Hannspree HC241PFB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
HC241PFB
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
71 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
23.8", IPS, Full HD (1920 x 1080 p), 100 Hz, 16:9, 1300:1, 16.7M Colors, HDMI / DP / VGA, VESA 100 x 100, 3.1 kg
  • Multiple Video Modes
  • Low Power Consumption
  • Slim Profile
  • Inputs : DP, HDMI, VGA
  • 23.8” 16:9 LED Backlight Monitor
  • Tilt and Wall-Mountable (VESA)
  • 1920 x 1080 @ 100Hz Full HD Resolution
  • Frameless Bezel Design
  • Built-in Stereo Speakers
  • 178° / 178° Ultra Wide Viewing Angle
More Information
SKU HC241PFB
EAN 4711404024962
Manufacturer Hannspree
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Experience vibrant visuals with the 23.8" Full HD LED monitor - perfect for both work and entertainment. Enjoy a smooth performance with a 100Hz refresh rate, ultra-wide 178° viewing angles, and a sleek frameless bezel design. Featuring DP, HDMI, and VGA connectivity along with built-in stereo speakers, this slim, energy-efficient display fits seamlessly into any setup.
An eye care display with FHD resolution
EXTENSIVE CONNECTIVITY
VIVID IMAGES, LIFELIKE VISUALS
THE LATEST TECHNOLOGY WITH 178° ULTRA-WIDE VIEW ANGLES
Elegant Design with Ultra-Narrow Bezel
Anti-Glare Treatment
Speakers and Headphones
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power4 W
Game modeYes
Smart modesGame, Movie, Standard
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeFull HD
Display technologyLED
Contrast ratio (dynamic)8000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2745 x 0.2745 mm
Horizontal scan range30 - 113 kHz
Vertical scan range48 - 100 Hz
Supported graphics resolutions1920 x 1080 (HD 1080)
Supported video modes1080p
Backlight typeW-LED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Contrast ratio (typical)1300:1
Surface hardness3H
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)60.4 cm
Haze rate25%
LED backlightYes
Management features
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages16
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power4 W
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.2 W
Power consumption (typical)15.4 W
Power consumption (off)0.2 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours15.4 kWh
Design
Product colourBlack
Ports & interfaces
Headphone outYes
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Audio inputYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
HDMIYes
Technical details
Cable lock slotYes
HDMIYes
Product colourBlack
Sustainability certificatesErP
Compliance certificatesCE, RoHS
Power supply typeInternal
Game modeYes
Weight (with stand)3.1 kg
Surface hardness3H
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsYes
Tilt angle range-5 - 20°
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages16
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)5 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 85%
Weight & dimensions
Width (with stand)538.4 mm
Depth (with stand)189.4 mm
Height (with stand)408.2 mm
Weight (with stand)3.1 kg
Package width597 mm
Package depth105 mm
Package height400 mm
Package weight3.6 kg
Packaging data
Package width597 mm
Package depth105 mm
Package height400 mm
Package weight3.6 kg
Power cable length1.5 m
Quick start guideYes
ManualYes
Cables includedAC, HDMI
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Packaging content
Quick start guideYes
ManualYes
Cables includedAC, HDMI
HDMI cable length1.5 m
Power adapter includedYes
Indication
LED indicatorsYes
Sustainability
Sustainability certificatesErP
Other features
Energy efficiency scaleA to G
Write Your Own Review
You're reviewing:Hannspree HC241PFB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Hannspree HC241PFB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HC241PFB computer monitor 60...
Hannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black Hannspree HP 248 PJB computer monitor...