Only
£232.13
£193.44
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
21 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
68.6cm (27") Wide Quad HD 2560 x 1440 Rapid IPS, 16:9, 400cd/m², 1.07B, 0.5ms, 178°/178°, 1000:1
- Rapid IPS Panel – Provides 0.5ms (GtG, Min.) response time, optimizes screen colors and brightness
- 320Hz Refresh Rate – Respond faster with smoother frames
- 0.5ms (GtG, Min.) Response Time – Eliminate screen tearing and choppy frame rates
- AI Vision – The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors
- VESA DisplayHDR 400 – Stunning visuals through contrast and shadow adjustment
| SKU | 9S6-3CE81M-003 |
|---|---|
| EAN | 4711377284882 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_124710571_1771878441_4137_309598.png |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
Experience immersive gaming with the MAG 275QF X32 gaming monitor. It features a 2560x1440 (WQHD) panel, a 320Hz refresh rate, and a rapid 1ms (GtG) response time. The monitor is VESA DisplayHDR 400 certificated, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 275QF X32 Gaming Monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 95% |
| Maximum refresh rate | 320 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 130% |
| Adobe RGB coverage | 89% |
| HD type | Wide Quad HD |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Horizontal scan range | 70.5 - 460 kHz |
| Vertical scan range | 40 - 320 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Supported video modes | 1440p |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 0.5 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | Rapid IPS |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| Display diagonal (metric) | 69 cm |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 360.7 mm |
| Depth (without stand) | 57.9 mm |
| Width (without stand) | 613.3 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 3.95 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | No |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | No |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 39 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 360.7 mm |
| Depth (without stand) | 57.9 mm |
| Width (without stand) | 613.3 mm |
| Width (with stand) | 613.3 mm |
| Depth (with stand) | 220.1 mm |
| Height (with stand) | 454.6 mm |
| Weight (with stand) | 3.95 kg |
| Package width | 684 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 463 mm |
| Package weight | 6.35 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 684 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 463 mm |
| Package weight | 6.35 kg |
| Package type | Box |
| Cables included | Power, DisplayPort |
| Packaging content | |
| Cables included | Power, DisplayPort |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Height (without stand) | 360.7 mm |
| Depth (without stand) | 57.9 mm |
| Width (without stand) | 613.3 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Samsung M7 32" Smart Monitor M70F UHDOnly £306.18 £255.15 -
Lenovo ThinkVision T27QD-40 MonitorOnly £301.86 £251.55 -
Samsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming MonitorOnly £306.18 £255.15 -
HP E-Series E14 G4 Portable MonitorOnly £317.94 £264.95 -
Samsung S43UF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £214.32 £178.60 -
Lenovo ThinkVision T24-4v MonitorOnly £214.42 £178.68 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £251.20 £209.33 -
HP Series 7 Pro 27 inch QHD Monitor - 727pqOnly £321.05 £267.54 -
Lenovo ThinkVision E27Q-40 MonitorOnly £219.50 £182.92 -
AOC P2 U27P2 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED BlackOnly £263.81 £219.84 -
Lenovo ThinkVision P24q-30 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LEDOnly £288.12 £240.10 -
Samsung LS27D600UAU computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £295.97 £246.64 -
Samsung LS32D600UAU computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £336.78 £280.65 -
Lenovo ThinkVision P24QD-40 MonitorOnly £301.52 £251.27 -
AOC V4 Q32V4 computer monitor 80 cm (31.5") 2560 x 1440 pixels 2K Ultra HD LED BlackOnly £226.99 £189.16 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Monitor - 527puOnly £269.30 £224.42 -
OMEN by HP 31.5 inch QHD 165Hz Curved Gaming Monitor - OMEN 32cOnly £266.28 £221.90 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Conferencing Monitor - 524pmOnly £311.76 £259.80 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £201.65 £168.04 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £215.29 £179.41 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £315.89 £263.24 -
AOC Q27P3QW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £234.56 £195.47 -
AOC 24P3CW computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £234.56 £195.47 -
ASUS MB16ACV computer monitor 39.6 cm (15.6") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £199.87 £166.56 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
MSI MAG 32C6X computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £208.48 £173.73 -
Samsung 32" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £224.52 £187.10 -
AOC Q27P3CW computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £273.54 £227.95 -
Acer SA322QUE - 32" Quad HD (2560x1440), 100Hz, 1ms, DP, HDMI, BlackOnly £197.99 £164.99 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
HP Series 7 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 724pnOnly £213.59 £177.99 -
HP E24t G5 FHD Touch MonitorOnly £313.64 £261.37 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £197.68 £164.73 -
ASUS XG27WCS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.20 £234.33 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD Monitor - 527pqOnly £213.59 £177.99 -
AOC U34E2M computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.12 £234.27 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £192.36 £160.30
You may also be interested in
| Product |
MSI MAG 275QF X30 computer monitor 68....
Only
£232.13
£193.44
|
Hot Product
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Popular
Viewsonic TD2430 computer monitor 59.9...
Only
£275.84
£229.87
|
Bestseller
Philips E Line 322E1C/00 computer moni...
Only
£195.96
£163.30
|
Philips E Line 325E1C/00 computer moni...
Only
£250.51
£208.76
|
Recommended
Philips E Line 328E1CA/00 computer mon...
Only
£337.78
£281.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
9S6-3CE81M-003
|
HT225HPB
|
TD2430
|
322E1C/00
|
325E1C/00
|
328E1CA/00
|
| Manufacturer |
MSI
|
Hannspree
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
N/A
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|
| Native aspect ratio |
N/A
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
| Display technology |
N/A
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|













































































