Only
£208.48
£173.73
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
51 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
68.6cm (27") Wide Quad HD 2560 x 1440 Rapid IPS, 16:9, 300cd/m², 1.07B, 0.5ms, 178°/178°, 1000:1
- 68.6cm (27") Wide Quad HD 2560 x 1440 Rapid IPS
- 0.5ms, 16:9, 300cd/m2, 1000:1
- HDMI, DisplayPort
Visualize your victory with the MAG 274QRFW E20 gaming monitor. It boasts a 2560x1440 (WQHD) Rapid IPS panel, 200Hz refresh rate, and rapid 0.5ms (GtG, Min.) response time. VESA certification for DisplayHDR 400 enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 274QRFW E20 gaming monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 95% |
| Maximum refresh rate | 200 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 124% |
| Adobe RGB coverage | 92% |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Horizontal scan range | 72 - 300 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 200 Hz |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 0.5 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Rapid IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | White |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| DVI port | No |
| DC-in jack | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio input | No |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 365.4 mm |
| Depth (without stand) | 57 mm |
| Width (without stand) | 613.5 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | White |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 6.9 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 365.4 mm |
| Depth (without stand) | 57 mm |
| Width (without stand) | 613.5 mm |
| Width (with stand) | 613.3 mm |
| Depth (with stand) | 227.9 mm |
| Height (with stand) | 406.3 mm |
| Weight (with stand) | 6.9 kg |
| Package width | 855 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 498 mm |
| Package weight | 9.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 855 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 498 mm |
| Package weight | 9.3 kg |
| Package type | Box |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Height (without stand) | 365.4 mm |
| Depth (without stand) | 57 mm |
| Width (without stand) | 613.5 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Lenovo ThinkVision T24-4v MonitorOnly £214.42 £178.68 -
Samsung M7 32" Smart Monitor M70F UHDOnly £306.18 £255.15 -
Lenovo ThinkVision T27QD-40 MonitorOnly £301.86 £251.55 -
Samsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming MonitorOnly £306.18 £255.15 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
Lenovo ThinkVision E27Q-40 MonitorOnly £219.50 £182.92 -
Samsung 32" S39GD Full HD Curved MonitorOnly £183.70 £153.08 -
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £167.98 £139.98 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
AOC B3 24B3CF2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £173.59 £144.66 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £251.20 £209.33 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
Lenovo ThinkVision P24q-30 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LEDOnly £288.12 £240.10 -
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £295.97 £246.64 -
OMEN by HP 31.5 inch QHD 165Hz Curved Gaming Monitor - OMEN 32cOnly £266.28 £221.90 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Monitor - 527puOnly £269.30 £224.42 -
AOC V4 Q32V4 computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels 2K Ultra HD LED BlackOnly £226.99 £189.16 -
OMEN by HP 27 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 27Only £171.18 £142.65 -
Lenovo ThinkVision P24QD-40 MonitorOnly £301.52 £251.27 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £215.29 £179.41 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Conferencing Monitor - 524pmOnly £311.76 £259.80 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £201.65 £168.04 -
Acer SA322QUE - 32" Quad HD (2560x1440), 100Hz, 1ms, DP, HDMI, BlackOnly £197.99 £164.99 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
AOC Q27P3CW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £273.54 £227.95 -
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
AOC Q27B3MA computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £167.46 £139.55 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
ASUS MB16ACV computer monitor 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £199.87 £166.56 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
MSI MAG 32C6X computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
MSI MAG 27CQ6F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £177.05 £147.54 -
AOC 24P3CW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £234.56 £195.47 -
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £213.59 £177.99 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £197.68 £164.73 -
ASUS XG27WCS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.20 £234.33 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £213.59 £177.99 -
AOC U34E2M computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.12 £234.27 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £192.36 £160.30
You may also be interested in
| Product |
MSI MAG 274QRFW E20 computer monitor 6...
Only
£208.48
£173.73
|
Popular
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£178.75
£148.96
|
Hot Product
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...
Only
£275.84
£229.87
|
Bestseller
Philips E Line 322E1C/00 computer moni...
Only
£195.96
£163.30
|
Recommended
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MAG 274QRFW E20
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
TD2430
|
322E1C/00
|
325E1C/00
|
| Manufacturer |
MSI
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
White
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Display technology |
LCD
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|











































































