- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.

IPS Technology
IPS displays are best known for wide viewing angles and natural, highly accurate colours. They are especially suited for colour-critical applications.

HAS (150mm) + Pivot (rotation both sides)
With a height adjustable stand you will create an ergonomic work posture and position that meets all health and safety requirements. This will not only prevent any health issues but will also increase your productivity. The pivot function allows the screen to rotate from landscape to portrait orientation. This functionality can be useful if the application requires more height than width.

ACR
Contrast Ratio is a measurement of the difference between the darkest black and the brightest white your monitor can display. Advanced Contrast Ratio is a feature that automatically adjusts contrast and brightness of the screen to assure perfect picture quality while watching films and playing games.

Flicker-free + Blue light
The ultimate solution for the comfort and health of your eyes. Flicker-free monitors with the blue light reducer function substantially reduce the strain and fatigue caused by flickering and blue light emittance of regular monitors.

Speakers and headphones
Playing with friends? Use the integrated high-quality speakers. Don’t want to disturb anybody? Plug your headset in the headphone connector and enjoy!
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| DDC/CI | Yes |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 96% |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.249 x 0.249 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 110 kHz |
| Viewable size, horizontal | 47.9 cm |
| Viewable size, vertical | 26 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 54.5 cm |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Traditional Chinese, Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Portuguese, Russian, Turkish |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 328 mm |
| Depth (without stand) | 45 mm |
| Width (without stand) | 492 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, i-Style colour, ACR, Eco, OD, X-Res technology), colour settings (gamma, RGB range, colour temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp and soft, AdaptiveSync), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD time, OSD background, OSD rotate, language, display information), extra (reset, DDC /CI, signal select, LED, opening logo) |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Compliance certificates | CE, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 3.9 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Pivot | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| On Screen Display (OSD) languages | Traditional Chinese, Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Portuguese, Russian, Turkish |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 12.2 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 328 mm |
| Depth (without stand) | 45 mm |
| Width (without stand) | 492 mm |
| Width (with stand) | 492 mm |
| Depth (with stand) | 209.5 mm |
| Height (with stand) | 478.5 mm |
| Weight (with stand) | 3.9 kg |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 395 mm |
| Package weight | 5.3 kg |
| Width | 492 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| Depth | 209.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 395 mm |
| Package weight | 5.3 kg |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, i-Style colour, ACR, Eco, OD, X-Res technology), colour settings (gamma, RGB range, colour temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp and soft, AdaptiveSync), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD time, OSD background, OSD rotate, language, display information), extra (reset, DDC /CI, signal select, LED, opening logo) |
| Width | 492 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| Depth | 209.5 mm |
| Compliance certificates | CE, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Control panel | Power, Menu, Up / Right / Volume, Down / Left / Eco, Signal/ Exit |
| Height (without stand) | 328 mm |
| Depth (without stand) | 45 mm |
| Width (without stand) | 492 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
-
Samsung 27" S36GD FHD Curved MonitorOnly £112.25 £93.54 -
ASUS VA279HG computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £110.27 £91.89 -
Acer XF0 Nitro XF240YM3biiph 23.8-inch Full HD 180Hz Gaming MonitorOnly £122.98 £102.48 -
ASUS VA249QG computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £122.68 £102.23 -
Lenovo ThinkVision S24-4e MonitorOnly £93.82 £78.18 -
Samsung 27" S39GD Full HD Curved MonitorOnly £142.87 £119.06 -
Lenovo ThinkVision E27-40 MonitorOnly £121.67 £101.39 -
Samsung 24" S36GD FHD Curved MonitorOnly £102.05 £85.04 -
Acer B7 Vero B227Q E3 22" Full HD IPS FreeSync 100Hz 4ms LED MonitorOnly £119.59 £99.66 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £156.79 £130.66 -
MSI MAG 274F computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £141.05 £117.54 -
ASUS VA27AQSE computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £157.96 £131.63 -
HP Series 3 Pro 27 inch FHD Monitor - 327phOnly £143.27 £119.39 -
ASUS VA24DQFS computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £137.84 £114.87 -
Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £132.67 £110.56 -
DELL Pro P P2426H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £148.18 £123.48 -
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £152.24 £126.87 -
Samsung 22" S40GD Full HD MonitorOnly £91.85 £76.54 -
HP Series 3 Pro 27 inch FHD Monitor - 327pfOnly £135.31 £112.76 -
NewHP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £159.19 £132.66 -
Lenovo ThinkVision E24-40 MonitorOnly £100.50 £83.75 -
HP Series 3 Pro 21.5 inch FHD Monitor - 322pfOnly £91.55 £76.29 -
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324pfOnly £98.17 £81.81 -
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324phOnly £99.50 £82.92 -
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324pvOnly £87.55 £72.96 -
AOC B3 27B3HA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £134.98 £112.48 -
Hot ProductLenovo ThinkVision T24-40 MonitorOnly £142.72 £118.93 -
Samsung 24" S40GD Full HD MonitorOnly £102.05 £85.04 -
HP E-Series E22 G5 FHD MonitorOnly £122.05 £101.71
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
iiyama ProLite XUB2293HS-B6 computer m...
Only
£106.21
£88.51
|
Popular
Hannspree HP 248 PJB computer monitor...
Only
£96.25
£80.21
|
Philips E Line 271E1SCA/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
Hot Product
Philips S Line 222S1AE/00 computer mon...
Only
£152.32
£126.93
|
Philips V Line 222V8LA/00 computer mon...
Only
£103.21
£86.01
|
Recommended
Philips S Line 242S9JML/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
XUB2293HS-B6
|
HP248PJB
|
271E1SCA/00
|
222S1AE/00
|
222V8LA/00
|
242S9JML/00
|
| Manufacturer |
iiyama
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Business
|
N/A
|
Home
|
Business
|
N/A
|
Business
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|







































































