Only
£130.96
£109.13
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Out of stock
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
15.6". 1920x1080, IPS, HDCP, USB C, 100-240V, 50/60Hz, 360.14 x 225.64 x 11.8 mm
- 15.6-inch Full HD portable anti-glare IPS display with an ultraslim and thin design helps you get things done more efficiently when you’re on the go
- USB Type-C connector (DP Alt mode) for user convenience and compatibility with compatible devices
- ASUS Eye Care monitors feature TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.
- Automatically sense its orientation and switch the monitor between landscape and portrait modes via DisplayWidget software.
- User-friendly design with embedded tripod socket on the rear and foldable sleeve for versatility.
Sleek and portable design
ASUS ZenScreen is ideal for life on the road. This sleek portable display is light weight and has a slim profile, so it fits easily in any travel bag and is ready for productivity, anytime and anywhere.
One cable is all you need
ZenScreen MB166C uses a single USB Type-C connection for both power and video transmission from your host device. This means you have less cables to work with, so you get a neater work area.
Work in comfort
A ¼”-threaded hole at the rear of the monitor lets you to attach ZenScreen MB166C to a conventional tripod1 or table-mount easily.
Work efficiently in portrait and landscape modes
With ASUS DisplayWidget software, ZenScreen MB166C can automatically sense its orientation and switch the display between landscape and portrait modes while connected to your laptop. Landscape mode is ideal for presentations and spreadsheets, while Portrait mode gives you a perfect view of items such as documents, books or websites.
ASUS blue light filter
Exclusive ASUS Ultra-Low Blue Light technology protects you from potentially harmful blue light. It offers four filter settings that are easily accessed through the onscreen display menu via the hotkey.
ASUS Flicker-free technology
ZenScreen MB166C features TÜV Rheinland-certified ASUS Flicker-free technology to reduce flicker, ensuring comfortable viewing experiences. This technology helps minimize eyestrain and other ailments typically associated with extended hours of viewing.
ASUS ZenScreen is ideal for life on the road. This sleek portable display is light weight and has a slim profile, so it fits easily in any travel bag and is ready for productivity, anytime and anywhere.
One cable is all you need
ZenScreen MB166C uses a single USB Type-C connection for both power and video transmission from your host device. This means you have less cables to work with, so you get a neater work area.
Work in comfort
A ¼”-threaded hole at the rear of the monitor lets you to attach ZenScreen MB166C to a conventional tripod1 or table-mount easily.
Work efficiently in portrait and landscape modes
With ASUS DisplayWidget software, ZenScreen MB166C can automatically sense its orientation and switch the display between landscape and portrait modes while connected to your laptop. Landscape mode is ideal for presentations and spreadsheets, while Portrait mode gives you a perfect view of items such as documents, books or websites.
ASUS blue light filter
Exclusive ASUS Ultra-Low Blue Light technology protects you from potentially harmful blue light. It offers four filter settings that are easily accessed through the onscreen display menu via the hotkey.
ASUS Flicker-free technology
ZenScreen MB166C features TÜV Rheinland-certified ASUS Flicker-free technology to reduce flicker, ensuring comfortable viewing experiences. This technology helps minimize eyestrain and other ailments typically associated with extended hours of viewing.
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 262000 colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 mm |
| Viewable size, horizontal | 34.4 cm |
| Viewable size, vertical | 19.4 cm |
| Digital horizontal frequency | 24 - 83 kHz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 39.62 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| Headphone out | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | No |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 225.6 mm |
| Depth (without stand) | 11.8 mm |
| Width (without stand) | 360.1 mm |
| HDMI | No |
| Product colour | Black |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Height adjustment | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | B |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 6 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 225.6 mm |
| Depth (without stand) | 11.8 mm |
| Width (without stand) | 360.1 mm |
| Weight (without stand) | 780 g |
| Package width | 434 mm |
| Package depth | 76 mm |
| Package height | 290 mm |
| Package weight | 1.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 434 mm |
| Package depth | 76 mm |
| Package height | 290 mm |
| Package weight | 1.7 kg |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Other features | |
| Height (without stand) | 225.6 mm |
| Depth (without stand) | 11.8 mm |
| Width (without stand) | 360.1 mm |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | No |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
ASUS VY249HF computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £152.24 £126.87 -
Acer XF0 Nitro XF240YM3biiph 23.8-inch Full HD 180Hz Gaming MonitorOnly £122.98 £102.48 -
Acer CB2 Vero CB272U E3 27" Quad HD IPS 100Hz 1ms LED MonitorOnly £165.00 £137.50 -
Lenovo ThinkVision E27-40 MonitorOnly £121.67 £101.39 -
MSI MAG 27CQ6F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £177.05 £147.54 -
Samsung 24" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £132.67 £110.56 -
Samsung S61F computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £183.70 £153.08 -
AOC B3 24B3CF2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £173.59 £144.66 -
AOC E3 27E3QAF computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £162.05 £135.04 -
Samsung 27" S36GD FHD Curved MonitorOnly £112.25 £93.54 -
ASUS VA24DQFS computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £137.84 £114.87 -
DELL Pro P P2426 computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1200 pixels WUXGA LCD GreyOnly £163.36 £136.13 -
DELL Pro P P2426H computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £148.18 £123.48 -
ASUS VA249QG computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £122.68 £102.23 -
ASUS VA27AQSE computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £157.96 £131.63 -
Acer B7 Vero B227Q E3 22" Full HD IPS FreeSync 100Hz 4ms LED MonitorOnly £119.59 £99.66 -
HP Series 3 Pro 27 inch FHD Monitor - 327phOnly £143.27 £119.39 -
Samsung 27" S39GD Full HD Curved MonitorOnly £142.87 £119.06 -
DELL Pro E2726DS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD BlackOnly £167.98 £139.98 -
ASUS VA279HG computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £110.27 £91.89 -
Samsung 27" Odyssey G30D, FHD, 180Hz Gaming MonitorOnly £163.28 £136.07 -
ASUS VA27DQFS computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £164.04 £136.70 -
Samsung S24D406GAU computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD BlackOnly £122.46 £102.05 -
AOC 27B3CA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £172.87 £144.06 -
Lenovo ThinkVision T27-40 MonitorOnly £156.79 £130.66 -
Samsung 27" Smart Monitor M5 M50F FHDOnly £193.91 £161.59 -
AOC Q27B3MA computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED BlackOnly £167.46 £139.55 -
Lenovo ThinkVision T24D-40 MonitorOnly £187.61 £156.34 -
NewHP Series 5 Pro 27 inch FHD Monitor - 527pfOnly £159.19 £132.66 -
LG 32MR50C-B computer monitor 81.3 cm (32") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £172.43 £143.69 -
HP Series 3 Pro 27 inch FHD Monitor - 327pfOnly £135.31 £112.76 -
HP Series 5 Pro 24 inch WUXGA Monitor - 524pnOnly £160.52 £133.77 -
AOC B3 27B3HA2 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £134.98 £112.48 -
Lenovo ThinkVision T24-40 MonitorOnly £142.72 £118.93 -
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackOnly £192.85 £160.71 -
OMEN by HP 27 inch FHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 27Only £171.18 £142.65 -
HP E-Series E22 G5 FHD MonitorOnly £122.05 £101.71 -
BestsellerHP Series 5 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 524pfOnly £139.30 £116.08 -
PopularHP E24mv G4 FHD Conferencing MonitorOnly £192.36 £160.30
You may also be interested in
| Product |
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
Only
£178.75
£148.96
|
Philips E Line 271E1SCA/00 computer mo...
Only
£152.32
£126.93
|
Philips S Line 242S1AE/00 computer mon...
Only
£163.22
£136.02
|
ASUS BE24EQK computer monitor 60.5 cm...
Only
£192.85
£160.71
|
Philips S Line 272S1AE/00 computer mon...
Only
£174.12
£145.10
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HT161HNB
|
271E1SCA/00
|
242S1AE/00
|
BE24EQK
|
272S1AE/00
|
| Manufacturer |
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
ASUS
|
Philips
|
| Display diagonal |
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Market positioning |
N/A
|
Home
|
Business
|
Business
|
Business
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| AMD FreeSync |
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
| Display technology |
LED
|
LCD
|
LED
|
LED
|
LCD
|
| Touchscreen |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|






















































