Only
£138.59
£115.49
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
111 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Nitro KG270W3bmiipx - 27" FHD (1920x1080), ZeroFrame, IPS, 240Hz, HDR10, FreeSync Premium UK Black
- 27” Full HD (1920x1080) – Sharp, clear visuals for competitive play.
- 240Hz Refresh Rate – Ultra-smooth, esports-level performance.
- IPS Panel – Accurate colours and wide viewing angles.
- HDR10 Support – Enhanced contrast and deeper detail.
- AMD FreeSyncTM Premium + ZeroFrame – Tear-free gaming in a sleek, modern design.
| SKU | UM.HX0EE.335 |
|---|---|
| EAN | 4711474882424 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | KG0 |
| Product Videos |
View Video |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_137616908_1778165634_7368_1946610.png |
| PDF URLs |
View PDF |
Dominate every match with ultra-fast performance and vibrant visuals. The 27” Full HD IPS display delivers sharp detail and accurate colour, while the blazing 240Hz refresh rate and rapid response time keep gameplay incredibly smooth. With HDR10 support and AMD FreeSync™ Premium, you’ll experience enhanced contrast and tear-free action – all wrapped in a sleek ZeroFrame design perfect for competitive setups.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 82 ppi |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Response time (fast) | 1 ms |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 42.7 mm |
| Depth (without stand) | 355 mm |
| Width (without stand) | 611.7 mm |
| Cable lock slot | No |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Weight (with stand) | 3.42 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 27 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 42.7 mm |
| Depth (without stand) | 355 mm |
| Width (without stand) | 611.7 mm |
| Width (with stand) | 611.7 mm |
| Depth (with stand) | 210.3 mm |
| Height (with stand) | 460.2 mm |
| Weight (with stand) | 3.42 kg |
| Weight (without stand) | 2.97 kg |
| Package width | 6880 mm |
| Package depth | 1280 mm |
| Package height | 4430 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 6880 mm |
| Package depth | 1280 mm |
| Package height | 4430 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Height (without stand) | 42.7 mm |
| Depth (without stand) | 355 mm |
| Width (without stand) | 611.7 mm |
| HDMI | Yes |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £161.33 £134.44 -
MSI MAG 274F computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £141.05 £117.54 -
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
Samsung 32" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
DELL Pro P P2426H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £148.18 £123.48 -
Samsung 27" S40GD Full HD MonitorOnly £112.25 £93.54 -
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £152.80 £127.33 -
MSI MAG 27CQ6F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £177.05 £147.54 -
ASUS VA24ECPSN computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £206.32 £171.93 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £152.24 £126.87 -
AOC B3 27B3CF2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £183.70 £153.08 -
Acer SA322QUE - 32" Quad HD (2560x1440), 100Hz, 1ms, DP, HDMI, BlackOnly £197.99 £164.99 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £144.58 £120.48 -
Samsung 27" S36GD FHD Curved MonitorOnly £112.25 £93.54 -
Acer XF0 Nitro XF240YM3biiph 23.8-inch Full HD 180Hz Gaming MonitorOnly £122.98 £102.48 -
DELL Pro E2726HS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £121.44 £101.20 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £183.34 £152.78 -
AOC B3 24B3CF2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £173.59 £144.66 -
Acer CB2 Vero CB272U E3 27" Quad HD IPS 100Hz 1ms LED MonitorOnly £165.00 £137.50 -
MSI MAG 274CXF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £156.10 £130.08 -
Acer SA322QUA monitor - 31.5" Quad HD, 75Hz, 1ms, AMD FreeSync, HDR 10Only £197.99 £164.99 -
OMEN by HP 23.8 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 24Only £142.64 £118.87 -
HP Series 7 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 724pfOnly £198.67 £165.56 -
NewSamsung 27" Odyssey G5 G53F QHD 200Hz Gaming MonitorOnly £204.11 £170.09 -
DELL Pro P P2426 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD GreyOnly £163.36 £136.13 -
Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £132.67 £110.56 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
HP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £159.19 £132.66 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
AOC B3 27B3HA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £134.98 £112.48 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £161.33 £134.44 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Monitor - 524puOnly £202.67 £168.89 -
Lenovo ThinkVision T24-40 MonitorOnly £139.70 £116.42 -
HP E-Series E22 G5 FHD MonitorOnly £155.26 £129.38 -
HP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £192.36 £160.30 -
BestsellerHP Series 5 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 524pfOnly £140.00 £116.67
You may also be interested in
| Product |
Acer KG0 Nitro KG270W3bmiipx - 27"...
Only
£138.59
£115.49
|
Popular
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£171.88
£143.23
|
Hot Product
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
Only
£199.37
£166.14
|
Recommended
Hannspree HP 248 PJB computer monitor...
Only
£116.87
£97.39
|
Bestseller
Philips E Line 322E1C/00 computer moni...
Only
£195.96
£163.30
|
Philips E Line 271E1SCA/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.HX0EE.335
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
HP248PJB
|
322E1C/00
|
271E1SCA/00
|
| Manufacturer |
Acer
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|


















































































