- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.

IPS Technology
Ensure perfect visibility from any position - The IPS panel delivers vivid, consistent colors and wide viewing angles, ideal for dynamic retail environments and busy commercial spaces.

Touch technology - Capacitive
This technology uses a sensor-grid of micro-fine wires integrated into the glass that covers the screen. Touch is detected because electrical characteristics of the sensor grid change when human finger is placed on the glass. Thanks to the glass overlay this technology is highly durable, and the touch function remains unaffected even if the glass is scratched. It offers perfect picture performance and will work with human finger (also latex gloved) and stylus-pen.

Anti-fingerprint coating
This special Nano coating ensures a smoother touch and less resistance in the swipe. It makes the screen less static and susceptible to dirt, dust, fingerprints and it improves the clarity of the content displayed on the screen.

Scratch resistance
Scratch resistance is a critical requirement for touch solutions deployed in commercial, educational, and industrial environments. A protective glass overlay covering the screen provides enhanced durability, ensuring reliable touch performance over time. The touch functionality remains fully operational and unaffected.

Speakers
This LED monitor is equipped with two stereo speakers.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 89° |
| Viewing angle, vertical | 89° |
| Pixel pitch | 0.249 x 0.249 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Viewable size, horizontal | 47.9 cm |
| Viewable size, vertical | 26 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Surface hardness | 7H |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 54.5 cm |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Display brightness | 225 cd/m² |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Palm rejection | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Traditional Chinese, Czech, German, English, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of upstream ports | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB Touch port | Yes |
| Number of downstream ports | 2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, i-Style, adv. contrast, ECO, OD, X-Res), color settings (gamma, rgb range, color temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp & soft), OSD (horizontal position, vertical pos., time, background), extra (reset, dcc/ci, signal select, volume, mute, opening logo, led, touch switch) |
| Front bezel colour | Black |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CE, cTUVus, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Brightness | 225 cd/m² |
| Power supply type | Internal |
| Active display area (W x H) | 478.6 x 260 mm |
| Weight (with stand) | 4.5 kg |
| Touch method | stylus, finger, glove |
| Surface hardness | 7H |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 90° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Traditional Chinese, Czech, German, English, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (typical) | 11 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 10.2 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 493.5 mm |
| Depth (with stand) | 239.5 mm |
| Height (with stand) | 361.5 mm |
| Weight (with stand) | 4.5 kg |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package weight | 6 kg |
| Width | 493.5 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Height | 361.5 mm |
| Depth | 239.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package weight | 6 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Other features | |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Brightness | 225 cd/m² |
| Active display area (W x H) | 478.6 x 260 mm |
| USB ports quantity | 2 |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, i-Style, adv. contrast, ECO, OD, X-Res), color settings (gamma, rgb range, color temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp & soft), OSD (horizontal position, vertical pos., time, background), extra (reset, dcc/ci, signal select, volume, mute, opening logo, led, touch switch) |
| Touch method | stylus, finger, glove |
| Width | 493.5 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Height | 361.5 mm |
| Depth | 239.5 mm |
| Compliance certificates | CE, cTUVus, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Control panel | Joystick: right/menu/enter, left/input/exit, up/eco, down, power |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 7H |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Front bezel colour | Black |
-
Samsung M7 32" Smart Monitor M70F UHDOnly £306.18 £255.15 -
LG SMART Monitor 32SR50F-WOnly £241.84 £201.53 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
Lenovo ThinkVision E27Q-40 MonitorOnly £241.21 £201.01 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £308.22 £256.85 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £241.21 £201.01 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
HP E27 G5 FHD MonitorOnly £187.27 £156.06 -
HP E-Series E14 G4 Portable MonitorOnly £317.94 £264.95 -
ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £315.89 £263.24 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £197.68 £164.73 -
Samsung LS32D600UAU computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £336.78 £280.65 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
AOC Q27P3CV computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £244.32 £203.60 -
MSI Pro MP273U computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD BlackOnly £187.52 £156.27 -
Samsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming MonitorOnly £306.18 £255.15 -
AOC 27G4XE computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black, GreyOnly £183.70 £153.08 -
HP E24t G5 FHD Touch MonitorOnly £313.64 £261.37 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
AOC U34E2M computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.12 £234.27 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
Lenovo ThinkVision P24q-30 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LEDOnly £288.12 £240.10 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £213.59 £177.99 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £201.65 £168.04 -
Lenovo ThinkVision P24QD-40 MonitorOnly £301.52 £251.27 -
AOC V4 Q32V4 computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels 2K Ultra HD LED BlackOnly £226.99 £189.16 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Conferencing Monitor - 524pmOnly £311.76 £259.80 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £199.00 £165.83 -
Hot ProductLenovo ThinkVision T24-40 MonitorOnly £201.01 £167.51 -
iiyama ProLite computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £199.28 £166.07
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
iiyama ProLite T2252MSC-B2 computer mo...
Only
£226.26
£188.55
|
Popular
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...
Only
£275.84
£229.87
|
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
Bestseller
Philips B Line 243B1/00 computer monit...
Only
£272.30
£226.92
|
Recommended
EIZO FlexScan EV2460-BK computer monit...
Only
£207.18
£172.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T2252MSC-B2
|
HT225HPB
|
TD2430
|
325E1C/00
|
243B1/00
|
EV2460-BK
|
| Manufacturer |
iiyama
|
Hannspree
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
Eizo
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Office
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Display technology |
LCD
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
| Touchscreen |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
























































