Only
£176.45
£147.04
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
8 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
TUF Gaming VG27VQ3B Gaming Monitor – 27 inch Full HD, Curved, 180Hz, ELMB SYNC, FreeSync, 1ms response time, 90% DCI-P3, DisplayWidget Center
- 27-inch Full HD 1500R curved gaming monitor with ultra-fast 180Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- 1ms (GTG) response time for smooth gameplay, and ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB TM) SYNC technology to further reduce ghosting and motion blur
- FreeSync delivers a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default
- Shadow Boost enhances image details in dark areas, brightening scenes without over-exposing bright areas
TUF Gaming VG27VQ3B is a 27-inch FHD (1920 x 1080) 1500R curved gaming monitor with an ultrafast 180 Hz refresh rate and 1 ms (GTG) response time for extremely immersive gameplay. It features exclusive Extreme Low Motion Blur SYNC (ELMB SYNC) technology and AMD FreeSync™ to eliminate ghosting and tearing. In addition, it also covering 90% of the DCI-P3 color gamut for great contrast and lifelike colors.
GAMING KEY SPEC
180HZ REFRESH RATE AND 1MS (GTG) RESPONSE TIME
TUF Gaming VG27VQ3B delivers stunning visuals from all angles with an 1500R curvature that ensures every point is equidistant to your eyes. With 180Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen — so you'll get that first strike in.
GAMING KEY SPEC
180HZ REFRESH RATE AND 1MS (GTG) RESPONSE TIME
TUF Gaming VG27VQ3B delivers stunning visuals from all angles with an 1500R curvature that ensures every point is equidistant to your eyes. With 180Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen — so you'll get that first strike in.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 90% |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 250 - 250 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 180 Hz |
| Backlight type | LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | Fast VA |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| Game mode | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| HDCP version | 2.2 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 80 mm |
| Width (without stand) | 610 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 4.9 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 80 mm |
| Width (without stand) | 610 mm |
| Width (with stand) | 610 mm |
| Depth (with stand) | 193 mm |
| Height (with stand) | 456 mm |
| Weight (with stand) | 4.9 kg |
| Weight (without stand) | 4.2 kg |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 520 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 520 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Game mode | Yes |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 80 mm |
| Width (without stand) | 610 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
AOC 24P3CW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £234.56 £195.47 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
MSI Pro MP273U computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
OMEN by HP 23.8 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 24Only £142.64 £118.87 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £198.67 £165.56 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £183.34 £152.78 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £152.80 £127.33 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
AOC B3 27B3CF2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £183.70 £153.08 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £144.58 £120.48 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £152.24 £126.87 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
DELL Pro P P2426H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £148.18 £123.48 -
Acer CB2 Vero CB272U E3 27" Quad HD IPS 100Hz 1ms LED MonitorOnly £165.00 £137.50 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
MSI MAG 274CXF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £156.10 £130.08 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £251.20 £209.33 -
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £214.67 £178.89 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
DELL Pro P P2426 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD GreyOnly £163.36 £136.13 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £161.33 £134.44 -
Acer SA322QUE - 32" Quad HD (2560x1440), 100Hz, 1ms, DP, HDMI, BlackOnly £197.99 £164.99 -
Lenovo ThinkVision T24-4v MonitorOnly £214.42 £178.68 -
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
MSI MAG 32C6X computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
MSI MAG 27CQ6F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £177.05 £147.54 -
AOC B3 24B3CF2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £173.59 £144.66 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
HP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £159.19 £132.66 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £214.67 £178.89 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £161.33 £134.44 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £208.45 £173.71 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £202.67 £168.89 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
HP E-Series E22 G5 FHD MonitorOnly £155.26 £129.38 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £192.36 £160.30
You may also be interested in
| Product |
ASUS TUF Gaming VG27VQ3B computer moni...
Only
£176.45
£147.04
|
Popular
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£171.88
£143.23
|
Hot Product
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Bestseller
Philips E Line 322E1C/00 computer moni...
Only
£195.96
£163.30
|
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
Recommended
Philips E Line 271E1SCA/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90LM0A90-B01170
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
322E1C/00
|
325E1C/00
|
271E1SCA/00
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Display technology |
LCD
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|


















































































