LS27D406GAUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
282 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
27", 1920 x 1080, 100Hz, IPS, 5ms, 1000:1, 250 cd/㎡, 178°/178°, 72% NTSC, 2xHDMI, DisplayPort
More Information
Display 27" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
SKU LS27D406GAUXXU
EAN 8806095821863
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Essential Monitor
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.8 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)68 cm
Refresh rate optimizorYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power1 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power1 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Number of speakers1
RMS rated power1 W
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)50 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)14 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)C
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours14 kWh
Design
Feet colourBlack
Product colourBlack
RefurbishedNo
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version2.0
USB upstream port typeUSB Type-B
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version1.4
Technical details
Height (without stand)360.9 mm
Depth (without stand)39.8 mm
Width (without stand)612.7 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)4 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-3 - 25°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)10.5 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)360.9 mm
Depth (without stand)39.8 mm
Width (without stand)612.7 mm
Width (with stand)612.7 mm
Depth (with stand)219 mm
Height (with stand)538.3 mm
Weight (with stand)4 kg
Weight (without stand)2.7 kg
Package width655 mm
Package depth488 mm
Package height109 mm
Package weight5.6 kg
Packaging data
Package width655 mm
Package depth488 mm
Package height109 mm
Package weight5.6 kg
Package typeBox
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI
Packaging content
Cables includedHDMI
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
Off Timer PlusYes
Image size+
Auto source switchYes
Height (without stand)360.9 mm
Depth (without stand)39.8 mm
Width (without stand)612.7 mm
Power consumption (max)50 W
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung S27D406GAU computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung S27D406GAU computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black Samsung S27D406GAU computer monitor 68...