Hannspree HT240CUA computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Black
SKU
HT240CUA
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
23 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
23.8" Touch Monitor, TFT - LED, VA, FullHD (1920 x 1080), 16.7M, 7H, USB-C, HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, VGA, Tilt 15°-70°, VESA 100 x 100, 549.8 x 49.2 x 333.2 mm, 4.07kg
  • 16.7M Display Colors
  • Built-in Dual Speakers
  • Versatile I/O Ports
  • Optical Bonding
  • Support MPP 2.0 Stylus
  • Plug and Play (USB Type-C)
  • Anti-glare
  • 7H Hard Glass Protection
  • 10-Point Touch Screen
  • VESA 100x100mm Mount
More Information
SKU HT240CUA
EAN 4711404024719
Manufacturer Hannspree
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Ultimate Flexibility, Seamless Touch
Seamless Touch, Endless Possibilities
Support MPP 2.0 Stylus
Crystal-Clear Precision with Optical Bonding
Minimize Glare, Maximize Comfort
7H Hard Glass Protection
Sync and Share with One USB-C Cable
Support Multi-OS
Built-in Dual Stereo Speakers
Maintain Teaching Quality at a High Level
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Game modeYes
Smart modesGame, Movie, Standard
Display
Display brightness (typical)270 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeFull HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)10000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2745 x 0.2745 mm
Horizontal scan range30 - 120 kHz
Vertical scan range48 - 100 Hz
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Supported video modes1080p
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time6 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Contrast ratio (typical)4000:1
Surface hardness7H
TouchscreenYes
Number of simultaneous touchpoints10
Panel typeVA
Display diagonal (metric)60.4 cm
Touch technologyMulti-touch
Touchscreen technologyCapacitive
LED backlightYes
Anti-glare screenYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages10
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Design
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-A, USB Type-B
Number of upstream ports3
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Headphone connectivity3.5 mm
PC Audio inYes
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
USB Touch ports quantity1
USB Touch portYes
Technical details
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeInternal
Game modeYes
Weight (with stand)4.07 kg
Surface hardness7H
TouchscreenYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range15 - 70°
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages10
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
AC adapter output voltage12 V
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours13 kWh
Weight & dimensions
Width (with stand)549.8 mm
Depth (with stand)49.2 mm
Height (with stand)333.2 mm
Weight (with stand)4.07 kg
Package width647 mm
Package depth138 mm
Package height426 mm
Package weight5.63 kg
Packaging data
Package width647 mm
Package depth138 mm
Package height426 mm
Package weight5.63 kg
Stand includedYes
Quick start guideYes
Cables includedAC, HDMI, USB Type-A to USB Type-B
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Quick start guideYes
Power adapter includedYes
Other features
Energy efficiency scaleA to G
Write Your Own Review
You're reviewing:Hannspree HT240CUA computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Black
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Hannspree HT240CUA computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Black Hannspree HT240CUA computer monitor 60...
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9 cm (23.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...