LS24DG302EUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
1236 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor
  • React in real time with 180Hz refresh rate & 1ms response time(MPRT)
  • AMD FreeSync enables a superfluid entertainment experience
  • Black Equaliser enables you to catch enemies in the shadows with better visibility
More Information
Display 24" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Market positioning Gaming
SKU LS24DG302EUXXU
EAN 8806095541754
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Odyssey
Product Series G3
View PDF
React in real time
React in real time
180Hz refresh rate & 1ms response time(MPRT)
Speed through scenes. 180Hz refresh rate eliminates lag for exhilarating gameplay with ultra-smooth action. Jump on enemies right when you see them with a 1ms response time(MPRT) for frames with minimal blur.
Stay in sync with the action
Stay in sync with the action
AMD FreeSync
Catch enemies in the shadows with better visibility
A new level of accuracy
A new level of accuracy
Virtual Aim Point
Fresh eyes win more
Fresh eyes win more
Eye Saver Mode & Less Screen Flickering
Take in the full view
Take in the full view
3-sided Borderless design
Your games tailored to you
Your games tailored to you
Ergonomic Stand
AMD FreeSync
Virtual Aim Point
3-sided Borderless design
Ergonomic Stand
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
sRGB coverage (typical)95%
HD typeFull HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewable size, horizontal52.6 cm
Viewable size, vertical29.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time1 ms
Display diagonal61 cm (24")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)60 cm
Colour gamut standardsRGB
Refresh rate optimizorYes
Response time (MPRT)1 ms
Performance
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
Compatible operating systemsWindows 11
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver, Black Equalizer
Dial pointYes
Picture processing technologyNQ8 AI Gen 3 Processor
Multimedia
Audio Return Channel (ARC)Yes
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)25 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)17 W
Annual energy consumption25 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours17 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours19 kWh
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationWindows 11
Product colourBlack
Frameless designYes
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
DC-in jackYes
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
HDCP version1.3
Technical details
Height (without stand)333.3 mm
Depth (without stand)92 mm
Width (without stand)544 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Weight (with stand)3.9 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Black eQualizer functionYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-15 - 15°
Tilt angle range-5 - 20°
PivotYes
Pivot angle-2 - 92°
Height adjustmentYes
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)333.3 mm
Depth (without stand)92 mm
Width (without stand)544 mm
Width (with stand)544 mm
Depth (with stand)234.2 mm
Height (with stand)498.7 mm
Weight (with stand)3.9 kg
Weight (without stand)2.4 kg
Package width618 mm
Package depth439 mm
Package height184 mm
Package weight5.6 kg
Packaging data
Package width618 mm
Package depth439 mm
Package height184 mm
Package weight5.6 kg
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI, DisplayPort
Packaging content
Other features
CertificationWindows 11
Dial pointYes
Virtual AIM pointYes
Off Timer PlusYes
Eco Saving PlusYes
Height (without stand)333.3 mm
Depth (without stand)92 mm
Width (without stand)544 mm
Power consumption (max)25 W
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor
Compare Products
Product Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming Monitor
Hot Product
Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 18...