LS24D360GAUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
231 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
24", VA, 250 cd/㎡, FHD (1920 x 1080), 4(GTG), Max 100Hz, 547.8 x 416.3 x 214.0 mm, 3.2 kg
  • 1800R Curved Screen enables a more immersive viewing experience
  • The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur
  • Game Mode adjusts any game to fill your screen with every detail in view
More Information
Display 24" 1920 x 1080 pixels
Native aspect ratio 16:9
Market positioning Business
SKU LS24D360GAUXXU
EAN 8806095585420
PDF URLs View PDF
The Curved for enriched engagement
1800R Curved Screen
Smooth performance for your content
100Hz Refresh Rate
Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments.
More gaming power
More gaming power
Game Mode
Keep it easy on the eyes
Keep it easy on the eyes
Eye Saver Mode & Less Screen Flickering
Enhanced versatility
Enhanced versatility
HDMI & D-sub
1800R Curved Screen
100Hz Refresh Rate
Game Mode
HDMI & D-sub
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesEye Saver
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
Display brightness (min)200 cd/m²
sRGB coverage (typical)95%
HD typeFull HD
Display technologyLED
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal52.1 cm
Viewable size, vertical29.3 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time4 ms
Display diagonal61 cm (24")
Contrast ratio (typical)3000:1
Panel typeVA
Screen curvature rating1800R
Colour gamut standardsRGB
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)17 W
Annual energy consumption25 kWh
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours17 kWh
Design
Market positioningBusiness
Feet colourBlack
CertificationWindows 11
Built-in USB hubNo
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
HDMIYes
HDMI version1.4
Technical details
Height (without stand)325.6 mm
Depth (without stand)108.2 mm
Width (without stand)547.8 mm
Power supply typeExternal
Weight (with stand)3.2 kg
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface75 x 75 mm
Tilt angle range-2 - 22°
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)325.6 mm
Depth (without stand)108.2 mm
Width (without stand)547.8 mm
Width (with stand)547.8 mm
Depth (with stand)214 mm
Height (with stand)416.3 mm
Weight (with stand)3.2 kg
Weight (without stand)2.6 kg
Package width612 mm
Package depth390 mm
Package height162 mm
Package weight5 kg
Packaging data
Package width612 mm
Package depth390 mm
Package height162 mm
Package weight5 kg
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI
Packaging content
Cables includedHDMI
Other features
CertificationWindows 11
Off Timer PlusYes
Eco Saving PlusYes
Height (without stand)325.6 mm
Depth (without stand)108.2 mm
Width (without stand)547.8 mm
Energy efficiency scaleA to G
Certificates
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung 24" S36GD FHD Curved Monitor
Compare Products
Product Samsung 24" S36GD FHD Curved Monitor
Hot Product
Samsung 24" S36GD FHD Curved Moni...
Hannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HP 248 PJB computer monitor...