LS27F610EAUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
657 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
Samsung S61F, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LCD, 5 ms, Black
More Information
SKU LS27F610EAUXXU
EAN 8806095899220
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family ViewFinity
Product Series S6
PDF URLs View PDF
Samsung S61F. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LCD, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut0.83%
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)0.99%
HD typeQuad HD
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Display diagonal (metric)68 cm
Colour gamut standardNTSC, sRGB
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)35 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)22.4 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours22 kWh
Design
Market positioningGraphics design
Feet colourBlack
CertificationWindows 11
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Housing materialRecycled plastic
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
HDCP version2.2
Service port typeUSB Type-A
Service portYes
Technical details
Height (without stand)367.7 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Width (without stand)616.2 mm
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Power supply typeExternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)5.4 kg
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsYes
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-4 - 24°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13.5 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)367.7 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Width (without stand)616.2 mm
Width (with stand)616.2 mm
Depth (with stand)192.9 mm
Height (with stand)538.5 mm
Weight (with stand)5.4 kg
Weight (without stand)3.6 kg
Package width685 mm
Package depth435 mm
Package height210 mm
Package weight7.4 kg
Packaging data
Stand typeHAS stand
Package width685 mm
Package depth435 mm
Package height210 mm
Package weight7.4 kg
Power cable length1.5 m
Cables includedAC, HDMI
Packaging content
Cables includedAC, HDMI
Stand typeHAS stand
Indication
LED indicatorsYes
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows 11
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Eco Saving PlusYes
Auto source switchYes
Height (without stand)367.7 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Width (without stand)616.2 mm
Power consumption (max)35 W
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black
Compare Products
Product Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black