- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
- 60.5cm (23.8") Full HD 1920 x 1080 W-LED IPS
- 6ms, 16:9, 250cd/m2, 1000:1
- USB, HDMI, DisplayPort

Tiny Packages that pack a punch
The TIO 24 Gen 5 is a modular device that supports Lenovo’s range of ThinkCentre and ThinkStation Tiny Computers from 4th Gen. You can easily and quickly attach the Tiny to the monitor and secure them in a dedicated slot on the monitor’s back, offering a clutterfree desk. An unchanged installation process ensures that you have a consistent and smooth experience when attaching Tiny PCs to the monitor. Connect multiple different devices such as laptops, towers, or notebooks using the available HDMI or DP ports. Easily secure both your TIO monitor and Tiny Computer with the Kensington lock for additional security.

Remote meetings at its core
The TIO 24 Gen 5 gives you plug-and-play functionality with Lenovo’s Tiny PCs. A 1080p RGB webcam captures you accurately and two built-in 3W speakers help you listen to your colleagues clearly during meetings. Dedicated VoIP buttons make attending your meetings easier than ever. The menu Joystick allows you to tweak your screen’s settings easily. A dedicated privacy shutter allows you to cover the camera for privacy once a meeting ends. The Smart Traffic Light indicator shows the status of an ongoing meeting to avoid potential disruptions.

Your partner as well as nature’s
Experience clear and sharp detail, and a wide field of view on the monitor’s 23.8-inch FHD In-Plane Switching panel that supports a 99% sRGB color gamut. During long hours of exposure, the Eyesafe 2.0 certified technology and Natural Low Blue Light technology reduces harmful blue light without any color distortion. The TIO 24 Gen 5 also eases your physical comfort with options to lift and lower its height to match your seating position. The monitor is packaged in recycled paper and comes with the option to select a CO2 offset service, which allows you to do your bit for the environment.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Compatible operating systems | Windows 10 Windows 11 |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 93 ppi |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 6 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Response time (fast) | 4 ms |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Anti-glare screen | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Power | |
| Power cable length | 1 m |
| Power supply type | External |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max) | 34 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Design | |
| Feet colour | Black, Red |
| Certification | EPEAT Gold Registered EU Energy Label (D-class) ENERGY STAR Certified TCO Certified 9.0 TCO edge 2.0 Volatile Organic Compound Certification RoHS compliant Eyesafe Certified 2.0 TÜV Rheinland Eye Comfort Certification TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Colour name | Raven Black |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Built-in KVM switch | Yes |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 367.6 mm |
| Depth (without stand) | 72.8 mm |
| Width (without stand) | 539.8 mm |
| Feet colour | Black, Red |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Product colour | Black |
| Compatible operating systems | Windows 10 Windows 11 |
| Power supply type | External |
| Weight (with stand) | 6 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 23.5° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | -5 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15.5 cm |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 367.6 mm |
| Depth (without stand) | 72.8 mm |
| Width (without stand) | 539.8 mm |
| Width (with stand) | 539.8 mm |
| Depth (with stand) | 207.6 mm |
| Height (with stand) | 539.6 mm |
| Bezel width (side) | 2 mm |
| Bezel width (top) | 2 mm |
| Bezel width (bottom) | 4.6 cm |
| Weight (with stand) | 6 kg |
| Weight (without stand) | 3.7 kg |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 9.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package weight | 9.5 kg |
| Stand included | Yes |
| Power cable length | 1 m |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Power adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Power cable length | 1 m |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC |
| Power adapter included | Yes |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 10 Windows 11 |
| Certification | EPEAT Gold Registered EU Energy Label (D-class) ENERGY STAR Certified TCO Certified 9.0 TCO edge 2.0 Volatile Organic Compound Certification RoHS compliant Eyesafe Certified 2.0 TÜV Rheinland Eye Comfort Certification TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Height (without stand) | 367.6 mm |
| Depth (without stand) | 72.8 mm |
| Width (without stand) | 539.8 mm |
| Power consumption (max) | 34 W |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Power supply type | External |
| Power cable length | 1 m |
| Touchscreen | No |
| Certificates | |
| Certification | EPEAT Gold Registered EU Energy Label (D-class) ENERGY STAR Certified TCO Certified 9.0 TCO edge 2.0 Volatile Organic Compound Certification RoHS compliant Eyesafe Certified 2.0 TÜV Rheinland Eye Comfort Certification TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
-
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
DELL Pro P P2426 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD GreyOnly £163.36 £136.13 -
MSI Pro MP273U computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £251.20 £209.33 -
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £152.80 £127.33 -
DELL Pro P P2426H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £148.18 £123.48 -
HP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £160.00 £133.33 -
Lenovo ThinkVision T24-4v MonitorOnly £214.42 £178.68 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £161.33 £134.44 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £208.45 £173.71 -
OMEN by HP 31.5 inch QHD 165Hz Curved Gaming Monitor - OMEN 32cOnly £266.28 £221.90 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Monitor - 527puOnly £270.67 £225.56 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £202.67 £168.89 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £214.67 £178.89 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £199.87 £166.56 -
Acer SA322QUE - 32" Quad HD (2560x1440), 100Hz, 1ms, DP, HDMI, BlackOnly £197.99 £164.99 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £147.49 £122.91 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £198.67 £165.56 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
MSI MAG 32C6X computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £183.34 £152.78 -
MSI MAG 274CXF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £161.28 £134.40 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £214.67 £178.89 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £193.33 £161.11
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 24 comp...
Only
£184.34
£153.62
|
Recommended
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£171.88
£143.23
|
Popular
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Hot Product
EIZO FlexScan EV2460-BK computer monit...
Only
£207.18
£172.65
|
ASUS TUF Gaming VG24VQR computer monit...
Only
£208.50
£173.75
|
Hannspree HS 322 UPB computer monitor...
Only
£177.38
£147.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
12NAGAT1UK
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
EV2460-BK
|
VG24VQR
|
HS322UPB
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Eizo
|
ASUS
|
Hannspree
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Office
|
Gaming
|
N/A
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LED
|
LED
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|






















































































