor M70F UHDOnly £306.18 £255.15 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
Lenovo ThinkVision E27Q-40 MonitorOnly £241.21 £201.01 -
Lenovo ThinkVision M14t Gen 2 MonitorOnly £368.53 £307.11 -
AOC Q27P3CV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £244.32 £203.60 -
Samsung 27" Odyssey G50D QHD 180Hz Gaming MonitorOnly £234.72 £195.60 -
NewSamsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming MonitorOnly £306.18 £255.15 -
LG SMART Monitor 32SR50F-WOnly £241.84 £201.53 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
Lenovo ThinkVision T27QD-4v MonitorOnly £402.04 £335.03 -
AOC U34E2M computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.12 £234.27 -
HP E-Series E14 G4 Portable MonitorOnly £256.04 £213.37 -
HP E24t G5 FHD Touch MonitorOnly £313.64 £261.37 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £308.22 £256.85 -
Lenovo ThinkVision T27QD-40 MonitorOnly £355.13 £295.94 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Conferencing Monitor - 527pmOnly £378.08 £315.07 -
Lenovo ThinkVision P27Q-40 MonitorOnly £368.53 £307.11 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £241.21 £201.01 -
Lenovo ThinkVision P24QD-40 MonitorOnly £301.52 £251.27 -
Lenovo ThinkVision P27QD-40 MonitorOnly £396.00 £330.00 -
Samsung LS32D600UAU computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £302.77 £252.31 -
AOC V4 Q32V4 computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels 2K Ultra HD LED BlackOnly £226.99 £189.16 -
Lenovo ThinkVision P24q-30 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LEDOnly £288.12 £240.10 -
RecommendedHP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Conferencing Monitor - 524pmOnly £311.76 £259.80 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £341.72 £284.77
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
iiyama ProLite T2452MSC-B1 computer mo...
Only
£280.20
£233.50
|
Popular
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...
Only
£275.84
£229.87
|
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
Recommended
Philips E Line 328E1CA/00 computer mon...
Only
£337.78
£281.48
|
Bestseller
Philips B Line 243B1/00 computer monit...
Only
£272.30
£226.92
|
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm...
Only
£263.81
£219.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T2452MSC-B1
|
TD2430
|
325E1C/00
|
328E1CA/00
|
243B1/00
|
U27P2
|
| Manufacturer |
iiyama
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
AOC
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|
Business
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LED
|
| Touchscreen |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
























































