Only
£281.12
£234.27
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Out of stock
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Screen size (inch) 34, Panel resolution 3440x1440, Refresh rate 100 Hz, Panel type VA, HDMI HDMI 2.0 x 2, Display Port DisplayPort 1.2 x 1, D-SUB (VGA) 0x, DVI 0x, Sync technology (VRR) Adaptive Sync
- 34"
- WQHD
- 4 ms GTG
- VA
- Adaptive Sync

Vesa Mount
AOC’s Ergo Base stands bring versatility, sturdiness and ease of use in one package. But do you still want to use your wall mount or multi-monitor setup using desk mounts? VESA mounts bring you the uppermost flexibility. Upside-down, in pivot mode, on top of each other, attach your monitor wherever you want using 3rd party mounts and stands thanks to the VESA mount option.
34” VA monitor with WQHD and slim 3 side frameless design for a comfortable and neat look
The AOC U34E2M is equipped with a 34” VA panel with Ultrawide QHD 21:9 resolution for an incredible viewing experience and more screen estate to boost your productivity and multitasking. Multiple inputs supported thanks to HDMI and DP ports.
The AOC U34E2M is equipped with a 34” VA panel with Ultrawide QHD 21:9 resolution for an incredible viewing experience and more screen estate to boost your productivity and multitasking. Multiple inputs supported thanks to HDMI and DP ports.
| Display | |
|---|---|
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Pixel density | 109.7 ppi |
| Colour gamut | 91% |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 121.3% |
| Adobe RGB coverage | 98% |
| HD type | Wide Quad HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.23175 x 0.23175 mm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Surface hardness | 3H |
| NTSC coverage (typical) | 100% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 86.4 cm |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low input lag | No |
| FPS counter | No |
| Shadow control | No |
| Motion blur reduction | No |
| Management features | |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-GS-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Built-in KVM switch | No |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 370.7 mm |
| Depth (without stand) | 55.3 mm |
| Width (without stand) | 817.5 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 7.67 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -180 - 180° |
| Tilt angle range | 5 - 23° |
| Pivot | No |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 35 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 45 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 370.7 mm |
| Depth (without stand) | 55.3 mm |
| Width (without stand) | 817.5 mm |
| Width (with stand) | 817.5 mm |
| Depth (with stand) | 253.8 mm |
| Height (with stand) | 475 mm |
| Weight (with stand) | 7.67 kg |
| Package width | 940 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 506 mm |
| Package weight | 10.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 940 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 506 mm |
| Package weight | 10.7 kg |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-GS-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Low input lag | No |
| FPS counter | No |
| Shadow control | No |
| Motion blur reduction | No |
| Compliance certificates | CE |
| Height (without stand) | 370.7 mm |
| Depth (without stand) | 55.3 mm |
| Width (without stand) | 817.5 mm |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Ethernet LAN | No |
| Touchscreen | No |
| Front bezel colour | Black |
| Recycling data | |
| Post-consumer recycled plastic | 25% |
| Recycled content in packaging | 80% |
| Certificates | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-GS-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Samsung M7 43" Smart Monitor M70F UHDOnly £336.78 £280.65 -
NewSamsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming MonitorOnly £306.18 £255.15 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £251.20 £209.33 -
Lenovo ThinkVision P27Q-40 MonitorOnly £368.53 £307.11 -
Samsung M7 32" Smart Monitor M70F UHDOnly £306.18 £255.15 -
Lenovo ThinkVision P27QD-40 MonitorOnly £395.02 £329.18 -
Lenovo ThinkVision T27QD-4v MonitorOnly £402.04 £335.03 -
Samsung LS32D600UAU computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £336.78 £280.65 -
Lenovo ThinkVision T27QD-40 MonitorOnly £291.20 £242.67 -
HP E-Series E14 G4 Portable MonitorOnly £317.94 £264.95 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Conferencing Monitor - 527pmOnly £378.08 £315.07 -
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £295.97 £246.64 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
RecommendedHP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Monitor - 527puOnly £269.30 £224.42 -
Lenovo ThinkVision P24QD-40 MonitorOnly £301.52 £251.27 -
BestsellerLenovo ThinkVision P24q-30 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LEDOnly £288.12 £240.10 -
OMEN by HP 31.5 inch QHD 165Hz Curved Gaming Monitor - OMEN 32cOnly £266.28 £221.90 -
ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £315.89 £263.24 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
AOC 24P3CW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £234.56 £195.47 -
AOC Q27P3CW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £273.54 £227.95 -
HP E24t G5 FHD Touch MonitorOnly £313.64 £261.37
You may also be interested in
| Product |
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
Philips B Line 243B1/00 computer monit...
Only
£272.30
£226.92
|
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm...
Only
£263.81
£219.84
|
Philips B Line 278B1/00 computer monit...
Only
£337.78
£281.48
|
HP E-Series E14 G4 Portable Monitor
Only
£317.94
£264.95
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
325E1C/00
|
243B1/00
|
U27P2
|
278B1/00
|
1B065AA#ABB
|
| Manufacturer |
Philips
|
Philips
|
AOC
|
Philips
|
HP
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Home
|
Home
|
Business
|
Business
|
Business
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Display technology |
LCD
|
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
































































