- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Multi-screen setup for a panoramic workspace
Connect multiple ultra-slim bezel monitors to create a panoramic workspace, keep your apps in view, streamline multitasking, and boost productivity.
Versatile connectivity for all your devices
Connect multiple devices and accessories in one simple step with HDMI, DisplayPort and the USB hub, streamlining your workspace for maximum efficiency and ensuring a tidy, uninterrupted workflow.
Built-in audio without extra clutter
Enjoy clear, pleasant sound for calls, videos, and music while keeping your desk free of extra speakers, thanks to the integrated audio.
Reduced eye strain & fatigue
Work, study or play for longer with greater visual comfort. The Blue Light Reducer feature lets you lower blue light emissions through software settings, helping minimise eye strain during extended screen time. Combined with flicker-free technology, it supports a more comfortable viewing experience so you can stay focused throughout the day.
Save electricity, maintain picture performance
Compared to a C Energy class monitor of the same size, your C label iiyama display reduces energy costs by around 37%! Without sacrificing picture quality. The efficient LED backlight technology combined with a high-performance colour filter keeps brightness and colour vibrancy intact, ensuring your viewing experience stays exactly as it should be. And with lower power consumption, you're also reducing your environmental footprint.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| DDC/CI | Yes |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 96% |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 140 kHz |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Colour gamut standard | NTSC, sRGB |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian, Ukrainian |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Power | |
| Power cable length | 1.8 m |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 250 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 12 kWh |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Number of downstream ports | 2 |
| Technical details | |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | Black |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, ECO, ACR, OD, motion blur reduction, Adaptive Sync), colour settings (i-Style colour, blue light reducer, RGB range, colour temperature, user preset), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD time, OSD background, DDC/CI control, display information), language, extra1 (sharpness, video mode adjust, opening logo, power LED), extra 2 (shortcut key, FW version), input select, audio settings (volume, mute audio), reset (reset all) |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 3.3 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian, Ukrainian |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 539 mm |
| Depth (with stand) | 175 mm |
| Height (with stand) | 387 mm |
| Weight (with stand) | 3.3 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 395 mm |
| Package weight | 5.1 kg |
| Width | 539 mm |
| Weight | 3.3 kg |
| Height | 387 mm |
| Depth | 175 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 395 mm |
| Package weight | 5.1 kg |
| USB cable length | 1.5 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Packaging content | |
| Power cable length | 1.8 m |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| USB cable length | 1.5 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, ECO, ACR, OD, motion blur reduction, Adaptive Sync), colour settings (i-Style colour, blue light reducer, RGB range, colour temperature, user preset), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD time, OSD background, DDC/CI control, display information), language, extra1 (sharpness, video mode adjust, opening logo, power LED), extra 2 (shortcut key, FW version), input select, audio settings (volume, mute audio), reset (reset all) |
| Width | 539 mm |
| Weight | 3.3 kg |
| Height | 387 mm |
| Depth | 175 mm |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Control panel | Joystick: Centre: Power/Menu, Up/Signal Select, Down, Left/Submenu, Right/Volume |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Power cable length | 1.8 m |
| Touchscreen | No |
-
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £152.80 £127.33 -
DELL Pro P P2426H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £148.18 £123.48 -
MSI MAG 274CXF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £156.10 £130.08 -
MSI MAG 27CQ6F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £177.05 £147.54 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £161.33 £134.44 -
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
MSI MAG 274F computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £141.05 £117.54 -
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
Samsung 27" S40GD Full HD MonitorOnly £112.25 £93.54 -
DELL Pro E2726HS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £121.44 £101.20 -
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £152.24 £126.87 -
AOC B3 27B3CF2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £183.70 £153.08 -
OMEN by HP 23.8 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 24Only £142.64 £118.87 -
Acer CB2 Vero CB272U E3 27" Quad HD IPS 100Hz 1ms LED MonitorOnly £165.00 £137.50 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £144.58 £120.48 -
Acer XF0 Nitro XF240YM3biiph 23.8-inch Full HD 180Hz Gaming MonitorOnly £122.98 £102.48 -
DELL Pro P P2426 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD GreyOnly £163.36 £136.13 -
AOC B3 24B3CF2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £173.59 £144.66 -
Lenovo ThinkVision E27-40 MonitorOnly £110.60 £92.17 -
ASUS VA279HG computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £110.27 £91.89 -
Samsung 27" S36GD FHD Curved MonitorOnly £112.25 £93.54 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £183.34 £152.78 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
NewHP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £159.19 £132.66 -
Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £132.67 £110.56 -
AOC B3 27B3HA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £134.98 £112.48 -
Lenovo ThinkVision T24-40 MonitorOnly £139.70 £116.42 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £161.33 £134.44 -
HP E-Series E22 G5 FHD MonitorOnly £155.26 £129.38 -
BestsellerHP Series 5 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 524pfOnly £140.00 £116.67
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
iiyama ProLite X2493HSU-B1 computer mo...
Only
£127.82
£106.52
|
Popular
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£171.88
£143.23
|
Recommended
Hannspree HP 248 PJB computer monitor...
Only
£116.87
£97.39
|
Philips E Line 271E1SCA/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
Philips S Line 242S1AE/00 computer mon...
Only
£163.22
£136.02
|
Bestseller
Philips S Line 272S1AE/00 computer mon...
Only
£174.12
£145.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
X2493HSU-B1
|
HT161HNB
|
HP248PJB
|
271E1SCA/00
|
242S1AE/00
|
272S1AE/00
|
| Manufacturer |
iiyama
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Business
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Business
|
Business
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
















































































