ASUS BE24ECSNK Video Conferencing Monitor – 24 inch (23.8 inch viewable), Full HD, IPS, Frameless, Full HD Webcam, Mic Array, AI Noise-canceling, Zoom Certified, Face Auto Exposure, USB-C Docking, RJ45, Stereo Speakers, Height Adjustable, Ergonomic Design, HDMI, Daisy-chain, Eye Care, Low Blue Light, Flicker Free, Wall Mountable
ASUS Webcam Monitor
The Complete Videoconferencing Solution
Easy video streaming with integrated FHD webcam
Face Auto Exposure
AI Noise-Canceling Mic
Turn on your device’s audio and press play to experience AI Noise-Canceling technology.
Compatible with Major Videoconferencing Software
Videoconferencing Shortcuts*
Buttons on the front panel make it easy to adjust volume, mute the mic or end the call.
The USB-C That Does It All
Expansive Connectivity
Ergonomic Design
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology
ASUS blue light filter
ASUS Flicker-free technology
Mini PC Mount
Space-saving design
Caring for the environment
ASUS Webcam Monitor
Face Auto Exposure
AI Noise-Canceling Mic
Videoconferencing Shortcuts*
The USB-C That Does It All
Expansive Connectivity
Ergonomic Design
ASUS blue light filter
ASUS Flicker-free technology
Mini PC Mount
Space-saving design
Caring for the environment
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Dynamic contrast ratio marketing name | ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Backlight type | LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Built-in camera | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 80 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Charging port type | USB Type-C |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| HDCP version | 1.4 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 389.9 mm |
| Depth (without stand) | 61 mm |
| Width (without stand) | 539.7 mm |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight (with stand) | 6.5 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 180 - -180° |
| Tilt angle range | 35 - -5° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - -90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 17.7 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1110935 |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 539.7 mm |
| Depth (with stand) | 211.4 mm |
| Height (with stand) | 538.9 mm |
| Weight (without stand) | 4.3 kg |
| Package width | 722 mm |
| Package depth | 481 mm |
| Package height | 182 mm |
| Package weight | 8.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 722 mm |
| Package depth | 481 mm |
| Package height | 182 mm |
| Package weight | 8.9 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Sustainability | |
| Other features | |
| RJ-45 ports quantity | 1 |