- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.

QHD
With true QHD 2560 x 1440p resolution your monitor is ready to display high definition images. This means you can accommodate more information on your screen, i.e. over 76% more in comparison to a 1920 x 1080 monitor.

IPS Technology
IPS displays are best known for wide viewing angles and natural, highly accurate colours. They are especially suited for colour-critical applications.

Flicker-free + Blue light
The ultimate solution for the comfort and health of your eyes. Flicker-free monitors with the blue light reducer function substantially reduce the strain and fatigue caused by flickering and blue light emittance of regular monitors.

Speakers and headphones
Playing with friends? Use the integrated high-quality speakers. Don’t want to disturb anybody? Plug your headset into the headphone socket and turn the volume up.

ACR
Contrast Ratio is a measurement of the difference between the darkest black and the brightest white your monitor can display. Advanced Contrast Ratio is a feature that automatically adjusts contrast and brightness of the screen to assure perfect picture quality while watching films and playing games.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Display surface | Matt |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.272 x 0.272 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 90 kHz |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 69.8 cm |
| Viewable size, vertical | 39.3 cm |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 3 ms |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Certification | CE, TÜV-Bauart, EAC, VCCI-B, PSE, RoHS support, ErP, WEEE, REACH, UKCA |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of upstream ports | 3 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Number of downstream ports | 3 |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, i-Style colour, ACR, Eco, OD, X-Res technology), colour settings (gamma, RGB range, colour temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp and soft), OSD (H. position, V. position, time, background, language), extra (reset, DDC / CI, LED, opening logo, Adpative Sync, display information), input select (source), audio settings (volume, mute) |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 6.9 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | 4 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (typical) | 35 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26.9 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 0 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 726 mm |
| Depth (with stand) | 221.5 mm |
| Height (with stand) | 503.5 mm |
| Weight (with stand) | 6.9 kg |
| Package width | 810 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 505 mm |
| Package weight | 8.5 kg |
| Width | 726 mm |
| Weight | 6.9 kg |
| Height | 503.5 mm |
| Depth | 221.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 810 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 505 mm |
| Package weight | 8.5 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Certification | CE, TÜV-Bauart, EAC, VCCI-B, PSE, RoHS support, ErP, WEEE, REACH, UKCA |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, i-Style colour, ACR, Eco, OD, X-Res technology), colour settings (gamma, RGB range, colour temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp and soft), OSD (H. position, V. position, time, background, language), extra (reset, DDC / CI, LED, opening logo, Adpative Sync, display information), input select (source), audio settings (volume, mute) |
| Width | 726 mm |
| Weight | 6.9 kg |
| Height | 503.5 mm |
| Depth | 221.5 mm |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Control panel | Power, Menu, Up / Right / Volume, Down / Left / Eco, Input/ Exit |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Certificates | |
| Certification | CE, TÜV-Bauart, EAC, VCCI-B, PSE, RoHS support, ErP, WEEE, REACH, UKCA |
-
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
AOC Q27P3CW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £273.54 £227.95 -
ASUS XG27WCS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.20 £234.33 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £198.67 £165.56 -
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
MSI Pro MP273U computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
HP E-Series E14 G4 Portable MonitorOnly £317.94 £264.95 -
Lenovo ThinkVision P27Q-40 MonitorOnly £368.53 £307.11 -
Samsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming MonitorOnly £306.18 £255.15 -
Lenovo ThinkVision T27QD-40 MonitorOnly £291.20 £242.67 -
Samsung M7 32" Smart Monitor M70F UHDOnly £306.18 £255.15 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £214.67 £178.89 -
AOC 24P3CW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £234.56 £195.47 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £315.89 £263.24 -
Samsung LS32D600UAU computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £336.78 £280.65 -
MSI MAG 32C6X computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
Samsung M7 43" Smart Monitor M70F UHDOnly £336.78 £280.65 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £251.20 £209.33 -
HP E24t G5 FHD Touch MonitorOnly £313.64 £261.37 -
Lenovo ThinkVision T24-4v MonitorOnly £214.42 £178.68 -
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £295.97 £246.64 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
Lenovo ThinkVision P24q-30 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LEDOnly £288.12 £240.10 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £208.45 £173.71 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Monitor - 527puOnly £270.67 £225.56 -
Lenovo ThinkVision P24QD-40 MonitorOnly £301.52 £251.27 -
OMEN by HP 31.5 inch QHD 165Hz Curved Gaming Monitor - OMEN 32cOnly £266.28 £221.90 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £214.67 £178.89 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £202.67 £168.89
You may also be interested in
| Product |
Recommended
iiyama ProLite X3270QSU-B1 computer mo...
Only
£247.55
£206.29
|
Popular
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
Philips B Line 345B1C/00 computer moni...
Only
£359.59
£299.66
|
Bestseller
Philips B Line 243B1/00 computer monit...
Only
£272.30
£226.92
|
Hot Product
EIZO FlexScan EV2460-BK computer monit...
Only
£207.18
£172.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
X3270QSU-B1
|
HT225HPB
|
325E1C/00
|
345B1C/00
|
243B1/00
|
EV2460-BK
|
| Manufacturer |
iiyama
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
Eizo
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Business
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|
Office
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
21:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|













































































