Only
£414.29
£345.24
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
48 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
67.3cm (26.5") Wide Quad HD 2560 x 1440 OLED, 16:9, 400cd/m², 1.07B, 0.03ms, 178°/178°, 1500000:1
- MSI QD-OLED Panel – With stunning image quality and fast response time
- Fastest 0.03ms GtG response time and 240Hz refresh rate
- QD Premium Color – Ensures the color meets the market standard – Delta E≤2
- Crystal-Clear Motion – VESA ClearMR 13000 certified
- MSI OLED Care 2.0 – Reduced the risk of OLED image sticking / burn-in
- Console Mode – Optimized for seamless compatibility with gaming consoles like PS5 and Xbox Series X/S
- 3-Year Burn-In Warranty – Including coverage for OLED burn-in
| SKU | MAG 274QP QD-OLED X24 |
|---|---|
| EAN | 4711377373982 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_139624264_1775844221_6169_177.png |
| PDF URLs |
View PDF View PDF View PDF |
Visualize your victory with the MAG 274QP QD-OLED X24 gaming monitor. Equipped with the latest 3rd-gen QD-OLED panel and features a blazing-fast 240Hz refresh rate, it delivers an elevated gaming experience like never before. The 26.5-inch high-performance display offers a lightning-fast 0.03ms (GtG) response time, ensuring ultra-smooth, crystal-clear visuals. Certified by VESA for ClearMR 13000, it guarantees stunning image quality and reduced motion blur. OLED Care 2.0 technology helps prevent burn-in, extending the panel’s lifespan.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
Smarter 24-Hour OLED Refresh
Protection Without Disruption
The panel refresh cycle has been extended from 16 to 24 hours, reducing interruptions during gameplay or work. Users will only see a reminder 30 minutes before the refresh, ensuring minimal disruption. The refresh still activates automatically when the monitor enters standby or powers off, maintaining full OLED protection without compromising your experience.
Confidence Guaranteed
MSI OLED monitors are designed for long-lasting, breathtaking visuals. The custom heatsink design and advanced graphene film improve heat dissipation, while dedicated software to reduce the chances of burn-in over time.
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
Smarter 24-Hour OLED Refresh
Protection Without Disruption
The panel refresh cycle has been extended from 16 to 24 hours, reducing interruptions during gameplay or work. Users will only see a reminder 30 minutes before the refresh, ensuring minimal disruption. The refresh still activates automatically when the monitor enters standby or powers off, maintaining full OLED protection without compromising your experience.
Confidence Guaranteed
MSI OLED monitors are designed for long-lasting, breathtaking visuals. The custom heatsink design and advanced graphene film improve heat dissipation, while dedicated software to reduce the chances of burn-in over time.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Brand specific technologies | MSI OLED Care 2.0 |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 300 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 138% |
| Adobe RGB coverage | 98% |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | QD-OLED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2292 x 0.2292 mm |
| Horizontal scan range | 384 - 386.9 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 240 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59 cm |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 0.03 ms |
| Display diagonal | 67.3 cm (26.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1500000:1 |
| Display brightness (peak) | 200 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| Colour depth | 10 bit |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio input | No |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 356.2 mm |
| Depth (without stand) | 67.1 mm |
| Width (without stand) | 609.3 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 6.7 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | No |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Input current | 5.79 A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 35 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 356.2 mm |
| Depth (without stand) | 67.1 mm |
| Width (without stand) | 609.3 mm |
| Width (with stand) | 609.3 mm |
| Depth (with stand) | 241.9 mm |
| Height (with stand) | 427.1 mm |
| Weight (with stand) | 6.7 kg |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 169 mm |
| Package height | 513 mm |
| Package weight | 9.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 169 mm |
| Package height | 513 mm |
| Package weight | 9.4 kg |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | DisplayPort, Power |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | DisplayPort, Power |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| Brand specific technologies | MSI OLED Care 2.0 |
| Height (without stand) | 356.2 mm |
| Depth (without stand) | 67.1 mm |
| Width (without stand) | 609.3 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Display brightness (peak) | 200 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
NewSamsung 27" Odyssey OLED G5 G50SF QHDOnly £449.06 £374.22 -
Lenovo ThinkVision T27UD-40 MonitorOnly £448.93 £374.11 -
Samsung 27" Odyssey G7 G70F 4K Dual Mode 360Hz Gaming MonitorOnly £438.85 £365.71 -
Samsung 37" ViewFinity S70D UHD MonitorOnly £438.85 £365.71 -
Samsung LS32D600UAU computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £336.78 £280.65 -
Samsung 27" G70D 144Hz Odyssey Smart Gaming MonitorOnly £438.85 £365.71 -
Lenovo ThinkVision T27QD-4v MonitorOnly £402.04 £335.03 -
Lenovo ThinkVision P27Q-40 MonitorOnly £368.53 £307.11 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Conferencing Monitor - 527pmOnly £378.08 £315.07 -
Lenovo ThinkVision P27QD-40 MonitorOnly £395.02 £329.18 -
RecommendedLenovo ThinkVision T34WD-40 MonitorOnly £502.54 £418.78 -
HP E32k G5 4K USB-C MonitorOnly £613.27 £511.06 -
ASUS VP32UQ computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD BlackOnly £431.03 £359.19 -
PopularHP P34hc G4 WQHD USB-C Curved MonitorOnly £462.68 £385.57
You may also be interested in
| Product |
MSI MAG 274QP QD-OLED X24 computer mon...
Only
£414.29
£345.24
|
Hot Product
Philips E Line 328E1CA/00 computer mon...
Only
£337.78
£281.48
|
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6...
Only
£446.90
£372.42
|
Recommended
Philips B Line 278B1/00 computer monit...
Only
£337.78
£281.48
|
Popular
Philips P Line 326P1H/00 computer moni...
Only
£534.16
£445.13
|
Bestseller
Philips E Line 346E2CUAE/00 computer m...
Only
£348.70
£290.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MAG 274QP QD-OLED X24
|
328E1CA/00
|
TD2760
|
278B1/00
|
326P1H/00
|
346E2CUAE/00
|
| Manufacturer |
MSI
|
Philips
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
Home
|
N/A
|
Business
|
Home
|
N/A
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
21:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
Y
|
| Display technology |
QD-OLED
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|





































