LS27FG502SUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
298 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
27" Odyssey OLED G5 G50SF QHD
  • QHD has 1.7× the pixels of Full HD, delivering ultra-detailed, pin-sharp images.
More Information
SKU LS27FG502SUXXU
EAN 8806097696971
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Odyssey
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Dive into realistic gameplay with lifelike colours
Pantone Validated
Enhanced brightness and clearer details
HDR10
Catch enemies in the shadows with better visibility
Black Equaliser
Hit your marks with next-level accuracy
Virtual Aim Point
Instant auto connect
Instant auto connect
Auto Source Switch+
Thermal Modulation System
Thermal Modulation System
Logo & Taskbar Detection
Logo & Taskbar Detection
Screen Saver
Screen Saver
Pantone Validated
HDR10
Black Equaliser
Virtual Aim Point
Auto Source Switch+
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)200 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1 billion colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut99%
Maximum refresh rate180 Hz
Display brightness (min)190 cd/m²
Quantum dot color technologyYes
HD typeQuad HD
Display technologyOLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59 cm
Viewable size, vertical33.4 cm
Display resolution2560 x 1440 pixels
Response time0.03 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)1000000:1
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
DCI-P3 coverage99%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68 cm
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCYes
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver, Black Equalizer
Game featuresSuper Arena Gaming UX
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Multimedia
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
Digital signal format systemNot supported
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)78 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)28 W
Annual energy consumption41 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours28 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours72 kWh
Design
Market positioningGaming
Feet colourBlack
CertificationWindows11
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity0
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Number of USB Type-B upstream ports quantity0
HDCP version2.2
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
TV tuner
Technical details
Height (without stand)359.3 mm
Depth (without stand)57 mm
Width (without stand)609.9 mm
Feet colourBlack
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Power supply typeExternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)3.3 kg
TouchscreenNo
Network
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Black eQualizer functionYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-2 - 15°
On Screen Display (OSD)Yes
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)359.3 mm
Depth (without stand)57 mm
Width (without stand)609.9 mm
Width (with stand)609.9 mm
Depth (with stand)234.5 mm
Height (with stand)463.8 mm
Weight (with stand)3.3 kg
Weight (without stand)2.5 kg
Package width722 mm
Package depth414 mm
Package height114 mm
Package weight5 kg
Packaging data
Stand typeSimple stand
Package width722 mm
Package depth414 mm
Package height114 mm
Package weight5 kg
Stand includedYes
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI, DisplayPort
Packaging content
Stand includedYes
Stand typeSimple stand
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows11
DCI-P3 coverage99%
Warranty period2 year(s)
Auto source switch+Yes
Virtual AIM pointYes
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Eco Saving PlusYes
Supplied AC adapter typeYes
Height (without stand)359.3 mm
Depth (without stand)57 mm
Width (without stand)609.9 mm
Power consumption (max)78 W
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung 27" Odyssey OLED G5 G50SF QHD
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 27" Odyssey OLED G5 G50SF QHD
Hot Product
Samsung 27" Odyssey OLED G5 G50SF...
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Touchscreen Multi-user Black Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6...