LS32D701EAUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
173 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
32" S70D UHD White ViewFinity Monitor
  • UHD (3840x2160) resolution reveals greater levels of detail with higher pixel density.
  • See true-to-life colour representation with 1 billion colours with HDR10
  • Relieve your eyes from strain with TUV certified Intelligent Eye Care
More Information
Display 32" 3840 x 2160 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Home
SKU LS32D701EAUXXU
EAN 8806095543222
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family ViewFinity
Product Series S7
PDF URLs View PDF
View PDF
Discover the deeper details
Discover the deeper details
UHD resolution
Enhanced realism through more colour
1.07 billion colours with HDR10
Connect more devices
Connect more devices
Multiple Ports
Effortless and instant setup
Effortless and instant setup
Easy Setup Stand
Relieve your eyes from strain
Relieve your eyes from strain
TUV certified Intelligent Eye Care
UHD resolution
Multiple Ports
Easy Setup Stand
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
Display brightness (min)280 cd/m²
sRGB coverage (typical)99%
HD type4K Ultra HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal69.7 cm
Viewable size, vertical39.2 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time5 ms
Display diagonal81.3 cm (32")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Colour gamut standardsRGB
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver
Adaptive pictureYes
Management features
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)100 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)31 W
Annual energy consumption45 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours31 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours57 kWh
Design
Market positioningHome
Feet colourWhite
CertificationWindows11
Product colourWhite
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
HDCP version2.2
Technical details
Height (without stand)424.7 mm
Depth (without stand)41.8 mm
Width (without stand)713.9 mm
Feet colourWhite
HDMIYes
Product colourWhite
Sustainability certificatesTCO
Power supply typeInternal
Weight (with stand)5.9 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-2 - 25°
Picture-in-PictureYes
Tilt adjustmentYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)424.7 mm
Depth (without stand)41.8 mm
Width (without stand)713.9 mm
Width (with stand)713.9 mm
Depth (with stand)180 mm
Height (with stand)501.6 mm
Weight (with stand)5.9 kg
Weight (without stand)4.4 kg
Package width798 mm
Package depth546 mm
Package height160 mm
Package weight8 kg
Packaging data
Package width798 mm
Package depth546 mm
Package height160 mm
Package weight8 kg
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI
Packaging content
Cables includedHDMI
Sustainability
Sustainability certificatesTCO
Other features
CertificationWindows11
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Adaptive pictureYes
Off Timer PlusYes
Height (without stand)424.7 mm
Depth (without stand)41.8 mm
Width (without stand)713.9 mm
Power consumption (max)100 W
Certificates
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung LS32D701EAU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED White
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung LS32D701EAU computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED White
Hot Product
Samsung LS32D701EAU computer monitor 8...
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9 cm (23.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...