Only
£101.87
£84.89
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
9 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Acer PM161QT portable monitor - 15.6", Full HD (1920x1080), IPS, 60Hz, 6ms, AdaptiveSync, black, 39.6 cm (15.6"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, 6 ms, Black
| SKU | UM.ZP1EE.011 |
|---|---|
| EAN | 4711474399137 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
Acer PM161QT portable monitor - 15.6", Full HD (1920x1080), IPS, 60Hz, 6ms, AdaptiveSync, black. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 6 ms, Native aspect ratio: 16:9. Built-in speaker(s). VESA mounting. Product colour: Black
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 1 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 1 W |
| Built-in camera | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Display | |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 6 ms |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 1 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| Number of upstream ports | 2 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 2 |
| Number of downstream ports | 1 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 209.4 mm |
| Depth (without stand) | 12.6 mm |
| Width (without stand) | 354 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 1.24 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Tilt angle range | 30 - 40° |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | D |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 9 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 10 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 209.4 mm |
| Depth (without stand) | 12.6 mm |
| Width (without stand) | 354 mm |
| Width (with stand) | 354 mm |
| Depth (with stand) | 12.6 mm |
| Height (with stand) | 209.4 mm |
| Weight (with stand) | 1.24 kg |
| Weight (without stand) | 710 g |
| Package width | 406 mm |
| Package depth | 77 mm |
| Package height | 263 mm |
| Package weight | 1.34 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 406 mm |
| Package depth | 77 mm |
| Package height | 263 mm |
| Package weight | 1.34 kg |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Supplied AC adapter type | Portable monitor |
| Height (without stand) | 209.4 mm |
| Depth (without stand) | 12.6 mm |
| Width (without stand) | 354 mm |
| HDMI | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Acer XF0 Nitro XF240YM3biiph 23.8-inch Full HD 180Hz Gaming MonitorOnly £122.98 £102.48 -
DELL Pro P P2426H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £148.18 £123.48 -
Samsung 27" S39GD Full HD Curved MonitorOnly £142.87 £119.06 -
Lenovo ThinkVision E27-40 MonitorOnly £121.67 £101.39 -
Samsung S24D406GAU computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £122.46 £102.05 -
Acer B7 Vero B227Q E3 22" Full HD IPS FreeSync 100Hz 4ms LED MonitorOnly £119.59 £99.66 -
Lenovo ThinkVision S24-4e MonitorOnly £93.82 £78.18 -
HP Series 3 Pro 27 inch FHD Monitor - 327phOnly £143.27 £119.39 -
Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £132.67 £110.56 -
Samsung 22" S40GD Full HD MonitorOnly £91.85 £76.54 -
HP Series 3 Pro 27 inch FHD Monitor - 327pfOnly £135.31 £112.76 -
Lenovo ThinkVision E24-40 MonitorOnly £100.50 £83.75 -
NewHP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324phOnly £99.50 £82.92 -
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324pfOnly £98.17 £81.81 -
AOC B3 27B3HA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £134.98 £112.48 -
Lenovo ThinkVision T24-40 MonitorOnly £142.72 £118.93 -
Samsung 24" S40GD Full HD MonitorOnly £102.05 £85.04 -
HP E-Series E22 G5 FHD MonitorOnly £122.05 £101.71 -
BestsellerHP Series 5 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 524pfOnly £139.30 £116.08 -
ASUS VA249QG computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £122.68 £102.23 -
ASUS VA279HG computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £110.27 £91.89 -
Samsung 24" S36GD FHD Curved MonitorOnly £102.05 £85.04 -
ASUS VA24DQFS computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £137.84 £114.87 -
Samsung 27" S36GD FHD Curved MonitorOnly £112.25 £93.54 -
HP Series 3 Pro 21.5 inch FHD Monitor - 322pfOnly £91.55 £76.29 -
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £152.24 £126.87
You may also be interested in
| Product |
Acer PM161QT portable monitor - 15.6&q...
Only
£101.87
£84.89
|
Popular
Hannspree HP 248 PJB computer monitor...
Only
£96.25
£80.21
|
Philips E Line 271E1SCA/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
Hot Product
Philips S Line 222S1AE/00 computer mon...
Only
£152.32
£126.93
|
Recommended
Philips V Line 222V8LA/00 computer mon...
Only
£103.21
£86.01
|
Bestseller
Philips S Line 242S9JML/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.ZP1EE.011
|
HP248PJB
|
271E1SCA/00
|
222S1AE/00
|
222V8LA/00
|
242S9JML/00
|
| Manufacturer |
Acer
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Consumer
|
N/A
|
Home
|
Business
|
N/A
|
Business
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
| Display technology |
LCD
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|

























































