LS27FG702EUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
44 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
27" Odyssey G7 G70F 4K Dual Mode 360Hz Gaming Monitor
  • Dual Mode lets you switch between 4K at 180Hz and Full HD at 360Hz for a seamless, tailored gaming experience.
More Information
SKU LS27FG702EUXXU
EAN 8806097683407
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Odyssey
Product Series G7
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Enhanced brightness and clearer details
HDR10
Uninterrupted game flow
Uninterrupted game flow
NVIDIA G-Sync Compatible
Instant auto connect
Instant auto connect
Auto Source Switch+
Maintain winning streaks with ease
Ergonomic Stand
HDR10
NVIDIA G-Sync Compatible
Auto Source Switch+
Ergonomic Stand
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate360 Hz
Display brightness (min)280 cd/m²
sRGB coverage (typical)99%
Quantum dot color technologyYes
HD type4K Ultra HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Display resolution3840 x 2160 pixels
Response time1 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour gamut standardsRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver, Black Equalizer
Game featuresSuper Arena Gaming UX
Management features
On Screen Display (OSD)No
Picture-in-PictureYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Digital signal format systemNot supported
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)78 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)25 W
Annual energy consumption37 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours25 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours49 kWh
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version2.2
TV tuner
Technical details
Height (without stand)361.5 mm
Depth (without stand)73.8 mm
Width (without stand)613 mm
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Power supply typeExternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)7.1 kg
VESA mountingYes
Black eQualizer functionYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-2 - 25°
PivotYes
On Screen Display (OSD)No
Pivot angle-92 - 92°
Picture-in-PictureYes
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)12 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)361.5 mm
Depth (without stand)73.8 mm
Width (without stand)613 mm
Width (with stand)613 mm
Depth (with stand)263.5 mm
Height (with stand)553.2 mm
Weight (with stand)7.1 kg
Weight (without stand)3.9 kg
Package width695 mm
Package depth478 mm
Package height159 mm
Package weight8.9 kg
Packaging data
Stand typeHAS stand
Package width695 mm
Package depth478 mm
Package height159 mm
Package weight8.9 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedDisplayPort, USB
Packaging content
Stand includedYes
Stand typeHAS stand
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows11
Warranty period2 year(s)
Auto source switch+Yes
Virtual AIM pointYes
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Factory calibration reportYes
Supplied AC adapter typeYes
Height (without stand)361.5 mm
Depth (without stand)73.8 mm
Width (without stand)613 mm
Power consumption (max)78 W
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung 27" Odyssey G7 G70F 4K Dual Mode 360Hz Gaming Monitor
Compare Products
Product Samsung 27" Odyssey G7 G70F 4K Dual Mode 360Hz Gaming Monitor
New
Samsung 27" Odyssey G7 G70F 4K Du...
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6...