LS22D400GAUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
210 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
LS22D400GAUXXU
  • Conveniently adjust the monitor for your comfort and productivity while working
More Information
Display 22" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Built-in camera No
Market positioning Business
SKU LS22D400GAUXXU
EAN 8806095819174
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Essential Monitor
Product Series S4
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Vivid colours across the whole screen
IPS Panel
Smooth performance across any content
100Hz Refresh Rate
Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments.
Optimised game settings for each genre
Game Picture Mode
Easy on the eyes
Easy on the eyes
Eye Saver Mode & Less Screen Flickering
Flexible adjustments for optimal comfort
Super Slim Design with Ergonomics
Connect to more
Connect to more
Multiple Connectivity
IPS Panel
100Hz Refresh Rate
Game Picture Mode
Multiple Connectivity
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Colour gamut72%
Maximum refresh rate100 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal47.6 cm
Viewable size, vertical26.8 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal55.9 cm (22")
Contrast ratio (typical)1000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Colour gamut standardNTSC
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver
Multimedia
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)40 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)10.4 W
Annual energy consumption15 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)C
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours10 kWh
Design
Market positioningBusiness
Feet colourBlack
CertificationWindows11
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version2.0
USB upstream port typeUSB Type-B
USB Type-A downstream ports quantity2
Headphone outYes
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version1.2
Technical details
Height (without stand)291.9 mm
Depth (without stand)39.8 mm
Width (without stand)489.9 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesTCO
Power supply typeInternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)3.2 kg
TouchscreenNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-3 - 25°
PivotYes
Pivot angle-92 - 92°
Height adjustmentYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)10.5 cm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Non-operating relative humidity (non-condensing)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)291.9 mm
Depth (without stand)39.8 mm
Width (without stand)489.9 mm
Width (with stand)489.9 mm
Depth (with stand)219 mm
Height (with stand)469.2 mm
Weight (with stand)3.2 kg
Weight (without stand)1.9 kg
Package width532 mm
Package depth416 mm
Package height109 mm
Package weight4.5 kg
Packaging data
Package width532 mm
Package depth416 mm
Package height109 mm
Package weight4.5 kg
Package typeBox
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI
Packaging content
Cables includedHDMI
Sustainability
Sustainability certificatesTCO
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
CertificationWindows11
Off Timer PlusYes
Image sizeYes
Auto source switchYes
Supplied AC adapter typeYes
Height (without stand)291.9 mm
Depth (without stand)39.8 mm
Width (without stand)489.9 mm
Power consumption (max)40 W
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
Certificates
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung 22" S40GD Full HD Monitor
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung 22" S40GD Full HD Monitor
Bestseller
Samsung 22" S40GD Full HD Monitor
Hannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HP 248 PJB computer monitor...