Only
£296.99
£247.49
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
16 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Nitro XZ340CURX0bmiiphx - 34'', WQHD (3440x1440), 200Hz, 1ms, 21:9, 1500R Curve, ZeroFrame, VA, Black
- 34” Ultra-Wide WQHD (3440x1440) – Crisp detail with expansive 21:9 viewing.
- 200Hz Refresh Rate – Ultra-smooth, fluid gameplay.
- 1ms Response Time – Sharp visuals with minimal motion blur.
- 1500R Curved VA Panel – Deeper immersion and rich contrast.
- ZeroFrame Design – Sleek, modern look ideal for multi-monitor setups.
| SKU | UM.CX0EE.016 |
|---|---|
| EAN | 4711474641625 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | NITRO XZ0 |
Step into immersive ultra-wide gaming with the 34” Nitro XZ340CURX0. Featuring a stunning WQHD (3440x1440) resolution and 21:9 aspect ratio, the 1500R curved VA panel wraps around your field of view for deeper focus and total immersion. With a lightning-fast 200Hz refresh rate and 1ms response time, enjoy ultra-smooth gameplay with minimal motion blur. The sleek ZeroFrame design keeps distractions to a minimum, making it perfect for both competitive gaming and multi-monitor setups.
Built for speed. Designed for immersion.
Built for speed. Designed for immersion.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Display | |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Maximum refresh rate | 200 Hz |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LCD |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Touchscreen | No |
| LED backlight | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0/2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 364 mm |
| Depth (without stand) | 118.7 mm |
| Width (without stand) | 808 mm |
| Cable lock slot | No |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 6.9 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 31 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 31 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 47 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 364 mm |
| Depth (without stand) | 118.7 mm |
| Width (without stand) | 808 mm |
| Width (with stand) | 808 mm |
| Depth (with stand) | 263.6 mm |
| Height (with stand) | 522.1 mm |
| Weight (with stand) | 6.9 kg |
| Weight (without stand) | 5.6 kg |
| Package width | 1004 mm |
| Package depth | 166 mm |
| Package height | 467 mm |
| Package weight | 8.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1004 mm |
| Package depth | 166 mm |
| Package height | 467 mm |
| Package weight | 8.5 kg |
| Other features | |
| Height (without stand) | 364 mm |
| Depth (without stand) | 118.7 mm |
| Width (without stand) | 808 mm |
| HDMI | Yes |
| Touchscreen | No |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Lenovo ThinkVision M14t Gen 2 MonitorOnly £368.53 £307.11 -
NewSamsung 27" Odyssey G7 G70F 4K Dual Mode 360Hz Gaming MonitorOnly £438.85 £365.71 -
LG SMART Monitor 32SR50F-WOnly £241.84 £201.53 -
Samsung 27" G70D 144Hz Odyssey Smart Gaming MonitorOnly £438.85 £365.71 -
Lenovo ThinkVision E27Q-40 MonitorOnly £241.21 £201.01 -
ASUS XG27UCS computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD BlackOnly £438.25 £365.21 -
AOC Q27P3CV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £244.32 £203.60 -
Samsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming MonitorOnly £306.18 £255.15 -
Samsung 37" ViewFinity S70D UHD MonitorOnly £438.85 £365.71 -
ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £315.89 £263.24 -
Samsung M7 32" Smart Monitor M70F UHDOnly £306.18 £255.15 -
Lenovo ThinkVision T27QD-4v MonitorOnly £402.04 £335.03 -
AOC U34E2M computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.12 £234.27 -
HP E24t G5 FHD Touch MonitorOnly £313.64 £261.37 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £308.22 £256.85 -
HP E-Series E14 G4 Portable MonitorOnly £256.04 £213.37 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
Lenovo ThinkVision P27Q-40 MonitorOnly £368.53 £307.11 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £241.21 £201.01 -
Lenovo ThinkVision T27QD-40 MonitorOnly £355.13 £295.94 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Conferencing Monitor - 527pmOnly £378.08 £315.07 -
Lenovo ThinkVision P27QD-40 MonitorOnly £396.00 £330.00 -
Samsung LS32D600UAU computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £302.77 £252.31 -
ASUS VP32UQ computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD BlackOnly £431.03 £359.19 -
Lenovo ThinkVision P24QD-40 MonitorOnly £301.52 £251.27 -
Lenovo ThinkVision P24q-30 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LEDOnly £288.12 £240.10 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £341.72 £284.77 -
RecommendedHP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Conferencing Monitor - 524pmOnly £311.76 £259.80
You may also be interested in
| Product |
Acer NITRO XZ0 Nitro XZ340CURX0bmiiphx...
Only
£296.99
£247.49
|
Popular
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...
Only
£275.84
£229.87
|
Recommended
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
Hot Product
Philips E Line 328E1CA/00 computer mon...
Only
£337.78
£281.48
|
Bestseller
Philips B Line 243B1/00 computer monit...
Only
£272.30
£226.92
|
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm...
Only
£263.81
£219.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.CX0EE.016
|
TD2430
|
325E1C/00
|
328E1CA/00
|
243B1/00
|
U27P2
|
| Manufacturer |
Acer
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
AOC
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|
Business
|
| Native aspect ratio |
21:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LED
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|



















































