Only
£74.23
£61.86
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
274 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Acer KB242YP0 monitor - 23.8" Full HD (1920x1080, 144Hz, 1ms, FreeSync,
- 23.8" Full HD screen
- 144Hz Refresh Rate
- 1ms Response Time
- AMD FreeSync support
- HDMI & VGA ports
| SKU | UM.QK2EE.011 |
|---|---|
| EAN | 4711474882394 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | KB2 |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_137616909_1777998302_3587_3586845.png |
| PDF URLs |
View PDF |
Enjoy smart visuals with the KB2 series home monitor.
With a 1080p Full HD resolution, everything will look sharp and detailed, whether you're working on a spreadsheet or watching your favourite show.
With a 144Hz refresh rate and 1ms response time, even high-speed action will appear smooth and blur-free, while integrated AMD FreeSync minimises screen tearing and other visual artefacts.
With a 1080p Full HD resolution, everything will look sharp and detailed, whether you're working on a spreadsheet or watching your favourite show.
With a 144Hz refresh rate and 1ms response time, even high-speed action will appear smooth and blur-free, while integrated AMD FreeSync minimises screen tearing and other visual artefacts.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| Display | |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | No |
| Panel type | VA |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Market positioning | Consumer |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 318.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Width (without stand) | 538.8 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Weight (with stand) | 2.6 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 66 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 34 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 318.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Width (without stand) | 538.8 mm |
| Width (with stand) | 538.8 mm |
| Depth (with stand) | 185 mm |
| Height (with stand) | 424.4 mm |
| Weight (with stand) | 2.6 kg |
| Weight (without stand) | 2.28 kg |
| Package width | 675 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 418 mm |
| Package weight | 4.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 675 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 418 mm |
| Package weight | 4.8 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Power adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Power adapter included | Yes |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Height (without stand) | 318.7 mm |
| Depth (without stand) | 39.3 mm |
| Width (without stand) | 538.8 mm |
| Power consumption (max) | 66 W |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Acer B7 Vero B227Q E3 22" Full HD IPS FreeSync 100Hz 4ms LED MonitorOnly £97.01 £80.84 -
ASUS VA279HG computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £110.27 £91.89 -
Samsung 24" S36GD FHD Curved MonitorOnly £102.05 £85.04 -
Lenovo ThinkVision E27-40 MonitorOnly £110.60 £92.17 -
Lenovo ThinkVision S24-4e MonitorOnly £92.21 £76.84 -
HP Series 3 Pro 21.5 inch FHD Monitor - 322pfOnly £92.00 £76.67 -
Lenovo ThinkVision S22-4e MonitorOnly £73.16 £60.97 -
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324pfOnly £98.68 £82.23 -
Samsung 22" S40GD Full HD MonitorOnly £91.85 £76.54 -
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324pvOnly £90.67 £75.56 -
Lenovo ThinkVision E24-40 MonitorOnly £99.17 £82.64 -
NewHP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324phOnly £100.01 £83.34 -
BestsellerSamsung 24" S40GD Full HD MonitorOnly £102.05 £85.04
You may also be interested in
| Product |
Acer KB2 KB242YP0 monitor - 23.8"...
Only
£74.23
£61.86
|
Philips V Line 222V8LA/00 computer mon...
Only
£103.21
£86.01
|
Popular
Lenovo ThinkVision E22-30 computer mon...
Only
£73.70
£61.42
|
Bestseller
Viewsonic VA220-H computer monitor 55....
Only
£76.50
£63.75
|
Recommended
Acer B7 Vero B227Q E3 22" Full HD...
Only
£97.01
£80.84
|
Hot Product
DELL P Series P2225H computer monitor...
Only
£110.88
£92.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.QK2EE.011
|
222V8LA/00
|
63EBMAT2UK
|
VA220-H
|
UM.WB7EE.303
|
DELL-P2225H
|
| Manufacturer |
Acer
|
Philips
|
Lenovo
|
Viewsonic
|
Acer
|
DELL
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Consumer
|
N/A
|
Office
|
N/A
|
Business
|
Office
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
Y
|
N
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|






























