Lenovo 40AY0135UK laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
SKU
40AY0135UK
  • Free 9 - 5 UK Technical Support
9 In stock
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
ThinkPad Universal USB-C Dock (with 135 W Power Adapter)
  • USB-C compatibility
  • 11+ port connectivity
  • 100W power delivery
  • Enterprise-class manageability
  • Auto firmware updates
  • Mixed-PC support
More Information
SKU 40AY0135UK
EAN 4582763357004
Manufacturer Lenovo
Availability Y
Streamline your workspace with this advanced, universally compatible one-cable docking solution, offering an array of ports, rapid 100W charging, plug-and-play functionality, and automatic firmware updates.
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity1
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity2
Microphone inNo
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution3840 x 2160 pixels
Number of displays supported3
On/off switchYes
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Cable lock slotYes
Cable lock slot typeKensington
HD type4K Ultra HD
Technical details
Product colourBlack
Cable lock slotYes
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeUSB
Power connectorUSB Type-C
Power supply135 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Weight & dimensions
Weight388 g
Width171 mm
Depth80 mm
Height30.8 mm
Package weight955 g
Package width210 mm
Package depth158 mm
Package height75 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Package weight955 g
Package width210 mm
Package depth158 mm
Package height75 mm
Packaging content
Cables includedUSB Type-C
AC adapter includedYes
Certificates
Write Your Own Review
Your Rating
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K 60Hz TB3 Laptop Docking Station with DisplayPort - 85W Power Delivery Charging - 6-Port USB 3.0 Hub, SD 4.0, GbE, Audio - Windows & Mac StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual...