- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.

IPS Technology
IPS displays are best known for wide viewing angles and natural, highly accurate colours. They are especially suited for colour-critical applications.

100Hz
A 100Hz refresh rate translates into increased smoothness of the image. This means that flickering is reduced and therefore eye fatigue is also less noticeable. The increased frequency also means smoother transitions between contrasting colours, smoother motion scenes in both movies and gaming, and even reduced mouse cursor flickering.

Blue light reducer
As we all know looking at a monitor screen for several hours per day, especially form a closer distance, causes eye fatigue. This effect is much stronger with computer screens than with TV equipment. One of the factors responsible for this phenomenon is the blue light emitted by the screen. Therefore reducing the amount of blue light ultimately allows our eyes to feel less tired while working long hours with a computer screen. We achieved it by adjusting the monitor's brightness and color temperature through a new feature called “Blue light reduction” easily accessible through the monitor’s OSD menu.

Speakers and headphones
Playing with friends? Use the integrated high-quality speakers. Don’t want to disturb anybody? Plug your headset into the headphone socket and turn the volume up.

ACR
Contrast Ratio is a measurement of the difference between the darkest black and the brightest white your monitor can display. Advanced Contrast Ratio is a feature that automatically adjusts contrast and brightness of the screen to assure perfect picture quality while watching films and playing games.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| DDC/CI | Yes |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 96% |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 110 kHz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 110 kHz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Colour gamut standard | NTSC, sRGB |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of downstream ports | 2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, Eco, ACR, OD, MBR, AdaptiveSync), colour settings (i-Style colour, blue light reducer, colour temp., user preset), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD rotate, OSD time), language, recall, miscellaneous (sharp and soft, video mode adjust, opening logo, RGB range, LED, display information), input select (source), audio setttings (volume, mute audio) |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 3.8 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | 4 - 22° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 250 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21.6 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 611.5 mm |
| Depth (with stand) | 189 mm |
| Height (with stand) | 435 mm |
| Weight (with stand) | 3.8 kg |
| Package width | 688 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 465 mm |
| Package weight | 5.3 kg |
| Width | 611.5 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Height | 435 mm |
| Depth | 189 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 688 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 465 mm |
| Package weight | 5.3 kg |
| Package type | Box |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| Other features | |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, Eco, ACR, OD, MBR, AdaptiveSync), colour settings (i-Style colour, blue light reducer, colour temp., user preset), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD rotate, OSD time), language, recall, miscellaneous (sharp and soft, video mode adjust, opening logo, RGB range, LED, display information), input select (source), audio setttings (volume, mute audio) |
| Width | 611.5 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Height | 435 mm |
| Depth | 189 mm |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Control panel | Power, Menu, Adjustment/ Volume, Adjustment/ i-Style Colour, Input Select/ Exit |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
-
Samsung 27" S36GD FHD Curved MonitorOnly £112.25 £93.54 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £164.04 £136.70 -
Lenovo ThinkVision S24-4e MonitorOnly £107.21 £89.34 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
Acer B7 Vero B227Q E3 22" Full HD IPS FreeSync 100Hz 4ms LED MonitorOnly £97.01 £80.84 -
Acer XF0 Nitro XF240YM3biiph 23.8-inch Full HD 180Hz Gaming MonitorOnly £122.98 £102.48 -
Hannspree HP 240 WJB computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LEDOnly £144.38 £120.32 -
Lenovo ThinkVision E27-40 MonitorOnly £158.40 £132.00 -
OMEN by HP 23.8 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 24Only £142.64 £118.87 -
AOC E3 27E3QAF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £162.05 £135.04 -
Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £132.67 £110.56 -
ASUS VA249QG computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £122.68 £102.23 -
HP Series 3 Pro 27 inch FHD Monitor - 327pfOnly £135.31 £112.76 -
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £167.98 £139.98 -
AOC Q27B3MA computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £167.46 £139.55 -
Samsung 24" S36GD FHD Curved MonitorOnly £102.05 £85.04 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £156.49 £130.41 -
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £152.24 £126.87 -
ASUS VA24DQFS computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £137.84 £114.87 -
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
Acer CB2 Vero CB272U E3 27" Quad HD IPS 100Hz 1ms LED MonitorOnly £165.00 £137.50 -
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
NewHP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £165.83 £138.19 -
AOC B3 27B3HA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £134.98 £112.48 -
HP Series 3 Pro 27 inch FHD Monitor - 327phOnly £143.27 £119.39 -
Lenovo ThinkVision E24-40 MonitorOnly £134.00 £111.67 -
Samsung 27" S40GD Full HD MonitorOnly £112.25 £93.54 -
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324pfOnly £98.17 £81.81 -
AOC P2 27P2Q computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £156.64 £130.53 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £160.52 £133.77 -
OMEN by HP 27 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 27Only £171.18 £142.65 -
Samsung 24" S40GD Full HD MonitorOnly £95.24 £79.37 -
HP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324phOnly £99.50 £82.92 -
HP E-Series E22 G5 FHD MonitorOnly £155.26 £129.38 -
BestsellerHP Series 5 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 524pfOnly £139.30 £116.08
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
iiyama ProLite XU2793HSU-B7 computer m...
Only
£118.56
£98.80
|
Philips E Line 241E1SCA/00 computer mo...
Only
£130.50
£108.75
|
Popular
AOC P2 27P2Q computer monitor 68.6 cm...
Only
£156.64
£130.53
|
Recommended
Philips S Line 242S1AE/00 computer mon...
Only
£163.22
£136.02
|
Bestseller
Philips S Line 272S1AE/00 computer mon...
Only
£174.12
£145.10
|
Philips S Line 222S1AE/00 computer mon...
Only
£152.32
£126.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
XU2793HSU-B7
|
241E1SCA/00
|
27P2Q
|
242S1AE/00
|
272S1AE/00
|
222S1AE/00
|
| Manufacturer |
iiyama
|
Philips
|
AOC
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Business
|
Home
|
Business
|
Business
|
Business
|
Business
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
Y
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|


































































