- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
- Plug-and-play solution for ThunderboltTM 4, ThunderboltTM 3, USB4®, and USB-C® devices running Windows (10 or later) or macOS (11 or later).
- Transfers 40Gbps of data, video, and audio.
- Supports up to Quad 4K video for Windows and up to Dual 6K for MacBook.
- Delivers up to 98W Power Delivery to the host and connected accessories.
- Includes 16 productivity ports—2 x HDMI, 2 x DP, 1 x ThunderboltTM host, 1 x USB-C®, 6 x USB-A, 1 x SD Card Reader, 1 x Micro Card Reader, 1 x combo audio jack, and 1 x 2.5Gbps Ethernet.
- Transfers files at ultra-fast speeds via built in UHS-II SD and Micro SD card readers.
- Supports Zero-Footprint Mounting and includes Kensington Security Cable Lock Slots.
- Includes 3-year limited warranty and Kensington DockWorksTM Software.
| SKU | K32852EU |
|---|---|
| EAN | 5028252639774 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Universal Compatibility
Offers a quick and powerful plug-and-play solution for Thunderbolt™ 4, Thunderbolt™ 3, USB4®, and USB-C® devices running Windows (10 or later) or macOS (11 or later).
Thunderbolt™ 4 Technology
Supports next-level Thunderbolt™ experiences. Transfers 40Gbps of data, video, and audio. Blocks peripheral devices from unauthorized access to your system memory using Intel VT-d DMA protection.
Quad 4K or Single 8K Support
Supports Quad 4K @ 60Hz or Single 8K @ 60Hz for Windows via an HDMI® port or via two HDMI® ports and two DP ports. Supports Dual 6K @ 60Hz for MacBook models with M1 Pro, M1 Max, M2 Pro, and M2 Max chipsets and Single 4K @ 60Hz for MacBook models with M1/M2 base chipset.
Up to 98W Power Delivery
Ideal for devices that require higher power, the AD4010T4 delivers up to 98W Power Delivery to the host and connected accessories.
Productive 16-in-1 Design
Ports include 2 x HDMI®, 2 x DP, 1 x Thunderbolt™ host, 1 x USB-C® 3.2 Gen2 10Gbps, 3 x USB-A 3.2 Gen2 10Gbps, 2 x USB-A 3.2 Gen1 5Gbps, 1 x USB-A 2.0 480Mbps, 1 x combo audio jack, 2 x SD or Micro Card readers, and 1 x 2.5Gbps Ethernet.
Built-in SD and Micro SD Card Readers
Perfect for graphic designers, video editors, and animators requiring fast and efficient data transfer speeds, the AD4010T4 transfers files at ultra-fast speeds via built in UHS-II SD and Micro SD card readers.
Zero-Footprint Mounting Option and Security Cable Lock Slots
Maximize desktop space by mounting your docking station out of the way. Mounting bracket sold separately (K34050WW). Protect your investment with a Kensington cable lock (K65020WW or K60603WW), sold separately.
Free Kensington DockWorks™ Software and 3-Year Limited Warranty
Free DockWorks™ software delivers the best connection, performance, and security from your Kensington dock. Enjoy peace of mind knowing your covered by Kensington with a professional warranty.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | Thunderbolt 4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,2500 Mbit/s |
| Performance | |
| Number of displays supported | 4 |
| Card reader integrated | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Compatible memory cards | SD |
| Cable lock slot type | Nano, Kensington |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Technical details | |
| Cable lock slot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 290 mm |
| Master (outer) case gross weight | 12.1 kg |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Nano, Kensington |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.89 kg |
| Package width | 104 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 36 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.89 kg |
| Package width | 104 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 36 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 290 mm |
| Master (outer) case gross weight | 12.1 kg |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Master (outer) case net weight | 12.1 kg |
| Other features | |
| USB ports quantity | 7 |
| Compatible operating systems | Windows 10 or above; macOS 11 or above |
-
Lenovo ThinkPad Thunderbolt 5 Smart Dock 7500 Wired BlackOnly £331.01 £275.84 -
Panasonic CF-VEB331U laptop dock/port replicator Docking BlackOnly £393.01 £327.51 -
RecommendedDELL WD25TB5 Wired Thunderbolt 5 BlackOnly £338.58 £282.15 -
ASUS Triple 4K Thunderbolt 4 Dock DC500 Wired BlackOnly £279.06 £232.55 -
Targus DOCK570EUZ laptop dock/port replicator Wired BlackOnly £298.74 £248.95 -
Kensington SD5760T Thunderbolt 4 Dual 4K Docking Station with 96W Power DeliveryOnly £273.38 £227.82 -
DELL SD25TB5 Wired Thunderbolt 5 BlackOnly £364.66 £303.88 -
Kensington SD4781P EQ USB-C & USB-A Dual 4K Docking StationOnly £257.78 £214.82 -
BestsellerDELL Pro Thunderbolt 4 SD25TB4 Wired BlackOnly £243.01 £202.51 -
PopularLenovo 40B00300UK laptop dock/port replicator Wired Thunderbolt 4 Black, RedOnly £351.12 £292.60 -
Hot ProductLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired BlackOnly £281.16 £234.30
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kensington AD4010T4 Thunderbolt 4 and...
Only
£301.72
£251.43
|
Panasonic CF-VEB331U laptop dock/port...
Only
£393.01
£327.51
|
Popular
StarTech.com Thunderbolt 3 PCIe Expans...
Only
£323.24
£269.37
|
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual...
Only
£266.22
£221.85
|
Recommended
StarTech.com Universal Laptop Docking...
Only
£248.47
£207.06
|
Bestseller
Targus DOCK570EUZ laptop dock/port rep...
Only
£298.74
£248.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K32852EU
|
CF-VEB331U
|
TB31PCIEX16
|
TB3DOCK2DPPU
|
DK30C2DPPDUE
|
DOCK570EUZ
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Panasonic
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Targus
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|






