Only
£114.19
£95.16
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
224 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
59.9cm (23.6") Full HD 1920 x 1080 VA, 16:9, 250cd/m², 178°/178°, 3000:1
- 59.9cm (23.6") Full HD 1920 x 1080 VA
- 16:9, 250cd/m2, 3000:1
- HDMI, DisplayPort
Experience immersive gaming with the MAG 244C gaming monitor. It features a 1920x1080 (FHD) panel, a 180Hz refresh rate, and a rapid 1ms (MPRT) response time. The monitor is HDR-ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 244C Curved Gaming Monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 84% |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 105% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.27156 x 0.27156 mm |
| Horizontal scan range | 55.3 - 200 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 180 Hz |
| Viewable size, horizontal | 52.1 cm |
| Viewable size, vertical | 29.3 cm |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 59.9 cm (23.6") |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | VA |
| Colour depth | 10 bit |
| DCI-P3 coverage | 84% |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0b |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 319.7 mm |
| Depth (without stand) | 86.1 mm |
| Width (without stand) | 537.4 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Power supply type | External |
| Weight (with stand) | 2.9 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | No |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | No |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | External |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 2.25 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 17 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 24 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 319.7 mm |
| Depth (without stand) | 86.1 mm |
| Width (without stand) | 537.4 mm |
| Width (with stand) | 537.4 mm |
| Depth (with stand) | 220 mm |
| Height (with stand) | 396.6 mm |
| Weight (with stand) | 2.9 kg |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 396 mm |
| Package weight | 4.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 396 mm |
| Package weight | 4.6 kg |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI, Power |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI, Power |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 84% |
| Height (without stand) | 319.7 mm |
| Depth (without stand) | 86.1 mm |
| Width (without stand) | 537.4 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | External |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Samsung 27" S40GD Full HD MonitorOnly £112.25 £93.54 -
AOC E3 27E3QAF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £162.05 £135.04 -
Lenovo ThinkVision E27-40 MonitorOnly £113.76 £94.80 -
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £160.52 £133.77 -
OMEN by HP 23.8 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 24Only £142.64 £118.87 -
DELL Pro P P2426 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD GreyOnly £163.36 £136.13 -
Lenovo ThinkVision S24-4e MonitorOnly £92.21 £76.84 -
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £152.80 £127.33 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £144.58 £120.48 -
Acer CB2 Vero CB272U E3 27" Quad HD IPS 100Hz 1ms LED MonitorOnly £165.00 £137.50 -
HP Series 3 Pro 27 inch FHD Monitor - 327phOnly £143.27 £119.39 -
DELL Pro P P2426H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £148.18 £123.48 -
Acer B7 Vero B227Q E3 22" Full HD IPS FreeSync 100Hz 4ms LED MonitorOnly £97.01 £80.84 -
Samsung 27" S39GD Full HD Curved MonitorOnly £142.87 £119.06 -
Acer XF0 Nitro XF240YM3biiph 23.8-inch Full HD 180Hz Gaming MonitorOnly £122.98 £102.48 -
DELL Pro E2726HS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £121.44 £101.20 -
Lenovo ThinkVision E24-40 MonitorOnly £99.17 £82.64 -
Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £132.67 £110.56 -
Samsung 22" S40GD Full HD MonitorOnly £91.85 £76.54 -
NewHP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £165.83 £138.19 -
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324pfOnly £98.17 £81.81 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £160.52 £133.77 -
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324phOnly £99.50 £82.92 -
Samsung 24" S40GD Full HD MonitorOnly £102.05 £85.04 -
AOC B3 27B3HA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £134.98 £112.48 -
Lenovo ThinkVision T24-40 MonitorOnly £142.72 £118.93 -
PopularHP E-Series E22 G5 FHD MonitorOnly £155.26 £129.38 -
Samsung 27" S36GD FHD Curved MonitorOnly £112.25 £93.54 -
HP Series 3 Pro 21.5 inch FHD Monitor - 322pfOnly £91.55 £76.29 -
MSI MAG 274CXF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £156.10 £130.08 -
MSI MAG 274F computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £141.05 £117.54 -
Samsung 24" S36GD FHD Curved MonitorOnly £102.05 £85.04 -
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £152.24 £126.87
You may also be interested in
| Product |
MSI MAG 244C computer monitor 59.9 cm...
Only
£114.19
£95.16
|
Hot Product
Hannspree HP 248 PJB computer monitor...
Only
£116.87
£97.39
|
Recommended
Philips E Line 271E1SCA/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
Philips E Line 241E1SCA/00 computer mo...
Only
£130.50
£108.75
|
Bestseller
Philips S Line 242S1AE/00 computer mon...
Only
£163.22
£136.02
|
Popular
Philips S Line 222S1AE/00 computer mon...
Only
£152.32
£126.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MAG 244C
|
HP248PJB
|
271E1SCA/00
|
241E1SCA/00
|
242S1AE/00
|
222S1AE/00
|
| Manufacturer |
MSI
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Business
|
Business
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N
|
| Display technology |
LCD
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|











































































