LS27D360GAUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
177 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
27" S36GD FHD Curved Monitor
  • An 100Hz refresh rate that reduces image lag and motion blur, providing smoother and more synchronised screen performance.
  • Eye Saver Mode & Flicker Free protects eyes from flickering screens and blue light.
More Information
Display 27" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Business
SKU LS27D360GAUXXU
EAN 8806095585352
Manufacturer Samsung
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
The Curved for enriched engagement
1800R Curved Screen
Smooth performance for your content
100Hz Refresh Rate
Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments.
More gaming power
More gaming power
Game Mode
Keep it easy on the eyes
Keep it easy on the eyes
Eye Saver Mode & Less Screen Flickering
Enhanced versatility
Enhanced versatility
HDMI & D-sub
1800R Curved Screen
100Hz Refresh Rate
Game Mode
HDMI & D-sub
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
sRGB coverage (typical)95%
HD typeFull HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time4 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
Panel typeVA
Screen curvature rating1800R
Display diagonal (metric)68 cm
Colour gamut standardsRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Multimedia
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (typical)21.3 W
Annual energy consumption31 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Design
Market positioningBusiness
Feet colourBlack
CertificationWindows 11
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
HDMIYes
HDMI version1.4
Technical details
Height (without stand)367.2 mm
Depth (without stand)114.3 mm
Width (without stand)622.6 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
Weight (with stand)3.9 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface75 x 75 mm
Tilt angle range-2 - 22°
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)367.2 mm
Depth (without stand)114.3 mm
Width (without stand)622.6 mm
Width (with stand)622.6 mm
Depth (with stand)214 mm
Height (with stand)458.6 mm
Weight (with stand)3.9 kg
Weight (without stand)3.3 kg
Package width687 mm
Package depth442 mm
Package height175 mm
Package weight6 kg
Packaging data
Package width687 mm
Package depth442 mm
Package height175 mm
Package weight6 kg
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI
Packaging content
Cables includedHDMI
Other features
CertificationWindows 11
Off Timer PlusYes
Eco Saving PlusYes
Height (without stand)367.2 mm
Depth (without stand)114.3 mm
Width (without stand)622.6 mm
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung 27" S36GD FHD Curved Monitor
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 27" S36GD FHD Curved Monitor
Hot Product
Samsung 27" S36GD FHD Curved Moni...
Hannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HP 248 PJB computer monitor...