Only
£197.99
£164.99
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
67 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Acer Nitro XZ322QUV3 curved gaming monitor - 31.5", 1500R, Quad HD, 180Hz, 1ms, FreeSync, DisplayHDR 400, HDMI & DP
- 31.5" size, 1500R curve
- Quad HD resolution
- VESA DisplayHDR 400
- 200Hz & 0.5ms
- AMD FreeSync Premium
| Display | 31.5" 2560 x 1440 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Market positioning | Gaming |
| SKU | UM.JX0EE.307 |
| EAN | 4711121920301 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | NITRO XZ2 |
| Product Videos |
View Video |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_118605045_1724763522_2891_3613169.png |
| PDF URLs |
View PDF |
The 31.5” Nitro XZ322QUV3 monitor from Acer is designed for gaming.
The Quad HD resolution provides over 75% more detail than a standard Full HD screen, giving your games and extra clarity and realism. Plus, the XZ322QUV3 is VESA DisplayHDR 400 certified, which helps give your games added depth for a more lifelike feel.
The XZ322QUV3 also features a 1500R curve, meaning it provides a more immersive gaming experience.
With the XZ322QUV3 you get an incredible 180Hz refresh rate and 1ms response time, which work together so that even fast-moving action will look smooth and sharp.
There’s also integrated AMD FreeSync, which means that the monitor’s refresh rate is automatically adjusted to match the output from a compatible graphics card, for the smoothest experience possible.
With a pair of DisplayPorts and a pair of HDMI ports, you can easily connect your XZ322QUV3 to a wide range of devices for added convenience.
If you’re in the market for a gaming monitor then the XZ322QUV3 is an excellent option.
The Quad HD resolution provides over 75% more detail than a standard Full HD screen, giving your games and extra clarity and realism. Plus, the XZ322QUV3 is VESA DisplayHDR 400 certified, which helps give your games added depth for a more lifelike feel.
The XZ322QUV3 also features a 1500R curve, meaning it provides a more immersive gaming experience.
With the XZ322QUV3 you get an incredible 180Hz refresh rate and 1ms response time, which work together so that even fast-moving action will look smooth and sharp.
There’s also integrated AMD FreeSync, which means that the monitor’s refresh rate is automatically adjusted to match the output from a compatible graphics card, for the smoothest experience possible.
With a pair of DisplayPorts and a pair of HDMI ports, you can easily connect your XZ322QUV3 to a wide range of devices for added convenience.
If you’re in the market for a gaming monitor then the XZ322QUV3 is an excellent option.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 3500:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | TFT |
| Colour depth | 8 bit |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range (HDR) 400 |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| LED backlight | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 419.8 mm |
| Depth (without stand) | 83.4 mm |
| Width (without stand) | 709 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 5.6 kg |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 10 cm |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 44 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 44 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 419.8 mm |
| Depth (without stand) | 83.4 mm |
| Width (without stand) | 709 mm |
| Width (with stand) | 709 mm |
| Depth (with stand) | 263.5 mm |
| Height (with stand) | 451.3 mm |
| Weight (with stand) | 5.6 kg |
| Weight (without stand) | 4.3 kg |
| Package width | 88.3 mm |
| Package depth | 133 mm |
| Package height | 513 mm |
| Package weight | 7.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 88.3 mm |
| Package depth | 133 mm |
| Package height | 513 mm |
| Package weight | 7.9 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI |
| Power adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI |
| Power adapter included | Yes |
| Other features | |
| Height (without stand) | 419.8 mm |
| Depth (without stand) | 83.4 mm |
| Width (without stand) | 709 mm |
| HDMI | Yes |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £167.98 £139.98 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
AOC B3 24B3CF2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £173.59 £144.66 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
MSI MAG 32C6X computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
Acer CB2 Vero CB272U E3 27" Quad HD IPS 100Hz 1ms LED MonitorOnly £165.00 £137.50 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £251.20 £209.33 -
AOC 24P3CW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £234.56 £195.47 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
Lenovo ThinkVision T24-4v MonitorOnly £214.42 £178.68 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £164.04 £136.70 -
Acer SA322QUE - 32" Quad HD (2560x1440), 100Hz, 1ms, DP, HDMI, BlackOnly £197.99 £164.99 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
Samsung 32" S39GD Full HD Curved MonitorOnly £183.70 £153.08 -
AOC E3 27E3QAF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £162.05 £135.04 -
MSI MAG 27CQ6F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £177.05 £147.54 -
AOC Q27P3CW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £273.54 £227.95 -
AOC Q27B3MA computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £167.46 £139.55 -
Lenovo ThinkVision E27Q-40 MonitorOnly £219.50 £182.92 -
DELL Pro P P2426 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD GreyOnly £163.36 £136.13 -
Lenovo ThinkVision P24q-30 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LEDOnly £288.12 £240.10 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £213.59 £177.99 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £295.97 £246.64 -
ASUS XG27WCS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.20 £234.33 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £197.68 £164.73 -
AOC U34E2M computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.12 £234.27 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Monitor - 527puOnly £269.30 £224.42 -
OMEN by HP 27 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 27Only £171.18 £142.65 -
HP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £159.19 £132.66 -
OMEN by HP 31.5 inch QHD 165Hz Curved Gaming Monitor - OMEN 32cOnly £266.28 £221.90 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £213.59 £177.99 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
AOC V4 Q32V4 computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels 2K Ultra HD LED BlackOnly £226.99 £189.16 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £160.52 £133.77 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £201.65 £168.04 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £215.29 £179.41 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £192.36 £160.30
You may also be interested in
| Product |
Acer NITRO XZ2 Nitro XZ322QUV3 curved...
Only
£197.99
£164.99
|
Popular
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£178.75
£148.96
|
Hot Product
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...
Only
£275.84
£229.87
|
Bestseller
Philips E Line 322E1C/00 computer moni...
Only
£195.96
£163.30
|
Recommended
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.JX0EE.307
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
TD2430
|
322E1C/00
|
325E1C/00
|
| Manufacturer |
Acer
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|








































































