LS32FM500EUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
180 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
32" Smart Monitor M5 M50F FHD
More Information
SKU LS32FM500EUXXU
EAN 8806097419310
Manufacturer Samsung
Availability Y
PDF URLs View PDF
Where gaming comes together
Where gaming comes together
Gaming Hub
Connect with convenience
Connect with convenience
Multiple Ports
Gaming Hub
Multiple Ports
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
HD typeFull HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal69.8 cm
Viewable size, vertical39.3 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time4 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)3000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)80 cm
Colour gamut standardNTSC
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power10 W
Operating system installedTizen
Flicker-free technologyYes
Sound mirroringYes
Screen mirroringYes
TV PlusYes
Smart featuresMobile to screen, Sound mirroring, Wireless on
Brand specific technologiesEye Saver, Gaming Hub
Game featuresGaming Hub
Universal guideYes
Multimedia
RMS rated power10 W
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)59 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)23.4 W
Annual energy consumption34 kWh
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours23 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours45 kWh
Design
Market positioningSmart
Feet colourBlack
CertificationWindows11
Product colourBlack
Security update term31 DECEMBER 2030
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version2.0
USB Type-A downstream ports quantity2
HDMI ports quantity2
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version1.4
HDCP version2.2
BluetoothYes
Bluetooth version5.2
Wi-Fi standardsWi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-FiYes
Technical details
Height (without stand)427.3 mm
Depth (without stand)41.8 mm
Width (without stand)715.5 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Weight (with stand)4.7 kg
Anynet + (HDMI-CEC)Yes
TouchscreenNo
Network
BluetoothYes
Bluetooth version5.2
Wi-FiYes
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-2 - 15°
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)427.3 mm
Depth (without stand)41.8 mm
Width (without stand)715.5 mm
Width (with stand)715.5 mm
Depth (with stand)200.1 mm
Height (with stand)525.9 mm
Weight (with stand)4.7 kg
Weight (without stand)3.9 kg
Package width835 mm
Package depth484 mm
Package height109 mm
Package weight6.6 kg
Packaging data
Package width835 mm
Package depth484 mm
Package height109 mm
Package weight6.6 kg
Power cable length1.5 m
Remote control includedYes
Cables includedHDMI
Packaging content
Remote control includedYes
Cables includedHDMI
Thin Client
Other features
CertificationWindows11
Anynet + (HDMI-CEC)Yes
Sound mirroringYes
Screen mirroringYes
TV PlusYes
Universal guideYes
Height (without stand)427.3 mm
Depth (without stand)41.8 mm
Width (without stand)715.5 mm
Power consumption (max)59 W
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHD
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHD
New
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F...