Only
£365.62
£304.68
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
7 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
MPG 346CQRF X24 - Rapid VA Panel, 240Hz Refresh Rate, 0.5ms (GtG, Min.) Response Time, Adjustable Stand, VESA DisplayHDR 400, MSI Gaming Intelligence, AI Vision
- Rapid VA Panel – Provides 0.5ms (GtG, Min.) response time, optimizes screen colors and brightness
- 240Hz Refresh Rate – Respond faster with smoother frames
- 0.5ms (GtG, Min.) Response Time – Eliminate screen tearing and choppy frame rates
- Adjustable Stand – Easily change the position of the monitor for maximum ergonomics
- VESA DisplayHDR 400 – Stunning visuals through contrast and shadow adjustment
- MSI Gaming IntelligenceTM provides a series of smart gaming features based on AI technologies for enhanced gaming experience
- AI Vision – The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors
MSI's premium MPG series is engineered for gamers who demand strong performance and sleek design. Each product showcases cutting-edge aesthetics and vibrant colors, reflecting MPG's commitment to exceptional design. With optimized configurations, MPG creates a visually striking and powerful gaming experience that leads the trends.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.23175 x 0.23175 mm |
| Digital horizontal frequency | 71.52 - 357.6 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 240 Hz |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Response time | 0.5 ms |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 10 bit |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 |
| USB upstream port type | USB Type-A, USB Type-B |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 98 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 363.9 mm |
| Depth (without stand) | 111.9 mm |
| Width (without stand) | 808 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 7.9 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 31 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 54 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 363.9 mm |
| Depth (without stand) | 111.9 mm |
| Width (without stand) | 808 mm |
| Width (with stand) | 808 mm |
| Depth (with stand) | 278.3 mm |
| Height (with stand) | 537.9 mm |
| Weight (with stand) | 7.9 kg |
| Package width | 995 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 492 mm |
| Package weight | 12 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 995 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 492 mm |
| Package weight | 12 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power, USB Type-C |
| Screws included | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power, USB Type-C |
| Screws included | Yes |
| Other features | |
| Height (without stand) | 363.9 mm |
| Depth (without stand) | 111.9 mm |
| Width (without stand) | 808 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 98 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Power supply type | Internal |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Samsung 37" ViewFinity S70D UHD MonitorOnly £438.85 £365.71 -
Samsung 27" Odyssey G7 G70F 4K Dual Mode 360Hz Gaming MonitorOnly £438.85 £365.71 -
Samsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming MonitorOnly £306.18 £255.15 -
HP Series 7 Pro 27 inch QHD Monitor - 727pqOnly £321.05 £267.54 -
NewSamsung 27" Odyssey OLED G5 G50SF QHDOnly £449.06 £374.22 -
Lenovo ThinkVision T27UD-40 MonitorOnly £448.93 £374.11 -
Samsung M7 32" Smart Monitor M70F UHDOnly £306.18 £255.15 -
Samsung LS32D600UAU computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £336.78 £280.65 -
Samsung 27" G70D 144Hz Odyssey Smart Gaming MonitorOnly £438.85 £365.71 -
Lenovo ThinkVision T27QD-4v MonitorOnly £402.04 £335.03 -
Lenovo ThinkVision T27QD-40 MonitorOnly £301.86 £251.55 -
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £295.97 £246.64 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Conferencing Monitor - 527pmOnly £378.08 £315.07 -
Lenovo ThinkVision P27QD-40 MonitorOnly £395.02 £329.18 -
HP E-Series E14 G4 Portable MonitorOnly £317.94 £264.95 -
Lenovo ThinkVision P27Q-40 MonitorOnly £368.53 £307.11 -
Lenovo ThinkVision P24QD-40 MonitorOnly £301.52 £251.27 -
RecommendedLenovo ThinkVision T34WD-40 MonitorOnly £502.54 £418.78 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Conferencing Monitor - 524pmOnly £311.76 £259.80 -
ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £315.89 £263.24 -
ASUS VP32UQ computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD BlackOnly £431.03 £359.19 -
HP E24t G5 FHD Touch MonitorOnly £313.64 £261.37 -
PopularHP P34hc G4 WQHD USB-C Curved MonitorOnly £462.68 £385.57
You may also be interested in
| Product |
MSI MPG 346CQRF X24 computer monitor 8...
Only
£365.62
£304.68
|
Hot Product
Philips E Line 328E1CA/00 computer mon...
Only
£337.78
£281.48
|
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6...
Only
£446.90
£372.42
|
Recommended
Philips B Line 278B1/00 computer monit...
Only
£337.78
£281.48
|
Bestseller
HP E-Series E14 G4 Portable Monitor
Only
£317.94
£264.95
|
Popular
Philips P Line 326P1H/00 computer moni...
Only
£534.16
£445.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9S6-3DD94M-003
|
328E1CA/00
|
TD2760
|
278B1/00
|
1B065AA#ABB
|
326P1H/00
|
| Manufacturer |
MSI
|
Philips
|
Viewsonic
|
Philips
|
HP
|
Philips
|
| Display diagonal |
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Market positioning |
Gaming
|
Home
|
N/A
|
Business
|
Business
|
Home
|
| Native aspect ratio |
21:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Display technology |
N/A
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LED
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|

















































