LS24D300GAUXXU
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
27 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
24" S30GD FHD, 16:9, 5 (GTG, 250cd/㎡, 1000:1(Typical), 540.7 x 320.4 x 36.2 mm, 2.0 kg
More Information
SKU LS24D300GAUXXU
EAN 8806095816906
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Essential Monitor
Product Series S3
PDF URLs View PDF
View PDF
Audio
Built-in speaker(s)No
Performance
Built-in speaker(s)No
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal52.7 cm
Viewable size, vertical29.6 cm
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal61 cm (24")
Contrast ratio (typical)1000:1
NTSC coverage (typical)72%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)60 cm
LED backlightNo
Colour gamut standardNTSC
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Management features
On Screen Display (OSD)No
Multimedia
Built-in microphoneNo
Built-in cameraNo
Digital signal format systemNot supported
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)25 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)15 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours15 kWh
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
Headphone outNo
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
Mini DisplayPorts quantity0
DisplayPorts quantity0
HDMIYes
HDMI version1.4
Number of USB Type-B upstream ports quantity0
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
TV tuner
Technical details
Height (without stand)320.4 mm
Depth (without stand)36.2 mm
Width (without stand)540.7 mm
HDMIYes
Product colourBlack
Warranty period2 year(s)
Power supply typeExternal
Weight (with stand)2.4 kg
TouchscreenNo
Network
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-2 - 21°
On Screen Display (OSD)No
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Height (without stand)320.4 mm
Depth (without stand)36.2 mm
Width (without stand)540.7 mm
Width (with stand)540.7 mm
Depth (with stand)175.1 mm
Height (with stand)428.5 mm
Weight (with stand)2.4 kg
Weight (without stand)2 kg
Package width636 mm
Package depth363 mm
Package height100 mm
Package weight3.8 kg
Packaging data
Package width636 mm
Package depth363 mm
Package height100 mm
Package weight3.8 kg
Power cable length1.5 m
Cables includedHDMI, Power
Packaging content
Cables includedHDMI, Power
Other features
Warranty period2 year(s)
Height (without stand)320.4 mm
Depth (without stand)36.2 mm
Width (without stand)540.7 mm
Power consumption (max)25 W
Energy efficiency scaleA to G
Write Your Own Review
You're reviewing:Samsung LS24D300GAU computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung LS24D300GAU computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black Samsung LS24D300GAU computer monitor 6...
Hannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HP 248 PJB computer monitor...