- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
| Display | 21.5" 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Business |
| SKU | UM.WB7EE.303 |
| EAN | 4711121803635 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | B7 |
| PDF URLs |
View PDF |

Eco-friendly Viewing
This series is ENERGY STAR, TCO, and EPEAT certified, reflecting Acer’s commitment to the environment. It is made with 85% PCR and 5% ocean-bound plastic while using 100% recyclable paper packaging.

Absolute Immersion
Take productivity to the next level with Full HD resolution. Text, images, and more will be crisp and clear for a more enjoyable user experience.

Flexible Adjustments
The ErgoStand design of this monitor allows the user to tilt, swivel, pivot, and adjust the height of your display with flexibility so you can find the best viewing angle.

Details Matter
Whether choosing photos or editing videos, the 99% sRGB colour coverage with 16.7 million colours gives you more precise colours and enhanced colour depth to bring out all the details of your work.

Protecting Your Eyes
This display comes equipped Acer VisionCare eye-protecting technologies such as Acer BlueLightShield, Flickerless, Low-dimming, and ComfyView.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Screen shape | Flat |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Adaptive Contrast Management (ACM) |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Backlight type | LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 6 bit |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| PC Audio in | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 288.3 mm |
| Depth (without stand) | 68.3 mm |
| Width (without stand) | 493.4 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, TCO |
| Weight (with stand) | 5.07 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 288.3 mm |
| Depth (without stand) | 68.3 mm |
| Width (without stand) | 493.4 mm |
| Width (with stand) | 493.4 mm |
| Depth (with stand) | 217.8 mm |
| Height (with stand) | 501.8 mm |
| Weight (with stand) | 5.07 kg |
| Weight (without stand) | 2.71 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, TCO |
| Packaging data | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| Other features | |
| Height (without stand) | 288.3 mm |
| Depth (without stand) | 68.3 mm |
| Width (without stand) | 493.4 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Display brightness (peak) | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
-
Lenovo ThinkVision S24-4e MonitorOnly £92.21 £76.84 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £144.58 £120.48 -
Samsung 27" S36GD FHD Curved MonitorOnly £112.25 £93.54 -
Lenovo ThinkVision E27-40 MonitorOnly £110.60 £92.17 -
OMEN by HP 23.8 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 24Only £142.64 £118.87 -
Samsung 24" S36GD FHD Curved MonitorOnly £102.05 £85.04 -
MSI MAG 274F computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £141.05 £117.54 -
Samsung 27" S40GD Full HD MonitorOnly £112.25 £93.54 -
DELL Pro E2726HS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £121.44 £101.20 -
Acer XF0 Nitro XF240YM3biiph 23.8-inch Full HD 180Hz Gaming MonitorOnly £122.98 £102.48 -
HP Series 3 Pro 21.5 inch FHD Monitor - 322pfOnly £91.55 £76.29 -
Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £132.67 £110.56 -
Lenovo ThinkVision E24-40 MonitorOnly £99.17 £82.64 -
Samsung 22" S40GD Full HD MonitorOnly £91.85 £76.54 -
NewHP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324phOnly £99.50 £82.92 -
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324pfOnly £98.17 £81.81 -
AOC B3 27B3HA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £134.98 £112.48 -
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324pvOnly £90.20 £75.17 -
RecommendedLenovo ThinkVision T24-40 MonitorOnly £139.70 £116.42 -
Samsung 24" S40GD Full HD MonitorOnly £102.05 £85.04
You may also be interested in
| Product |
Acer B7 Vero B227Q E3 22" Full HD...
Only
£97.01
£80.84
|
Popular
Hannspree HP 248 PJB computer monitor...
Only
£116.87
£97.39
|
Philips V Line 222V8LA/00 computer mon...
Only
£103.21
£86.01
|
Bestseller
Lenovo ThinkVision T22i-30 computer mo...
Only
£120.61
£100.51
|
Hot Product
Lenovo ThinkVision S27i-30 computer mo...
Only
£118.48
£98.73
|
Recommended
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 22 comp...
Only
£125.29
£104.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.WB7EE.303
|
HP248PJB
|
222V8LA/00
|
63B0MAT6UK
|
63DFKAT4UK
|
12N8GAT1UK
|
| Manufacturer |
Acer
|
Hannspree
|
Philips
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Grey
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Market positioning |
Business
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LED
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|






















































