Only
£260.84
£217.37
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
57 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
68.6cm (27") 4K Ultra HD 3840 x 2160 IPS, 16:9, 250cd/m², 1.07B, 1ms, 178°/178°, 1500:1
- Dual Mode - Easily switch between different resolutions and refresh rates allowing user to adjust settings based on the game
- IPS Panel - Make sure the intensity and purity of colors when gaming
- Fast Response Time - Eliminate screen tearing and choppy frame rates with a fast 1ms MPRT response time
- HDR Ready - Enhance eye-catching details through adjustments in contrast and shadows
- AI Vision - The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors
| SKU | MAG 275UPD E14 |
|---|---|
| EAN | 4711377318181 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_132215114_1753878331_5967_518059.png |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
Experience immersive gaming with the MAG 275UPD E14 gaming monitor. Featuring Dual Mode with UHD 144Hz and FHD 288Hz, along with AI Navigator for an enhanced gaming experience, it delivers exceptional performance. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulators, the MAG 275UPD E14 redefines casual gaming, pushing players to see beyond the game.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
Dual Mode
Dual Mode allows you to select the resolution and refresh rate that best suit your game—choose a higher refresh rate with lower resolution for fast-paced FPS games or enjoy crisp 4K visuals with a lower refresh rate. Designed with a user-centric approach and ergonomic convenience, it features a 5-way Joystick Navigator on the right side of the screen and a one-click switch button, making it easy to toggle Dual Mode settings and providing a seamless, user-friendly experience.
ASPECT RATIO OPTIONS
Supports a variety of aspect ratios, allowing selection of 24.5” imagery. Choose the size you want at your leisure, and elevate your gaming experience to the utmost.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
Dual Mode
Dual Mode allows you to select the resolution and refresh rate that best suit your game—choose a higher refresh rate with lower resolution for fast-paced FPS games or enjoy crisp 4K visuals with a lower refresh rate. Designed with a user-centric approach and ergonomic convenience, it features a 5-way Joystick Navigator on the right side of the screen and a one-click switch button, making it easy to toggle Dual Mode settings and providing a seamless, user-friendly experience.
ASPECT RATIO OPTIONS
Supports a variety of aspect ratios, allowing selection of 24.5” imagery. Choose the size you want at your leisure, and elevate your gaming experience to the utmost.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | AI Vision, Aspect Ratio Options, Console Mode, Dual Mode |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.1554 x 0.1554 mm |
| Horizontal scan range | 106.1 - 318.2 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 144 Hz |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 360.7 mm |
| Depth (without stand) | 57.9 mm |
| Width (without stand) | 613.3 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 6.1 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 38 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 360.7 mm |
| Depth (without stand) | 57.9 mm |
| Width (without stand) | 613.3 mm |
| Width (with stand) | 613.3 mm |
| Depth (with stand) | 227.9 mm |
| Height (with stand) | 534.2 mm |
| Weight (with stand) | 6.1 kg |
| Package width | 810 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 462 mm |
| Package weight | 8.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 810 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 462 mm |
| Package weight | 8.7 kg |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Brand specific technologies | AI Vision, Aspect Ratio Options, Console Mode, Dual Mode |
| Height (without stand) | 360.7 mm |
| Depth (without stand) | 57.9 mm |
| Width (without stand) | 613.3 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Samsung LS32D600UAU computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £336.78 £280.65 -
NewSamsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming MonitorOnly £306.18 £255.15 -
Samsung M7 43" Smart Monitor M70F UHDOnly £336.78 £280.65 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £251.20 £209.33 -
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
Lenovo ThinkVision P27Q-40 MonitorOnly £368.53 £307.11 -
Samsung M7 32" Smart Monitor M70F UHDOnly £306.18 £255.15 -
Lenovo ThinkVision T27QD-40 MonitorOnly £301.86 £251.55 -
HP E-Series E14 G4 Portable MonitorOnly £317.94 £264.95 -
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £295.97 £246.64 -
Lenovo ThinkVision P24q-30 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LEDOnly £288.12 £240.10 -
Lenovo ThinkVision P24QD-40 MonitorOnly £301.52 £251.27 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Monitor - 527puOnly £269.30 £224.42 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Conferencing Monitor - 527pmOnly £378.08 £315.07 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £215.29 £179.41 -
OMEN by HP 31.5 inch QHD 165Hz Curved Gaming Monitor - OMEN 32cOnly £266.28 £221.90 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
AOC 24P3CW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £234.56 £195.47 -
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £213.59 £177.99 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £315.89 £263.24 -
AOC Q27P3CW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £273.54 £227.95 -
AOC U34E2M computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.12 £234.27 -
HP E24t G5 FHD Touch MonitorOnly £313.64 £261.37 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £213.59 £177.99
You may also be interested in
| Product |
MSI MAG 275UPD E14 computer monitor 68...
Only
£260.84
£217.37
|
Popular
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...
Only
£275.84
£229.87
|
Recommended
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
Hot Product
Philips E Line 328E1CA/00 computer mon...
Only
£337.78
£281.48
|
Bestseller
Philips B Line 243B1/00 computer monit...
Only
£272.30
£226.92
|
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm...
Only
£263.81
£219.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MAG 275UPD E14
|
TD2430
|
325E1C/00
|
328E1CA/00
|
243B1/00
|
U27P2
|
| Manufacturer |
MSI
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
AOC
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|
Business
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| Display technology |
N/A
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LED
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|







































































