LS27F430UAUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
518 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
Samsung S43UF, 68.6 cm (27"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 5 ms, Black
More Information
SKU LS27F430UAUXXU
EAN 8806097199120
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Essential Monitor
Product Series S4
PDF URLs View PDF
Samsung S43UF. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
Game modeYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
sRGB coverage (typical)99%
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.8 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)68 cm
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Multimedia
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)17 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours17 kWh
Design
Market positioningBusiness
Feet colourBlack
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity4
Headphone outNo
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDMIYes
HDMI version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
DisplayPort out version1.4
Ethernet LANYes
Technical details
Height (without stand)361.9 mm
Depth (without stand)57.2 mm
Width (without stand)611.6 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesEPEAT Gold, TCO
Power supply typeInternal
Game modeYes
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)6.1 kg
TouchscreenNo
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-10 - 10°
Tilt angle range-5 - 24°
PivotYes
Pivot angle-2 - 92°
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)361.9 mm
Depth (without stand)57.2 mm
Width (without stand)611.6 mm
Width (with stand)611.6 mm
Depth (with stand)219.7 mm
Height (with stand)539.2 mm
Weight (with stand)6.1 kg
Weight (without stand)4.2 kg
Package width830 mm
Package depth442 mm
Package height183 mm
Package weight9.4 kg
Packaging data
Stand typeHAS stand
Package width830 mm
Package depth442 mm
Package height183 mm
Package weight9.4 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI, Power, USB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
Stand typeHAS stand
Sustainability
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
Off Timer PlusYes
Eco Saving PlusYes
Auto source switchYes
Height (without stand)361.9 mm
Depth (without stand)57.2 mm
Width (without stand)611.6 mm
USB Power Delivery up to90 W
Energy efficiency scaleA to G
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm...