Only
£246.80
£205.67
- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
32 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
USB-C Docking Station (12-in-1, Monitor Stand, Wireless), 54 x 22 x 9 cm, 3.22 kg, Black
- 12-in-1 Docking Station and Monitor Stand: Equip your workstation with a 100W max USB-C upstream port (connect to laptop), 3 USB-A ports, 2 USB-C ports, SD/microSD card slots, a 4K HDMI port, a wireless charging pad, and an Ethernet port
- All-in-One Workspace Organizer: Stand your monitor on top of the docking station, and use the space underneath to store your keyboard, mouse, and other peripherals when you're not using them
- User-Friendly Design: By raising your monitor off the desk, you'll be able to sit up straight instead of slouching—promoting a healthier posture and a more comfortable work experience
- Power Your Entire Workstation: With a 100W max USB-C upstream port to charge your laptop, 2 USB-C Power Delivery ports sharing 45W, 3 USB-A ports for smaller devices, and a wireless charging pad for your phone, you have more than enough options to keep your whole workspace powered up
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | A83772Z1 |
| EAN | 0194644119782 |
| Manufacturer | ANKER |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Expand Your Capabilities
Just connect your laptop to unlock high-speed charging, fast file transfer, 4K display, and more.
Work in Comfort
Thanks to the built-in stand, you can now keep your monitor at eye level so you won't have to slouch or strain your neck while you work.
Power All Your Devices
Supports 100W max charging for your laptop, wireless charging for your phone, and fast USB-C charging for all your other workspace devices.
Keep Cables Out of the Way
A built-in cable management system on the underside of the monitor stand lets you keep cables tidy—and out of your way.
Just connect your laptop to unlock high-speed charging, fast file transfer, 4K display, and more.
Work in Comfort
Thanks to the built-in stand, you can now keep your monitor at eye level so you won't have to slouch or strain your neck while you work.
Power All Your Devices
Supports 100W max charging for your laptop, wireless charging for your phone, and fast USB-C charging for all your other workspace devices.
Keep Cables Out of the Way
A built-in cable management system on the underside of the monitor stand lets you keep cables tidy—and out of your way.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Docking |
| USB Power Delivery | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | Yes |
| LED indicators | Charging |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SD, SDHC, SDXC |
| Housing material | Aluminium |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, SD, SDHC, SDXC |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC, USB |
| Wireless charging power | 10 W |
| Wireless charging | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Indication | |
| LED indicators | Charging |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.22 kg |
| Width | 540 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 90 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Charging |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Kensington SD5760T Thunderbolt 4 Dual 4K Docking Station with 96W Power DeliveryOnly £273.38 £227.82 -
Targus DOCK570EUZ laptop dock/port replicator Wired BlackOnly £298.74 £248.95 -
Lenovo ThinkPad Thunderbolt 5 Smart Dock 7500 Wired BlackOnly £331.01 £275.84 -
ASUS Triple 4K Thunderbolt 4 Dock DC500 Wired BlackOnly £279.06 £232.55 -
DELL WD25TB5 Wired Thunderbolt 5 BlackOnly £338.58 £282.15 -
Lenovo ThinkPad Thunderbolt 4 Smart Dock Gen2 7500 Wired BlackOnly £225.72 £188.10 -
DELL SD25TB5 Wired Thunderbolt 5 BlackOnly £364.66 £303.88 -
Targus DOCK182EUZ laptop dock/port replicator Wired BlackOnly £207.01 £172.51 -
Kensington SD4781P EQ USB-C & USB-A Dual 4K Docking StationOnly £257.78 £214.82 -
Lenovo 40B00300UK laptop dock/port replicator Wired Thunderbolt 4 Black, RedOnly £351.12 £292.60 -
RecommendedDELL Pro Thunderbolt 4 SD25TB4 Wired BlackOnly £243.01 £202.51 -
NewHP Thunderbolt 4 Ultra 180W G6 DockOnly £214.91 £179.09 -
PopularLenovo ThinkPad Universal USB-C Dock Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C BlackOnly £201.71 £168.09 -
Hot ProductLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired BlackOnly £281.16 £234.30 -
Lenovo 40AF0135EU laptop dock/port replicator Wired BlackOnly £225.28 £187.73
You may also be interested in
| Product |
New
Anker A83772Z1 laptop dock/port replic...
Only
£246.80
£205.67
|
Popular
StarTech.com Thunderbolt 3 PCIe Expans...
Only
£323.24
£269.37
|
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual...
Only
£266.22
£221.85
|
Hot Product
Lenovo 40AF0135EU laptop dock/port rep...
Only
£225.28
£187.73
|
Bestseller
Lenovo 40AF0135UK laptop dock/port rep...
Only
£169.14
£140.95
|
Recommended
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual...
Only
£217.82
£181.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
A83772Z1
|
TB31PCIEX16
|
TB3DOCK2DPPU
|
40AF0135EU
|
40AF0135UK
|
TB3DK2DHVUE
|
| Manufacturer |
ANKER
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Grey
|












