Only
£184.80
£154.00
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
19 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Vero B278UG - 27", Quad HD (2560x1440), 120Hz, 4ms, AMD Adaptive-Sync, KVM Switch, 5MP Webcam, Monitor
- Acer VisionCare 3.0 – Eyesafe & TUV Certified
- Quad HD (2560x1440) Resolution with Delta E<1 colour accuracy
- USB-C Docking Display with RJ45 Port
- Adjustable Webcam
| SKU | UM.HB8EE.G04 |
|---|---|
| EAN | 4711474484567 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | B8 |
Boasting a versatile USB-C port, the Acer Vero B278UG amplifies your productivity by quickly connecting to and charging laptops and other peripheral devices while also providing sharp 1440p visuals.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in camera | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 100000000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Consumer |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Megapixel (approx.) | 5 MP |
| Built-in camera | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in KVM switch | Yes |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 360.9 mm |
| Depth (without stand) | 49.7 mm |
| Width (without stand) | 613.8 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
| Country of origin | China |
| Weight (with stand) | 6.55 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Pivot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 16.5 cm |
| Power | |
| Power consumption (max) | 223 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 19 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 43 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 360.9 mm |
| Depth (without stand) | 49.7 mm |
| Width (without stand) | 613.8 mm |
| Width (with stand) | 613.8 mm |
| Depth (with stand) | 200.1 mm |
| Height (with stand) | 566.6 mm |
| Weight (with stand) | 6.55 kg |
| Weight (without stand) | 4.14 kg |
| Package width | 694 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 514 mm |
| Package weight | 9.81 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 694 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 514 mm |
| Package weight | 9.81 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, USB Type-C, Power |
| Power adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, USB Type-C, Power |
| Power adapter included | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Height (without stand) | 360.9 mm |
| Depth (without stand) | 49.7 mm |
| Width (without stand) | 613.8 mm |
| Power consumption (max) | 223 W |
| HDMI | Yes |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £161.33 £134.44 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £198.67 £165.56 -
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
AOC B3 24B3CF2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £173.59 £144.66 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
Acer SA322QUE - 32" Quad HD (2560x1440), 100Hz, 1ms, DP, HDMI, BlackOnly £197.99 £164.99 -
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £152.80 £127.33 -
MSI MAG 27CQ6F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £177.05 £147.54 -
AOC 24P3CW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £234.56 £195.47 -
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
Acer CB2 Vero CB272U E3 27" Quad HD IPS 100Hz 1ms LED MonitorOnly £165.00 £137.50 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £183.34 £152.78 -
MSI MAG 32C6X computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £214.67 £178.89 -
DELL Pro P P2426H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £148.18 £123.48 -
MSI MAG 274CXF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £156.10 £130.08 -
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
DELL Pro P P2426 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD GreyOnly £163.36 £136.13 -
MSI Pro MP273U computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £251.20 £209.33 -
AOC Q27P3CW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £273.54 £227.95 -
AOC B3 27B3CF2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £183.70 £153.08 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £152.24 £126.87 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
HP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £159.19 £132.66 -
Lenovo ThinkVision T24-4v MonitorOnly £214.42 £178.68 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £161.33 £134.44 -
OMEN by HP 31.5 inch QHD 165Hz Curved Gaming Monitor - OMEN 32cOnly £266.28 £221.90 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Monitor - 527puOnly £270.67 £225.56 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £208.45 £173.71 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £214.67 £178.89 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £202.67 £168.89 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £192.36 £160.30 -
HP E-Series E22 G5 FHD MonitorOnly £155.26 £129.38
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Acer B8 Vero B278UG - 27", Quad H...
Only
£184.80
£154.00
|
Popular
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£171.88
£143.23
|
Hot Product
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Bestseller
Philips E Line 322E1C/00 computer moni...
Only
£195.96
£163.30
|
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
Philips E Line 271E1SCA/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.HB8EE.G04
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
322E1C/00
|
325E1C/00
|
271E1SCA/00
|
| Manufacturer |
Acer
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Consumer
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|
| Native aspect ratio |
N/A
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
















































































