Only
£346.49
£288.74
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
24 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
Acer PD193QE foldable portable monitor - Dual 18.5" screens, Full HD (1920x1080), IPS, 100Hz, 4ms, integrated kickstand
- PD3
- On-the-Go Portability
- Foldable Design
- Enhanced Perspectives
- Uninterrupted Real-Time Engagement
- VESA Mountable
| SKU | UM.XP3EE.E02 |
|---|---|
| EAN | 4711121957710 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Two is better than one with the Acer PD3 Series. Designed to enhance productivity, efficiency and enjoyment, take it anywhere you go as your portable dual-screen solution.
On-the-Go Portability
Easy to carry on the go, PD3 Series easily slips into your bag – enabling a dual-screen setup to accompany you on your commute, business trip, or wherever life takes you.
Two is Better Than One
Craft presentations on one screen while referencing data on the other. The dual-screen design on PD3 Series makes multi-tasking efficient and seamless – and with double the real-estate, your productivity and entertainment soar to new heights.
Foldable Design
With its 315° foldable design and integrated stand, adjust the viewing angle to suit your convenience and ergonomic preferences. For scenarios involving an audience, simply fold the second display to the back and share with others across from you.
Enhanced Perspectives
The dual screens deliver crisp 1080p visuals – and when combined – extend to an immersive 2150 x 1080 resolution. Perfect for viewing extra large documents, and reducing excessive scrolling. Auto-pivot seamlessly transitions between landscape and portrait modes.
Uninterrupted Real-Time Engagement
With your main device connected, effortlessly manage real-time engagements with three screens: one for presentations, another for interaction, and a third for detailed analysis, providing a full view of all your important information – all without interrupting your flow.
VESA Mountable
To maximize desk space, Acer PD3 Series is VESA mountable. Create a sleek, clutter-free environment in your workspace or entertainment setup offering enhanced customization and versatility.
On-the-Go Portability
Easy to carry on the go, PD3 Series easily slips into your bag – enabling a dual-screen setup to accompany you on your commute, business trip, or wherever life takes you.
Two is Better Than One
Craft presentations on one screen while referencing data on the other. The dual-screen design on PD3 Series makes multi-tasking efficient and seamless – and with double the real-estate, your productivity and entertainment soar to new heights.
Foldable Design
With its 315° foldable design and integrated stand, adjust the viewing angle to suit your convenience and ergonomic preferences. For scenarios involving an audience, simply fold the second display to the back and share with others across from you.
Enhanced Perspectives
The dual screens deliver crisp 1080p visuals – and when combined – extend to an immersive 2150 x 1080 resolution. Perfect for viewing extra large documents, and reducing excessive scrolling. Auto-pivot seamlessly transitions between landscape and portrait modes.
Uninterrupted Real-Time Engagement
With your main device connected, effortlessly manage real-time engagements with three screens: one for presentations, another for interaction, and a third for detailed analysis, providing a full view of all your important information – all without interrupting your flow.
VESA Mountable
To maximize desk space, Acer PD3 Series is VESA mountable. Create a sleek, clutter-free environment in your workspace or entertainment setup offering enhanced customization and versatility.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 47 cm (18.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| LED backlight | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 256 mm |
| Depth (without stand) | 24.5 mm |
| Width (without stand) | 423 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight (with stand) | 2.33 kg |
| Adaptive synchronisation | Yes |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | No |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Power | |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 20.4 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 256 mm |
| Depth (without stand) | 24.5 mm |
| Width (without stand) | 423 mm |
| Width (with stand) | 423 mm |
| Depth (with stand) | 24.5 mm |
| Height (with stand) | 256 mm |
| Weight (with stand) | 2.33 kg |
| Weight (without stand) | 2.33 kg |
| Package width | 466 mm |
| Package depth | 299 mm |
| Package height | 78 mm |
| Package weight | 3.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 466 mm |
| Package depth | 299 mm |
| Package height | 78 mm |
| Package weight | 3.3 kg |
| Package type | Box |
| Cables included | HDMI, Power, USB Type-C |
| Packaging content | |
| Cables included | HDMI, Power, USB Type-C |
| Swivel arm | No |
| Other features | |
| Adaptive synchronisation | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Optical drive player software | No |
| Height (without stand) | 256 mm |
| Depth (without stand) | 24.5 mm |
| Width (without stand) | 423 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Samsung M7 32" Smart Monitor M70F UHDOnly £306.18 £255.15 -
Lenovo ThinkVision M14t Gen 2 MonitorOnly £368.53 £307.11 -
Samsung 37" ViewFinity S70D UHD MonitorOnly £438.85 £365.71 -
Samsung 27" Odyssey G7 G70F 4K Dual Mode 360Hz Gaming MonitorOnly £438.85 £365.71 -
Samsung 27" Odyssey G6 G60F QHD 350Hz Gaming MonitorOnly £306.18 £255.15 -
Samsung 27" G70D 144Hz Odyssey Smart Gaming MonitorOnly £438.85 £365.71 -
Lenovo ThinkVision T27UD-40 MonitorOnly £448.93 £374.11 -
Samsung 37" S80UD UHD USB-C ViewFinity Monitor with KVM SwitchOnly £459.26 £382.72 -
NewSamsung 27" Odyssey OLED G5 G50SF QHDOnly £449.06 £374.22 -
Lenovo ThinkVision T27QD-4v MonitorOnly £402.04 £335.03 -
Lenovo ThinkVision T27Q-40 MonitorOnly £308.22 £256.85 -
Lenovo ThinkVision P27QD-40 MonitorOnly £396.00 £330.00 -
Lenovo ThinkVision T27QD-40 MonitorOnly £355.13 £295.94 -
HP Series 5 Pro 27 inch QHD USB-C Conferencing Monitor - 527pmOnly £378.08 £315.07 -
Lenovo ThinkVision P27Q-40 MonitorOnly £368.53 £307.11 -
Lenovo ThinkVision P24QD-40 MonitorOnly £301.52 £251.27 -
Samsung LS32D600UAU computer monitor 81.3 cm (32") 2560 x 1440 pixels Quad HD BlackOnly £302.77 £252.31 -
Lenovo ThinkVision P24q-30 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LEDOnly £288.12 £240.10 -
RecommendedLenovo ThinkVision T34WD-40 MonitorOnly £502.54 £418.78 -
Lenovo ThinkVision T24mv-30 MonitorOnly £341.72 £284.77 -
HP Series 5 Pro 23.8 inch FHD USB-C Conferencing Monitor - 524pmOnly £311.76 £259.80 -
ASUS BE24ECSNK computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD BlackOnly £315.89 £263.24 -
ASUS XG27UCS computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD BlackOnly £438.25 £365.21 -
AOC U34E2M computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD BlackOnly £281.12 £234.27 -
HP E24t G5 FHD Touch MonitorOnly £313.64 £261.37 -
ASUS VP32UQ computer monitor 80 cm (31.5") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD BlackOnly £431.03 £359.19 -
HP P34hc G4 WQHD USB-C Curved MonitorOnly £462.68 £385.57
You may also be interested in
| Product |
Acer PD193QE foldable portable monitor...
Only
£346.49
£288.74
|
Popular
Philips E Line 328E1CA/00 computer mon...
Only
£337.78
£281.48
|
Viewsonic TD2760 computer monitor 68.6...
Only
£446.90
£372.42
|
Bestseller
Philips B Line 346B1C/00 computer moni...
Only
£479.60
£399.67
|
Recommended
Philips B Line 278B1/00 computer monit...
Only
£337.78
£281.48
|
Hot Product
Philips E Line 346E2CUAE/00 computer m...
Only
£348.70
£290.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UM.XP3EE.E02
|
328E1CA/00
|
TD2760
|
346B1C/00
|
278B1/00
|
346E2CUAE/00
|
| Manufacturer |
Acer
|
Philips
|
Viewsonic
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 19 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
≈ 21 inches
|
30 to 50 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Home
|
Home
|
N/A
|
Home
|
Business
|
N/A
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
21:9
|
16:9
|
21:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| AMD FreeSync |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
Y
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|

















































