- Delivery in 1 - 2 Working Days
- Free Mainland UK Delivery
- Setup & Installation Services
- Free 9 - 5 UK Technical Support
Order by 4.30pm to get delivery from the next working day
For further enquiries or quotation requirements, please feel free to drop us a message.
- Supports USB-C® and legacy USB-A laptops running Windows 7 or above, macOS 10.14 or above, Chrome OS 44 or above.
- The plastic in this product contains up to 50% post-consumer recycled (PCR) content.*Does not include the cable, power supply or power cords
- Secure screw lock keeps the USB-C® host cable in place even in busy office and hot-desking environments
- Dual 4K Video via HDMI® 2.0 and DP++ 1.2
- Up to 100W Power Delivery to compatible laptops while powering connected accessories
- Up to 10Gbps data transfer speeds via 1 x USB-C® port and 5 x USB-A ports
- Accommodates Zero-Footprint Mounting and Kensington Security Lock
- Free Kensington DockworksTM software
- 3-year limited warranty

Universal Compatibility
Supports USB-C® and legacy USB-A laptops running Windows 7 or above, macOS 10.14 or above and Chrome OS 44 or above.
Sustainability Attributes
The plastic in this product contains up to 50% post-consumer recycled (PCR) content.*Does not include the cable, power supply or power cords
Secure Screw Lock Connection
Host USB-C cable includes a screw lock to ensure the cable remains in place even in busy office environments.

Multiple Ports
Supports USB-C® and delivers speeds up to 10Gbps via 1 x USB-C® port and 5 x USB-A ports. Also includes 2 x HDMI® 2.0 ports, 2 x DP++ 1.2 ports, Gigabit Ethernet port and an audio combo jack.

Dual 4K Video via HDMI® 2.0 and DP++ 1.2
Four video ports allow you to select between HDMI® 2.0 and DP++ 1.2 without the need for cumbersome adapters. Also enables dual screen supports for M1/M2/M3 MacBooks.

Up to 100W Power Delivery
Delivers power to laptop, docking station and connected accessories. Supports up to 100W for USB-C® Alt Mode laptops. USB-A laptops require an alternative source of power, sold separately.

Zero-Footprint Mounting Option and Security Cable Lock Slots
Maximise desktop space by mounting your docking station out of the way. Mounting bracket sold separately (K34050WW). Protect your investment with a Kensington cable lock (K65020EU or K65021WW), sold separately.

Industry-Leading Quality, Warranty and Support
Built with quality in mind, we stand behind the SD4781P USB-C® and USB-A Dual 4K Docking Station with a three-year limited warranty.
SD4781P’s outer case is composed of up to 50% post-consumer recycled content (PCR), aimed at reducing our environmental impact. The docking station supports up to 2 external Ultra HD monitors (4K @ 60Hz), with the ability to select between HDMI® 2.0 and DP++ 1.2 connections. A secure screw lock USB-C cable ensures the cable remains in place even in busy office environments.
Together with data transfer speeds up to 10Gbps via 6 x USB ports and up to 100W Power Delivery, the SD4781P EQ USB-C® & USB-A Dual 4K Docking Station is the perfect solution for a wide range of different workstation setups.
* USB-A devices require an alternative power source, sold separately.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Number of displays supported | 2 |
| Compatibility | MacBook M-Series Base Chipset |
| Cable lock slot | Yes |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Cable lock slot type | Nano, Kensington |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Technical details | |
| Compatibility | MacBook M-Series Base Chipset |
| Cable lock slot | Yes |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Special features | EQ |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 285 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.54 kg |
| Master (outer) case length | 486 mm |
| Master (outer) case height | 195 mm |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Design | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Nano, Kensington |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.46 kg |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 30 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.46 kg |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 30 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 285 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.54 kg |
| Master (outer) case length | 486 mm |
| Master (outer) case height | 195 mm |
| Master (outer) case net weight | 9.54 kg |
| Other features | |
| USB ports quantity | 6 |
| Compatible operating systems | macOS 10.14 or above; Windows 7 or above; Chrome OS 44 or above |
| Special features | EQ |
-
Targus DOCK570EUZ laptop dock/port replicator Wired BlackOnly £298.74 £248.95 -
Lenovo ThinkPad Thunderbolt 5 Smart Dock 7500 Wired BlackOnly £326.04 £271.70 -
DELL WD25TB5 Wired Thunderbolt 5 BlackOnly £338.58 £282.15 -
ASUS Triple 4K Thunderbolt 4 Dock DC500 Wired BlackOnly £279.06 £232.55 -
Lenovo ThinkPad Thunderbolt 4 Smart Dock Gen2 7500 Wired BlackOnly £225.72 £188.10 -
Targus DOCK182EUZ laptop dock/port replicator Wired BlackOnly £207.01 £172.51 -
NewHP Thunderbolt 4 Ultra 180W G6 DockOnly £214.91 £179.09 -
RecommendedDELL Pro Thunderbolt 4 SD25TB4 Wired BlackOnly £243.01 £202.51 -
Lenovo 40B00300UK laptop dock/port replicator Wired Thunderbolt 4 Black, RedOnly £351.12 £292.60 -
Hot ProductLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired BlackOnly £281.16 £234.30 -
PopularLenovo 40AF0135EU laptop dock/port replicator Wired BlackOnly £225.28 £187.73
You may also be interested in
| Product |
New
Kensington SD4781P EQ USB-C & USB-...
Only
£257.78
£214.82
|
Popular
StarTech.com Thunderbolt 3 PCIe Expans...
Only
£323.24
£269.37
|
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual...
Only
£266.22
£221.85
|
Hot Product
Lenovo 40AF0135EU laptop dock/port rep...
Only
£225.28
£187.73
|
Bestseller
Lenovo 40AF0135UK laptop dock/port rep...
Only
£169.14
£140.95
|
Recommended
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual...
Only
£217.82
£181.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K33603EU
|
TB31PCIEX16
|
TB3DOCK2DPPU
|
40AF0135EU
|
40AF0135UK
|
TB3DK2DHVUE
|
| Manufacturer |
Kensington
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Grey
|









