Only
£197.99
£164.99
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
25 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
SA322QUE - 32" Quad HD (2560x1440), 100Hz, 1ms, DP, HDMI, Black
- 32" Quad HD (2560x1440)
- 100Hz Refresh Rate, 1ms Response Time
- DP, HDMI Connectivity
| SKU | UM.JS2EE.E05 |
|---|---|
| EAN | 4711474555892 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Acer SA322QUE 32" Quad HD display combines stylish ultra-thin functionality with amazing Quad HD (2560x1440) resolution, allowing you to enjoy high-definition entertainment in the comfort of your home.
The SA322QUE also features multiple inputs with DP and HDMI for greater compatibility. The stunning 32-inch display with 2560x1440 resolution delivers excellent detail, making it perfect for widescreen HD gaming, multimedia and productivity.
Rapid 1ms response time reduces deviations in transition time to deliver quality moving images bringing immersive graphics to your movies and games. Ergonomic tilt from -5 to 15 degrees lets you interact with this monitor from all different angles.
The SA322QUE also features multiple inputs with DP and HDMI for greater compatibility. The stunning 32-inch display with 2560x1440 resolution delivers excellent detail, making it perfect for widescreen HD gaming, multimedia and productivity.
Rapid 1ms response time reduces deviations in transition time to deliver quality moving images bringing immersive graphics to your movies and games. Ergonomic tilt from -5 to 15 degrees lets you interact with this monitor from all different angles.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Display | |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 81.3 cm (32") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 422 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Width (without stand) | 715 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 5.56 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | No |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 31 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 35 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 422 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Width (without stand) | 715 mm |
| Width (with stand) | 715 mm |
| Depth (with stand) | 224 mm |
| Height (with stand) | 512 mm |
| Weight (with stand) | 5.56 kg |
| Weight (without stand) | 5.19 kg |
| Package width | 796 mm |
| Package depth | 116 mm |
| Package height | 515 mm |
| Package weight | 7.86 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 796 mm |
| Package depth | 116 mm |
| Package height | 515 mm |
| Package weight | 7.86 kg |
| Other features | |
| Height (without stand) | 422 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Width (without stand) | 715 mm |
| HDMI | Yes |
| Touchscreen | No |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
AOC B3 27B3CF2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £183.70 £153.08 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
AOC B3 24B3CF2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £173.59 £144.66 -
AOC E3 27E3QAF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £162.05 £135.04 -
Acer CB2 Vero CB272U E3 27" Quad HD IPS 100Hz 1ms LED MonitorOnly £165.00 £137.50 -
Samsung 32" S39GD Full HD Curved MonitorOnly £183.70 £153.08 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £251.20 £209.33 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £160.52 £133.77 -
DELL Pro P P2426 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD GreyOnly £163.36 £136.13 -
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £295.97 £246.64 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
HP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £165.83 £138.19 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
Lenovo ThinkVision P24q-30 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LEDOnly £288.12 £240.10 -
OMEN by HP 31.5 inch QHD 165Hz Curved Gaming Monitor - OMEN 32cOnly £266.28 £221.90 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Monitor - 527puOnly £269.30 £224.42 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £160.52 £133.77 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £201.65 £168.04 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £215.29 £179.41 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £183.34 £152.78 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
AOC 24P3CW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £234.56 £195.47 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £197.68 £164.73 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
AOC Q27P3CW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £273.54 £227.95 -
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £213.59 £177.99 -
MSI MAG 32C6X computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
AOC U34E2M computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.12 £234.27 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £213.59 £177.99 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £199.00 £165.83
You may also be interested in
| Product |
Acer SA322QUE - 32" Quad HD (2560...
Only
£197.99
£164.99
|
Popular
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£171.88
£143.23
|
Hot Product
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...
Only
£275.84
£229.87
|
Bestseller
Philips E Line 322E1C/00 computer moni...
Only
£195.96
£163.30
|
Recommended
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.JS2EE.E05
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
TD2430
|
322E1C/00
|
325E1C/00
|
| Manufacturer |
Acer
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Consumer
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|











































































