- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
| Display | 27" 2560 x 1440 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Business |
| SKU | UM.HB2EE.320 |
| EAN | 4711121813450 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | CB2 |
| PDF URLs |
View PDF |

Embracing Sustainability
Make a positive impact with this eco-conscious monitor. Crafted with 85% PCR material and 5% ocean-bound plastic, it further comes TCO, ENERGY STAR, and EPEAT Silver certified to help reduce your carbon footprint without compromising on quality.

Breathtaking Clarity
Immerse yourself in breathtaking clarity and detail with our high-resolution display. Enjoy Quad HD resolution for an extraordinary visual experience, complemented by its ZeroFrame design.

Power & Connectivity
Stay charged and connected with ease using this USB-C display. Its Type-C port not only provides seamless connectivity but also boasts 90W power delivery capability, keeping your devices powered up while you work or play.

True-to-Life Colour
Immerse yourself in vivid and accurate colours. With Delta E<1 and sRGB 99% colour accuracy, our monitor ensures that every image and video you view is displayed with stunning precision and true-to-life vibrancy.

Vivid Visuals
Whether viewing photos or editing videos, HDR10 support gives you enhanced colour depth to bring out all the details of your work.

Caring for Your Eyes
Give your eyes a break with Acer VisionCare 2.0. This monitor comes Eyesafe 2.0 certified and is equipped with BlueLightShield Pro, helping to reduce eye strain, filter harmful blue light, and provide a more comfortable viewing experience.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Backlight type | LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Response time (fast) | 1 ms |
| Display brightness (peak) | 350 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 6 bit |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 69.8 mm |
| Width (without stand) | 614.4 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, TCO |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 8.28 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 0 - 178° |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 16.5 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 44 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 69.8 mm |
| Width (without stand) | 614.4 mm |
| Width (with stand) | 614.4 mm |
| Depth (with stand) | 270 mm |
| Height (with stand) | 554.8 mm |
| Weight (with stand) | 8.28 kg |
| Weight (without stand) | 5.32 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, Power |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, TCO |
| Packaging data | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, Power |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 69.8 mm |
| Width (without stand) | 614.4 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Display brightness (peak) | 350 cd/m² |
| Touchscreen | No |
-
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £213.59 £177.99 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
Samsung 27" S39GD Full HD Curved MonitorOnly £142.87 £119.06 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
AOC E3 27E3QAF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £162.05 £135.04 -
AOC B3 24B3CF2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £173.59 £144.66 -
Acer SA322QUE - 32" Quad HD (2560x1440), 100Hz, 1ms, DP, HDMI, BlackOnly £197.99 £164.99 -
AOC 24P3CW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £234.56 £195.47 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £183.34 £152.78 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £144.58 £120.48 -
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £152.80 £127.33 -
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £197.68 £164.73 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £160.52 £133.77 -
OMEN by HP 23.8 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 24Only £142.64 £118.87 -
DELL Pro P P2426H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £148.18 £123.48 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
Samsung 32" S39GD Full HD Curved MonitorOnly £183.70 £153.08 -
MSI MAG 274CXF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £156.10 £130.08 -
AOC B3 27B3CF2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £183.70 £153.08 -
MSI MAG 274F computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £141.05 £117.54 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
MSI MAG 32C6X computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
DELL Pro P P2426 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD GreyOnly £163.36 £136.13 -
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £152.24 £126.87 -
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
HP Series 3 Pro 27 inch FHD Monitor - 327phOnly £143.27 £119.39 -
Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £132.67 £110.56 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
HP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £165.83 £138.19 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £160.52 £133.77 -
AOC B3 27B3HA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £134.98 £112.48 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £201.65 £168.04 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £215.29 £179.41 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £213.59 £177.99 -
Lenovo ThinkVision T24-40 MonitorOnly £142.72 £118.93 -
HP E-Series E22 G5 FHD MonitorOnly £155.26 £129.38 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £199.00 £165.83
You may also be interested in
| Product |
Acer CB2 Vero CB272U E3 27" Quad...
Only
£165.00
£137.50
|
Recommended
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£171.88
£143.23
|
Popular
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Bestseller
Philips E Line 322E1C/00 computer moni...
Only
£195.96
£163.30
|
Philips E Line 271E1SCA/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
Hot Product
EIZO FlexScan EV2460-BK computer monit...
Only
£207.18
£172.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.HB2EE.320
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
322E1C/00
|
271E1SCA/00
|
EV2460-BK
|
| Manufacturer |
Acer
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
Eizo
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Business
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Office
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
















































































