LS24D310EAUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
151 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
24", 1920 x 1080, 75Hz, VA, 5ms, 3000:1, 250 cd/㎡, 178°/178°, 72% NTSC, HDMI, D-Sub
More Information
SKU LS24D310EAUXXU
EAN 8806095830025
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Essential Monitor
Product Series S3
Display
HDCPYes
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate75 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal52.6 cm
Viewable size, vertical29.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal61 cm (24")
Contrast ratio (typical)3000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
Panel typeVA
Display diagonal (metric)60 cm
Refresh rate optimizorYes
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)25 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)14 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours14 kWh
Design
Feet colourBlack
Product colourBlack
RefurbishedNo
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outNo
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDCP version1.4
Technical details
Height (without stand)331 mm
Depth (without stand)43.8 mm
Width (without stand)550.6 mm
Feet colourBlack
Power supply typeExternal
Samsung Eye Saver ModeYes
Weight (with stand)2.5 kg
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingNo
Tilt angle range-5 - 21°
PivotNo
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)331 mm
Depth (without stand)43.8 mm
Width (without stand)550.6 mm
Width (with stand)550.6 mm
Depth (with stand)186.9 mm
Height (with stand)405.8 mm
Weight (with stand)2.5 kg
Weight (without stand)2.8 kg
Package width617 mm
Package depth420 mm
Package height117 mm
Package weight4.6 kg
Packaging data
Package width617 mm
Package depth420 mm
Package height117 mm
Package weight4.6 kg
Package typeBox
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI
Packaging content
Cables includedHDMI
Other features
Samsung Eye Saver ModeYes
Off Timer PlusYes
Eco Saving PlusYes
Height (without stand)331 mm
Depth (without stand)43.8 mm
Width (without stand)550.6 mm
Power consumption (max)25 W
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung S24D310EAU computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Compare Products
Product Samsung S24D310EAU computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black Samsung S24D310EAU computer monitor 61...
Hannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HP 248 PJB computer monitor...