- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
| Display | 27" 2560 x 1440 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Business |
| SKU | UM.HB7EE.G16 |
| EAN | 4711474313676 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | Vero B7 |

Eco-friendly Viewing
This series is ENERGY STAR, TCO, and EPEAT certified, reflecting Acer’s commitment to the environment. It is made with 85% PCR and 5% ocean-bound plastic while using 100% recyclable paper packaging.

Absolute Immersion
Take productivity to the next level with Quad HD definition resolution. Text, images, and more will be crisp and clear for a more enjoyable user experience.

Flexible Adjustments
The ErgoStand design of this monitor allows the user to tilt, swivel, pivot, and adjust the height of your display with flexibility so you can find the best viewing angle.

Details Matter
Whether choosing photos or editing videos, the 90% DCI-P3 colour coverage with 16.7 million colours gives you more precise colours and enhanced colour depth to bring out all the details of your work.

Protecting Your Eyes
This display comes equipped Acer VisionCare eye-protecting technologies such as Acer BlueLightShield, Flickerless, Low-dimming, and ComfyView.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 90% |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| HD type | Quad HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Surface hardness | 3H |
| Display brightness (peak) | 350 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 360.9 mm |
| Depth (without stand) | 49.7 mm |
| Width (without stand) | 613.8 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight (with stand) | 5.8 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -60 - 60° |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 16.5 cm |
| Power | |
| Power consumption (max) | 85 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 22 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 37 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 360.9 mm |
| Depth (without stand) | 49.7 mm |
| Width (without stand) | 613.8 mm |
| Width (with stand) | 613.8 mm |
| Depth (with stand) | 200.1 mm |
| Height (with stand) | 387.6 mm |
| Weight (with stand) | 5.8 kg |
| Weight (without stand) | 3.54 kg |
| Package width | 694 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 514 mm |
| Package weight | 9.67 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 694 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 514 mm |
| Package weight | 9.67 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Height (without stand) | 360.9 mm |
| Depth (without stand) | 49.7 mm |
| Width (without stand) | 613.8 mm |
| Power consumption (max) | 85 W |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Manual | Yes |
| Display brightness (peak) | 350 cd/m² |
| Package type | Box |
-
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
Samsung 27" S39GD Full HD Curved MonitorOnly £142.87 £119.06 -
HP Series 3 Pro 27 inch FHD Monitor - 327phOnly £143.27 £119.39 -
AOC E3 27E3QAF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £162.05 £135.04 -
AOC B3 24B3CF2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £173.59 £144.66 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
DELL Pro P P2426H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £148.18 £123.48 -
Acer CB2 Vero CB272U E3 27" Quad HD IPS 100Hz 1ms LED MonitorOnly £165.00 £137.50 -
MSI MAG 274CXF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £156.10 £130.08 -
AOC B3 27B3CF2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £183.70 £153.08 -
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £213.59 £177.99 -
DELL Pro P P2426 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD GreyOnly £163.36 £136.13 -
Acer SA322QUE - 32" Quad HD (2560x1440), 100Hz, 1ms, DP, HDMI, BlackOnly £197.99 £164.99 -
MSI MAG 32C6X computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
Acer XF0 Nitro XF240YM3biiph 23.8-inch Full HD 180Hz Gaming MonitorOnly £122.98 £102.48 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £160.52 £133.77 -
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £152.80 £127.33 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Samsung 32" S39GD Full HD Curved MonitorOnly £183.70 £153.08 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £183.34 £152.78 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £152.24 £126.87 -
OMEN by HP 23.8 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 24Only £142.64 £118.87 -
MSI MAG 274F computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £141.05 £117.54 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £197.68 £164.73 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £144.58 £120.48 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
DELL Pro E2726HS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £121.44 £101.20 -
HP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £165.83 £138.19 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £132.67 £110.56 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £160.52 £133.77 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £213.59 £177.99 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £201.65 £168.04 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £215.29 £179.41 -
AOC B3 27B3HA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £134.98 £112.48 -
Lenovo ThinkVision T24-40 MonitorOnly £142.72 £118.93 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £199.00 £165.83 -
HP E-Series E22 G5 FHD MonitorOnly £155.26 £129.38
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Acer Vero B7 Vero B277UG - 27" Qu...
Only
£145.20
£121.00
|
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£171.88
£143.23
|
Popular
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Recommended
Hannspree HP 248 PJB computer monitor...
Only
£116.87
£97.39
|
Bestseller
Philips E Line 322E1C/00 computer moni...
Only
£195.96
£163.30
|
Philips E Line 271E1SCA/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.HB7EE.G16
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
HP248PJB
|
322E1C/00
|
271E1SCA/00
|
| Manufacturer |
Acer
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Business
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Display technology |
N/A
|
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
















































































