32MR50C-B.AEKQ
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
182 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
32" FHD 1920 x 1080, 1500R, 250 cd/m², 3000:1, 100Hz, 5ms, D-Sub, HDMI, DisplayPort, 708.2 x 512.4 x 233.4 mm
  • 32" FHD (1920 x 1080) Curved Display
  • 100Hz Refresh Rate & AMD FreeSyncTM
  • Dynamic Action Sync & Black Stabilizer
  • Reader Mode & Flicker Safe
  • OnScreen Control & Auto Input Switch
  • 3-Side Virtually Borderless Display
More Information
Display 32" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Market positioning Business
SKU 32MR50C-B.AEKQ
EAN 8806084707697
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The quick 100Hz refresh rate assures streaming and even casual game play displays smoothly with reduced stuttering and motion blur.
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeFull HD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.3637 x 0.3637 mm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)3000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
Panel typeVA
Screen curvature rating1500R
Display diagonal (metric)80 cm
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Performance
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesBlack Stabiliser, DAS Mode, Super+ Resolution
Design
Market positioningBusiness
Country of originSouth Korea
Feet colourBlack
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Detachable standYes
Ports & interfaces
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMIYes
Technical details
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Country of originSouth Korea
Power supply typeExternal
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 20°
On Screen Display (OSD)Yes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Features
Other features
Write Your Own Review
You're reviewing:LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD Black